🤷♀Компенсувати шкоду від агресії РФ коштом українських активів підсанкційних росіян не можна, якщо власність оформлена через іноземні фірми.
До такої парадоксальної ситуації може привести розгляд справи щодо конфіскації частки Едуарда Худайнатова у компанії «Альянс Холдинг», що володіє АЗС Shell в Україні.
Вищий антикорупційний суд 26 січня відмовив Мін'юсту у стягненні 49% товариша Путіна. Зараз справу № 991/8725/23 слухає трійка суддів Апеляційної палати ВАКС.
Відбулося вже два засідання. Рішення поки немає. Але рекомендуємо послухати ці інтелектуальні змагання на трьох. 5 годин пролітають швидше, ніж сеанс Оппенгеймера (1, 2).
Тут є і гумор, і елементи стендапу, і цікава математика, і логічні ребуси, і наочні матеріали. Заплутаний сюжет, несподівані демарші сторін, суддівські пастки, що в них потрапляють учасники засідання та намагаються вибратися.
🤔Суть проблеми полягає в тому, що росіянин контролював 49% в українській компанії опосередковано через голландську фірму Cicerone Holdings BV, де ще 51% належить Shell.
Проте, як виокремити цю власність пособника ворожої армії в українській компанії? Взяти 49% «Альянс Холдинг»? Але решта 51% все одно належатиме Cicerone, в якому 49% росіянина.
Тоді можна йти до суду вдруге та знов конфіскувати російську частку в тому, що залишилося не за державою. А потім виконувати цю вправу раз за разом, поки не отримаєш усі 131 заправку.
Сторона Shell наполягає, що долю токсичного партнера вже зменшили до 2,56%. Але математичний фокус з нескінченною компенсацією можна починати робити й із такою часткою.
Магічна формула діє також у зворотному напряму. Скільки б Україна не експропріювала відсотків в мережі АЗС Shell в себе на території, там завжди буде частка британсько-голландської нафтової компанії. Фактично ж забирають пакет акцій у Cicerone, а не у Худайнатова.
Як варіант рішення на процесі лунало залишити в українському реєстрі акціонерами після націоналізації прямих власників: Shell та державу Україна. Але адвокати приватної компанії не були готові до таких польотів фантазії суддів, тому не прийняли це соломонове рішення.
🥊Shell продовжує боротьбу з поганими хлопцями й думає, як забрати в них й останні відсотки. Україна, звичайно, рада за моторних підприємців з братніх країн, які ніби рейдерять росіян по-чорному за участю національного арбітражу та держорганів.
Якби ще не це дивне відчуття, як ресурс для компенсації воєнних збитків України зникає у лондонському смогу.
З одного боку, Велика Британія йде у лідерах розв'язання проблеми надання на відновлення заморожених активів Центробанку РФ. А з іншого, компанії країни переписують на себе майно, що його вже зараз можна направляти на відбудову.
👓В очах мін'юсту, що поки дивиться на процес часом через рожеві окуляри, Shell поводиться некоректно.
Компанія співпрацює з Худайнатовим з часів анексії Криму. Росіянина у бенефіціари в Україні чомусь ніколи не записували.
Емісію почали відразу після введення європейських санкцій. Гроші завели не до статутного фонду, а як обігові кошти.
Гасили борги перед росіянами та закуповували паливо у РФ. До процесу розмиття часток, що його оскаржив Худайнатов, залучили KPMG. Вона оцінила Cicerone з українським бізнесом у 700 тис. дол. — вартість однієї АЗС, хоча росіянину частка обійшлася у 2014 р. у 35 млн дол.
Представників росіянина в керівництві голландського СП не змінили. Арбітраж ввів незалежного директора Cicerone, який працював ефективно в тандемі з Shell. Можливо, через те, що мав раніше спільні проєкти з компанією?
Міністерство сумнівається у мотивах відомого інвестора. Чи він дійсно карає російського партнера, чи ховає його частку до кращих часів?
🙋♀Державні юристи вірять в найкраще, тому навіть пропонують Shell домовитися полюбовно. Намагаються пояснити, що у випадку націоналізації частки росіянина європейська компанія може викупити її у ФДМУ, бо має пріоритетне право за статутом.
Та захисники приватної фірми дивляться на цю ідею трошки по-іншому. Їм би отримати компенсацію у випадку націоналізації майна Cicerone, а не двічі платити за свою власність.
Щоб викликати відчуття філантропії у меркантильних приватних юристів їх держбюджетні опоненти натякнули, що взагалі містечкова справа в Україні може перетворитися на європейський процес щодо обходу санкцій Shell.
Мін'юст у грудні написав до Ради ЄС та Мінфіну Нідерландів листа, де показав, як погодження ними схеми від Shell призвело до розмиття частки росіянина у мережі АЗС в Україні. Держоргани в Європі, наче, зацікавилися таким неочікуваним поворотом сюжету.
Захисники Shell стверджують, що їхні клієнти з випередженням графіку самотужки збирають репарації з росіян. З Худайнатовим — у контрах. Пропонували йому по-хорошому позбутися общака. А після відмови загнали під шконку та не спілкуються...
👨⚖Цікаво, яке рішення прийме суд? Одне можна сказати точно: трійка в мантіях по-спортивному заряджена довести спроможність української Феміди конкурувати на рівних з західноєвропейською.
Посилання на рішення колег з країни веселих кексів, як на щось подібне до заповідей, викликало у наших волхвів конфіскації неприховуване роздратування.
Додамо до цього, що залишити державу без російських трофеїв навіть психологічно дуже важко. То фінал може бути несподіваний...
☝️Від себе пояснимо, що як захисники 41 статті Конституції, ми все рівно не можемо сліпо підтримувати приватних акціонерів. Адже навіть націоналізація є законним механізмом за умови компенсації. Тому саме критерій справедливості є ключовим у нашій позиції...
Трошки здивували голландці, які серед білого дня просто відібрали приватну власність, нехай і у росіянина...
🤌А щодо сутності бізнесу компаній зі світовим ім'ям та віковою історією, то можна почитати доповідь Amnesty International про роль Shell у порушенні прав людини у 1990-тих роках у Нігерії.
Пригадаймо й штраф для KPMG від Ради з фінансової звітності Великої Британії на 25 млн дол. за серйозні порушення в ході аудиту компанії Carillion.
До речі, наш АМКУ у листопаді 2022 року оштрафував «Альянс Холдинг» за те, що компанія не надала інформацію про участь Shell у проєкті «Північний потік-2»...