Яка допомога для України закладена в бюджеті США  на 2023 рік?

29 грудня 2022 року Президент США Джо Байден підписав фінальний текст Закону про Державний бюджет на 2023 рік, а станом на 5 січня 2023 року він уже набрав чинності.

Отже, на 2023 рік передбачається $45 млрд допомоги Україні. З них $9 млрд виділяється на фінансування Ініціативи з безпекової допомоги Україні, що включає надання устаткування, навчання, логістики та поставок на підтримку Збройних сил України. Також майже $2,5 млрд передбачено на гуманітарні потреби України, а $13,37 млрд – на економічну та бюджетну підтримку.

Згідно з цим законопроектом, на $11,88 млрд буде поповнено запаси зброї США, яку Америка надає Україні із своїх запасів, в рамках президентських пововажень. Крім того, Президент США отримає нові повноваження передати Україні зброю із запасів США обсягом $14,5 млрд.

Однак особливий інтерес викликає одна із поправок, успішно проголосована Сенатом США ще 22 грудня, а саме поправка, запропонована сенаторами Ліндсі Гремом (Республіканська партія), Шелдоном Уайтхаузом та Майклом Беннетом (Демократична партія), що прямо зазначає про можливість Міністерства юстиції США в особі Генерального прокурора США передавати Державному секретареві США доходи від майна, конфіскованого в осіб, на яких були накладені санкції. І, в подальшому, Державний секретар США в рамках виконання Закону про міжнародну допомогу (Foreign Assistance Act, 1961) може використовувати ці надходження для надання зовнішньої допомоги Україні задля «усунення шкоди, нанесеної російською агресією в Україні».

 

Ключовими субʼєктами, що підпадатимуть під дію таких положень, є російські олігархи, урядовці та інші представники російської еліти.

Конфіскації підлягає майно, яке перебуває у володінні, власності або контролі осіб, на яких було накладено санкції відповідними наказами президента США, майно, яке було задіяне у порушенні режиму накладених санкцій, із посиланням до конкретних наказів Президента, які стосуються санкцій, накладених на російські урядові установи, російських приватних осіб та осіб, що співпрацювали з ними.

Конфіскація таких активів відбуватиметься в загальному порядку, і для того, щоб це сталося, необхідно довести, що мало місце правопорушення. Такими підставами можуть бути доведені факти вчинення особами відмивання коштів, шахрайства, корупційних злочинів тощо, або наявність підстав для здійснення цивільної конфіскації того чи іншого майна. Отже, розраховувати на конфіскацію та передачу «усього та будь-якого майна», що належить російським олігархам та політикам в США в короткостроковій перспективі не варто.

Законом також встановлені часові обмеження щодо застосування цього механізму – він стосуватиметься майна, конфіскованого до 1 травня 2025 року.

Загалом, Закон про Державний бюджет на 2023 рік виглядає для України досить оптимістично і має надзвичайно важливе значення.

 

Визнання «Вагнер» спонсором тероризму

У грудні 2022 року група сенаторів Сполучених Штатів Америки внесла до Конгресу двопартійний законопроєкт про визнання російської приватної військової компанії групи «Вагнер» іноземною терористичною організацією.

     

 

У документі «Про притягнення до відповідальності російських найманців» (HARM) зазначена вимога до держсекретаря США про визнання «вагнерівців» та афілійованих з цією компанією груп і її заступників іноземною терористичною організацією (FTO). Він має це зробити протягом 90 днів з дня набрання чинності законом.

Сенатор Кардін заявив, що відповідне визнання зменшить чисельність російських ЗС та допоможе притягнути до відповідальності порушників прав людини.

Оскільки наслідками такого визнання стане не лише отримання тавра «терористів», а реальне притягнення до відповідальності, то подальше просування цього законопроекту є дуже важливим для України.

 

Визнання дій РФ геноцидом українського народу

7 грудня 2022 року Комітет Сенату США із міжнародних відносин схвалив Резолюціюпро визнання дій Росії в Україні геноцидом українського народу.

За словами одного зі співавторів резолюції, сенатора-республіканця Джима Ріша, ця резолюція засуджує активний геноцид проти українського народу та закликає уряд США співпрацювати з союзниками, щоб запобігти майбутнім актам геноциду, а також підтримує розслідування, щоб притягнути за ці злочини до відповідальності.

 

 

Його колега, сенатор-демократ Бен Кардін, який також є співавтором резолюції, заявив, що злочини, скоєні проти українського народу під час незаконної та неспровокованої війни Путіна, суперечать численним міжнародним конвенціям. За словами Кардіна, їх можна трактувати лише як геноцид.

Загалом, ця резолюція засуджує Росію за вчинення актів геноциду проти народу України, закликає Сполучені Штати разом із союзниками по НАТО та ЄС підтримати уряд України, щоб запобігти подальшим актам російського геноциду проти українського народу, підтримує трибунали та міжнародні кримінальні розслідування для притягнення російських політичних лідерів і військового персоналу до відповідальності за агресивну війну, воєнні злочини, злочини проти людяності та геноцид, а також закликає президента застосувати санкції Global Magnistky щодо осіб, відповідальних або причетних до геноциду Російської Федерації в Україні.

І хоча документ має ще пройти голосування в Сенаті, його уже можна оцінити як досить позитивний сигнал для України.