Я родом із Херсона. Цього року працювала у Херсонській області. Восени 2021 року приймала участь в виборах до парламенту Украіни. Зайнято 3 місце территорія округу охоплювала як великі міста, так і села області. Зараз ситуація в області критична – хочу поділитися найважливішими спостереженнями та просити Вас про допомогу та розповсюдження інформації.  Потрібно відзначити, що економічно активне  населення в більшості виїхало  з території області   По наявним даним це близько 490;тис осіб із  загальної кількості 1 млн 46 тис. В області по звітам пенсійного фонду 310 тис пенсіонерів, вони і складають  основну категорію , яка залишилась . Не дивлячись на щільну блокаду по в'їзду людей і товарів в область, російські війська часто закривали очі на виїзд людей з Херсонщини . Очевидно маючи на меті скороти частку протестного і активного населення . 

Херсонська область завжди виділялась проукраїнськими і проевропейськими настроями . Це видно по результатам виборів на парламентських  виборах . Завжди частка голосів за проеропейські партії 10-14% перевищувала.голосування за " радянський " вектор розвитку. Цим херсонська область суттєво відрізнялась від інших областей сходу і півдня. 

 

 

Що відбувається в області з точки зору політичної окупації:

 

  1. Насамперед территорія області на 89% окупована. Зараз ідуть  великі бої біля адміністративних кордонів з Запорізькою і Миколаївською областями. Російські війська намагаючись просунутись в бік індустріального Запоріжжя і Миколаева ведуть масовані артелериські і ракетні удари по населеним пунктам на лінії зіткнення , фактично знищивши житлові будинки і інфраструктуру поселень де мешкало 58 тисяч людей. Місто Херсон повністю окупований Росією . В херсонській області до окупації проживало 1млн 46 тис населення, зараз виїхало майже 490 тис людей. Число загиблого населення важко встановити , але з місцевих джерел можна можна узагальнити, що це біля тисячі людей.
  2. Другим етапом стало намагання знайти "підтримку" серед місцевого населення і "лідерів думок". Для імітації народної підтримки. Цей процес у окупантів провалився. Населення до сьогоднішнього дня активно протестує проти російської окупаціі.Люди системно виходять на мітинги .Багатьох українських активістів було вкрадено, завдано фізичної шкоди. Підтримка окупантів не зростає.
  3. Третій етап тиску полягає в єкономічному блокуванні силами російських військових і ФСБ будь-кого руху товарів і медикаментів з України . Хронічно хворі люди зараз фактично приречені на смерть через відсутність ліків. Неможливість заробляти змушує людей голодувати. Російські війська спустошили продовольчі склади на свої потреби. Все це , на думку окупантів, створить умови коли населення змушене буде підкоритись .
  4. Росія докладає зусиль щодо блокування зв'язку та інтернету. Адже саме ці засоби дозволяють спілкуватися з Україною та між собою. Трансляція телебачення з України повністю заблокована.
  5. Робляться спроби по збору даних громадян ( паспортних даних) . Під виглядом пропозицій отримати продукти у людей вимагають персональні дані, головам місцевих кондомініумів ставляться завдання на наданню інформації , хто виїхав, а хто залишився в будинках. Можна припустити, що ця робота ведеться для фальсифікації якихось народних волевиявлень.
  6. Передати іноземну гуманітарну допомогу практично неможливо. Найефективніший метод перерахування коштів на волонтерів або адресної допомоги на місці, зараз РФ максимально хоче закрити і ці способи комунікації.
  7. Деякі політики приєдналися до окупаційного режиму, їхнім основним меседжем є те, що Херсонська область буде приеднана до Російської Федераціі рішенням Російської Думи і обіцянки пенсіонерам про додаткову пенсію в рублях. Крім того вони намагаються переконати Херсонських підприємців вести економічну діяльність в Російських рублях через банки в окупованому Криму. Проводять зустрічі з представниками ДНР , начебто, з метою обміну товарів. Кількість цих колаборантів дуже обмежена до 10 осіб.  З усіма великими бізнесменами провели "зустріч" вважаю, що контакт був про співпрацю з режимом.
  8. Україна сплачує пенсії пенсіонерам і заробітні плати працівникам бюджетних установ, лікарям і вчителям. 

Серед вчителів проводиться робота по переходу на навчання в школах по Російським програмам. Поки це не отримує підтримки . Навчальний рік в школах закінчили по Українським стандартам.

 8 . Херсонська область потребує підтримки, я знаю багатьох людей у селах, які не мають доступу до допомоги. Росія системно намагається нав'язати свій політичний режим. Сили РФ працюють системно. Я прошу поширити інформацію та вимагати від світової спільноти підтримки регіону.

Важливе питання чи готові українці потупитися частиною території? Відповідь дає дослідження КМІС. 82 відсотки населення, вважає що влада не має йти на жодні компроміси з РФ щодо територій. https://www.kiis.com.ua/?lang=ukr&cat=reports&id=1111&page=1

Висновком може бути одне – в такій ситуації Зеленському буде важко йти на компроміс з РФ у мирному договорі. А якщо говорити про військове  звільнення територій – то експерти кажуть про 2-5 місяців.

Сподіваємося також, що впровадження 6 пакету санкцій буде каталізуючим фактором для звільнення Херсонської області в найближчій перспективі.  Адже саме цей пакет має задати найбільш серйозного удару саме по економіці РФ, адже передбачає відмову Європи від енергоресурсів з РФ.