Світова зустріч лобістів – думки та висновки

Нещодавно я модерувала одну із зустрічей Світової Асоціації фахівців зі зв'язків із органами влади або іншими словами світової Асоціації лобістів. Ця зустріч проходить щороку, і на неї злітаються найкращі фахівці з усього світу. У цьому випадку були присутні фахівці зі США, Британії, Словенії, Ефіопії, України, Болгарії, Казахстану та інших країн Європейського союзу. Домінуюча більшість звичайно американці – тому що практика подібних відносин із владою більш властива для цього країни та ринку.

Дискусію розпочав відомий фахівець одного з найстаріших синк тенк – Хадсон Бланк. Його слова стали основою дискусії. Він зазначив, що питання України – це питання актуальне для всіх, що агресія Путіна, як і агресія Гітлера «свого часу змінила правила гри. Вона змінила енергетичний ринок, ринок агропродукції, змінила модель комунікацій. І з цим важко посперечатися.

Навіть вчасно Ковіда не було настільки чіткого та єдиного бачення проблеми та шляхи її вирішення як зараз. Інші лобісти підтримали Бланка. Вони наводили свої приклади з їхньої практики роботи з питаннями енергополітики в ЄС або позиції з Ефіопії, яка десятками років страждає від війни.

Якщо Вам цікава вся дискусія Ви можете знайти запис трансляцію зум у мене в Фейсбуці або на Ютуб каналі ІГАПА.

Окремо хочу торкнутися рекомендацій від колег на тему адвокації інтересів України до ЄС та США. Так як ці методи вкрай важливі для успішної комунікації, до порад фахівців варто дослухатися та застосовувати їх. Отже,

1. Політики орієнтуються на виборця. Тому важливо працювати з громадською думкою. Якщо в США ця думка досить однозначна, то думки в Німеччині розходяться. Тому основа успіху – це підтримка населення України.

2. Голівуд перемагає. Цей меседж не про фільми, а про те, що саме преса, фільми завжди формували настрої. Тому один із лобістів наголошував на необхідності громадської дипломатії та роботи з селебриті для роботи зі США. У нього за плечима понад 30 років досвіду роботи у Білому домі – тож варто прислухатися.

3. „Дух конгресу“ або реальні інструменти. У попередньому блозі я давала посилання на деякі законопроекти щодо України, які зараз перебувають у Парламенті США. Деякі несуть у себе прямі наслідки, як виділення грошей, допомоги чи постачання зброї, але дехто висловлює думку всіх політиків США. І ті, й ті важливі, тому будує виділяти різні групи для роботи над кожним законопроектом.

4. Процедури чи чому так довго? По-перше, варто зазначити, що рішення щодо України ухвалюються кардинально швидко, якщо навіть порівняти з реакцією на недавні події в Білорусі, тому критикувати терміни не будує. Від себе скажу, що загалом американська система дуже захищена „від дурня“, то біж одне й те саме рішення проходить багато різних рівнів обговорення та верифікацій. Це дозволяє регуляторі бути більш звіщеною, правильними та працездатними. У деякі моменти (як зараз) потрібно бути особливо активними, оскільки зараз є час затвердження бюджету.

5. Україна та американці. Звичайно, до думки українців прислухаються, особливо якщо політики чи експерт справді компетентний. Але оптимального впливу мають саме союзи – сумлінна робота американців (громадян) та українців над передбаченням інтересів України серед політиків США. Політики будь-якої країни дивляться на думку своїх виборців.

6. Мітинги, петиції, робота у штатах. Не мало важливо привести свою частину роботи з Вашингтона до штатів, міст. Важливо показати політикам, що питання України – це питання важливе для кожного мешканця, навіть у Північній Дакоті та Монтані виборці виявляють солідарність та нагадують своїм політикам про Україну.

7. Реформи та робота над собою. Звичайно, захід хоче вести діалог із прозорими та розумними людьми. Тому припинення корупції та грамотне управління – це наше домашнє завдання. Навіть у такий складний період. Інакше такі факти несуть велику шкоду репутації країни. Хоча про це не кажуть публічно.

8. Інформаційна робота – багато депутатів (в усіх країнах) не завжди глибоко розуміють деталі законопроектів, потім докладна роз'яснювальна робота – листівки, інфографіка варта того.

9. Знати свого депутата – у США є ресурс https://ballotpedia.org/Main_Page. Описується історію депутата, а сайт покаже його біографію та деталі політичного порядку денного. Завжди варто готується до зустрічі та модерувати зустріч у зв'язку з інтересами депутата та наголошувати на законопроектах близьких йому (колишнім армійця – про зброю, жінками – про права жінок тощо).

10. 30 хвилин. Загалом у комунікації. На Капітолійському пагорбі зустріч триває щонайбільше 40 хвилин. Потрібно розуміти, що позицію потрібно донести за 10-15 хвилин. Попрацюйте з цього.

Дякуємо команді ІГАПА за підтримку та участь у днях Адвокації України.