Спонсори тероризму: компанії, що досі працюють на ринках України

 

росія — країна-терорист №1 у світі. Не дивно, що низка міжнародних компаній припинили співпрацю з нею, серед яких інвестиційні банки, логістичні та діджитал-компанії, крупні автоконцерни, енергетичні гіганти тощо. Не зупинили їх і великі збитки.

Наприклад,  "JP Morgan Chase & Co". повідомила про імовірний збиток $1 млрд, Goldman Sachs Group Inc. — $300 млн. Bank of America потенційна втрата — $700 млн, здебільшого, для "CitiGroup" - $1,9 млрд. Такі збитки, здебільшого, може бути спричинено кредитами російських компаній. 

Згідно з дослідженням Головного виконавчого інституту лідерства  Єльського університету, понад 1000 компаній вийшли з ринку держави-терориста, однак низка організацій все залишилися там працювати.

Приміром, компанія "PepsiCo", якій належать бренди: «Сандора», «Садочок», «Сандорик», "Pepsi", "7UP", "Mirinda", "Mountain Dew", "Lipton Ice Tea", «Аква Мінерале», "Evervess", "Lay"s", "Хрусteam", "Cheetos", "Doritos", "Чудо", "Слов'яночка", "Машенька", "Агуша". Компанія все ще продовжує виробляти продукти дитячого харчування та молочну продукцію, назвавши це "гуманітарною" діяльністю. 

На увагу заслуговує і корпорація "Nestle", якій належать бренди "Nescafe", "Nesquik", "Kit Kat", "Purina", "Nuts", "Fitness", "Світоч" та багато інших. 

Згідно з прем'єр-міністром України Денисом Шмигалем, корпорація не вважає роботу з росією неетичною, тому і продовжує свою діяльність на ринку держави-агресора, виробляючи дитяче та медичне/госпітальне харчування. Цим самим "Nestle" підтримує країну-агресора, сплачуючи їй податки. Приміром, у 2020 році в бюджет росії від корпорації пішло понад $502 млн.

Як би парадоксально не звучало, в Україні все ще працюють групи компаній, які продовжують спонсорування держави-терориста. Окрім вище згаданих, це також "Auchan", "Metro", "Danone", "Leroy Merlin", "Univeler", "Mars", "Philip Morris", "British American Tobacco", "Procter&Gamble", "Альфа-груп", "IDS Group Ukraine".

Поки власники одних компаній називають продовження своєї роботи на ринку рф "турботою про співробітників та цивільне населення" (генеральний директор "Auchan"  Ів Клод), керівники інших — активно відмовчуються, намагаючись максимально відділити своє ім'я від  компанії. Це є очікуваним, особливо коли серед власників — росіяни, які підтримують податками державу-терориста. 

Мова йде про "Альфа-груп" ("Альфа-банк") "IDS Group Ukraine" (бренди "Боржомі", "Моршинська", "Миргородська", "АкваЛайф", "Аляска"). Серед реальних власників компаній — Пьотр Авен, Михайло Фрідман, Герман Хан, Олексій Кузмічов — усі з кінця лютого-початку березня знаходяться у санкційних списках країн ЄС, Великої Британії, США. Задля відбілювання репутації своїх компаній та продовження роботи водночас на двох ринках — держави-агресора та України, власники "Альфа-груп" та "IDS Group Ukraine" почали надавати бенефіціарні права людям із незаплямованою репутацією. Це допомагає уникнути заборони безпосередньо або через кінцевих бенефіціарів брати участь у публічних закупівлях. Тим не менше, "IDS Group Ukraine" продовжує відвантажувати воду на потреби ЗСУ на суму до 35 млн.грн кожного місяця. 

Виходячи з вище наведених прикладів компаній, що досі працюють на ринку України, виникає доречне запитання того, чому держава досі не відреагувала на дотування ними країни-агресора. Іноземні компанії, що продовжують працювати з Росією, варто свідомо ігнорувати. Що стосується компаній, які належать росіянам, їхній вплив на економіку України варто зупинити, цим самим попередивши витік важливої інформації. Виконавчі органи влади держави зобов'язані звернути увагу на це та діяти відповідно.