Минуло 100 днів від запровадження відкритого ринку землі, який запрацював в Україні з 1 липня 2021 року. Влада усіх регіонів відзвітувала про реалізацію земельної реформи. Наприклад на брифінгу  у Херсонській ОДА вже красиво розповіли про нові можливості для аграріїв і тергромад регіону, в зв'язку з продажем-орендою паїв, та досягнуті успіхи — бо за 100 днів в області продано 1064 земельних ділянки на майже 5 тисяч га.. 

«Ринок землі — то історична подія, саме ринок землі і відбудова системи зрошення наддадуть можливості територіальним громадам розвиватися та істотно збільшити надходження до своїх бюджетів», — підкреслила в.о. директора Департаменту розвитку сільського господарства ОДА Маргарита Степанова.

Але фактично по селах Херсонщини, як і майже всієї України, ситуація не така гарна, як її намагається показати влада. Скрізь, у якому би селі я не зустрічалася з людьми у ході передвиборчої кампанії, чула прохання про допомогу. Мешканці скаржаться, що у сільських радах така корупція, що неможливо оформити свої паї. Узнати про вільні території, де ще залишилися земля для продажу, звичайному селянину взагалі неможливо, але наближені до сільських голів по факту розподіляють землю серед своїх.

Крім того середня вартість 1 га землі сільськогосподарського призначення на Херсонщини складає аж… 24,5 тис. грн. Це при тому, що, як прорахували експерти ще до відкриття ринку землі, середня економічно обґрунтована вартість 1 га по країні становила 51 тисячу гривень. (Я вже не кажу про Європу, де ціна за 1 га стартує з 10 тис доларів).

Зараз Кабміном запроваджена нова методика нормативної грошової оцінки земель. Там п'ять конфідентів: місцезнаходження ділянки, її цільове призначення, належність до певної категорії та індексації оцінки.

Простій людині, звичайному пайовику, з цією формулою самостійно ніколи не розібратися. Селяни зараз і не здогадуються, чому вартість його паю знизилися на рівному місці. При цьому великі агрохолдинги, що беруть землі в оренду знову отримують надприбутки. Як це сталося? А по новій методиці, дозволено штучно занижувати якість ґрунтів, тобто виплачувати за використані людські паї копійчини, замість повноцінної платні.

Тому вважаю, що по-перше прямо зараз влада повинна забезпечити юридичну підтримку селян у земельній реформі. В кожному селі має бути проведена просвітницька кампанія, а люди отримати можливість оформити, та здати в оренду паї з належним юридичним супроводом.

По-друге, базова оціночна вартість землі. Нині близько 7 млн. громадян мають у приватній власності земельні паї, що становлять 27,7 млн га, або 68% загального земельного фонду. Звісно, що для власників великого олігархічного капіталу, іноземних інвесторів та спекулянтів ця земля становить потенційний інтерес. Але нормативно-грошова оцінка держави, що у середньому складає до 25000грн за Га – і від якої нараховують мінімальну орендну ставку – це знущання над людьми.

Тому зараз на законодавчому рівні потрібно забезпечити підвищення оціночної вартості земельного паю і відповідно зростання орендної плати для власників землі. Поки що, як розповідають селяни, їх або заставляють підписувати за безцінь додаткові угоди з орендарями на 49 років, або купують за 20 тисяч гектар родючого українського чорнозему. І в першому, і в другому випадку ні про яке зростання добробуту українського села мови не їде.