Кілька днів тому у Одеській області чоловік, хворий на епілепсію і визнаний військово-лікарняною комісією придатним до воєнної служби, помер прямо у частині. Тепер усі терміново переводять стрілки одне на одного, особливо на лікарів ВЛК. Але є нюанс(с), і за буквою закону ті не винні. 

Справа в тому, що придатність до військової служби регулюється Наказом Кабміну №402 від 2008 р. Це грубезний том із дуже прискіпливими поясненнями того, кого вважати сильно хворим, обмежено придатним чи простим призивником. Почитайте якось, це дуже повчальне чтиво. Наприклад, наведу Статтю 22, якраз щодо епілепсії. (Пункт «а» — це непридатний, «б» — обмежено придатний, «в» — повністю придатний).

 

Стаття 22
Стаття передбачає епілепсію як хронічне захворювання головного мозку з генералізованими або парціальними нападами, психічними еквівалентами або специфічними змінами особистості. Симптоматична епілепсія до цієї статті не належить. У таких випадках медичний огляд проводиться щодо захворювань, які призвели до розвитку судомного синдрому.
До пункту «а» належать епілепсія з частими нападами (3 і більше на рік) або з вираженими психічними розладами, епілептичний статус, міоклонус-епілепсія, катаплексія та нарколепсія.
До пункту «б» належить епілепсія без психічних розладів з нечастими нападами (менше 3 разів на рік).
{Абзац третій статті 22 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 466 від 01.08.2011}
До пункту «в» належать розлади сну внаслідок органічної патології ЦНС, пароксизмальні розлади, що суттєво не впливають на функції органів та систем, а також різні форми мігрені з частими (2 та більше на місяць) і довготривалими (доба та більше) нападами.
Наявність нападу повинна бути підтверджена лікарськими спостереженнями. В окремих випадках можуть братися до уваги акти, підписані офіційними особами немедичного складу, результати опитування очевидців лікуючим лікарем, якщо зазначений напад та після нападовий стан можна вважати епілептичним. У сумнівних випадках слід запитувати дані з місця проживання, навчання, роботи, служби. У тих випадках, коли єдиним помітним проявом хвороби є слабо виражені та рідко виникаючі малі напади або специфічні настрої, питання про придатність до військової служби оглядаємих вирішується після стаціонарного обстеження. Особи з епілептичною хворобою без психічних розладів, яка розвинулася внаслідок перенесеного органічного захворювання, оглядаються за пунктом «а» або «б» цієї статті залежно від частоти нападів. Якщо документами лікувального закладу підтверджуються епілептичні напади в анамнезі та при обстеженні в стаціонарі в період призову на строкову службу за даними ЕЕГ виявлені патологічні зміни, то призовники оглядаються за пунктом «б».

 

Здавалось би, рішення щодо придатності епілептика до військової служби визначається лікарем. Але... підставою для цього є задокументоване спостереження нападів не менше 3 разів на рік. Ви знаєте, епілепсія — це така штука, яка не обирає час для нападу. І щоб її офіційно задокументувати, треба або пройти дуже недешеве обстеження у спеціалізованих медичних центрах, або дуже довго лежати у стаціонарі, щоб лікарі змогли внести ці випадки в історію хвороби. І так щороку!

Відповідно, людина, що приходить до ВЛК без цих документів, не може бути визнаною непридатною або обмежено придатною до військової служби. Як ви гадаєте, більшість населення України може дозволити собі подібні регулярні обстеження? Отож. І лікарі це чудово знають, так що поступають виключно за буквою закону. І тому формально вони ні в чому не винні.

Епілепсію я тут навів виключно через трагедію, але і решта статей нічим не відрізняється. Якщо не вірите — почитайте самі (тільки не у табличці з короткими описами, а самі статті Наказу). Там і цікава неврологія, і відсутність певних частин тіла, і... ну, не буду вам псувати задоволення. Читайте.

 

Висновок? Дзьобати мізки треба Кабміну, який на десятому році війни і другому році повномасштабного вторгнення досі регулює питання здоров'я призивників старими неадекватними наказами.