З початком повномасштабної агресії Росії проти України, весь цивілізований світ став на бік України засудивши дії російських окупантів та надавши всебічну допомогу Україні. Були країни та окремі режими, які підтримали Росію, зокрема – Північна Корея, Сирія, режим Лукашенка і т.д. Ці режими так чи інакше допомагали Росії в її загарбницьких діях.

Але ще були треті країни, які заявили про свій нейтралітет у цьому конфлікті й обмежувались загальними фразами на кшталт «за все хороше, проти всього поганого». Нерідко ці країни неофіційно підтримували Москву. Наприклад, Іран або Китай. Офіційно позиція цих країн полягала у повазі до територіальної цілісності України, але насправді, вони продовжували активну співпрацю з путінським режимом. В тому числі, це стосувалося й військової сфери. Не секрет, що Іран до Росії комплектуючі для БПЛА, інше військове обладнання, перманентно з'являється інформація про можливість надання Іраном балістичних ракет.

Китай так само не відстає від Ірану. Й хоча Пекін не надсилав до Росії боєприпаси, зброю та техніку, він допомагає Росії в іншому, наприклад, в комплектуючих до БПЛА, літаків, бронетехніки тощо.

Зокрема, китайська компанія Huawei на сьогодні є чи не найбільшим прямим постачальником мікросхем та інших комплектуючих до Росії. Китайські компоненти знаходять в російських ракетах, електроніці підбитої техніки ворога, в безпілотниках тощо.

Звісно, в російських ракетах та іншій зброї знаходять і західну електроніку. Але її Росія отримує не напряму, а через фірми-прокладки. Хоча, ця ситуація також не є нормальною і потребує більш ефективної роботи над вторинними санкціями, щоб зробити неможливим або практично неможливим потрапляння до країни-агресорки західних технологій та комплектуючих.

А от вже згадувана компанія Huawei продає електроніку Росії напряму, чим значною мірою стабілізує її ВПК та, зокрема, виготовлення ракет та дронів.

Загалом, компанія Huawei неодноразово потрапляла в різноманітні скандали. Так, у 2019 році США звинуватили китайську компанію у шпигунстві. Зокрема, у мін'юсті США зазначали, що компанія займалася на території США промисловим шпигунством і вчинила шахрайство, намагаючись обійти санкції проти Ірану. Із заявою про це виступив тодішній виконувач обов'язків генпрокурора США Метью Вітекер. Після цього, Huawei потрапив під санкції США. Вже при чинному президенті Сполучених Штатів – Дж. Байдені, США ввели проти Huawei нові обмеження. Наприклад, адміністрація Байдена припинила надання американським компаніям ліцензій на експорт для цієї китайської компанії.

В 2022 році США почали розслідування щодо Huawei через побоювання, що обладнання компанії може перехоплювати і передавати Китаю приватну інформацію з військових баз. У квітні 2021 року міністерсво торгівлі США викликало Huawei до суду, щоб дізнатися про політику компанії щодо обміну даними, які її обладнання може отримувати з мобільних телефонів, з іноземними сторонами. Зокрема, йшлося про повідомлення та геолокаційні дані.

Окрім США відповідні кроки проти сумнівної китайської компанії Huawei зробили інші західні країни. Так, Британія збирається відмовитися від обладнання Huawei у мережах 5G до 2027 року та обмежила співпрацю з нею. Міністерство оборони Литви рекомендувало уникати купівлі китайських мобільних смартфонів, зокрема, Huawei, та позбавитися тих, що були придбані раніше, через вбудовану можливість цензури та вразливість безпеки. Повідомлялося, що обмеження проти скандальної китайської компанії розмірковує ввести Німеччина й інші країни Європи.

Отже, як бачимо, Huawei має дійсно скандальну репутацію, яка в контексті російської агресії додає особливої гостроти до цієї теми.

Українське відділення компанії Huawei при всіх цих скандалах, співпрацює з низкою українських вишів та організацій, в тому числі – з державними, надаючи їм різноманітне обладнання. В цьому списку й Держспецзв'язок, що є само по собі абсурдним. Враховуючи вищенаведені факти можливого шпигунства Huawei, її зв'язки з китайськими спецслужбами та співпрацю з Росією, діяльність цієї компанії в Україні викликає насторогу.

Окрім цього є питання й щодо команди Huawei-Україна. З відкритих джерел відомо, що на керівній посаді в київському офісі Huawei-Україна працює людина, яка може бути пов'язана з Росією щодо інформаційної діяльності проти України. Це – Олена Дьяченко, яка до війни була російською пропагандисткою, з'являлась регулярно на медведчуківських телеканалах, де поширювала типові проросійські тези про громадянську війну на Донбасі, Майдан, як державний переворот, заперечення російської агресії тощо. Знайти її цитати в інтернеті неважко і вони дають можливість пересвідчитись, що топ-менеджер Huawei-Україна є проросійським пропагандистом з відверто вираженою ненавистю до всього українського.

Чому і як Олена Дьяченко опинилась в Huawei-Україна – невідомо. Компанія ігнорує будь-які контакти з ЗМІ, які намагалися дізнатися офіційну позицію Huawei-Україна щодо перебування в її команді одіозних антиукраїнських діячів. Але всі ці обставини і сумнівна репутація Huawei наводить на лише одну думку – китайська компанія свідомо бере під опіку антиукраїнських пропагандистів. Можливо, якщо копнути глибше, з'ясується, що антиукраїнські пропагандисти з'явились в Huawei-Україна не випадково. Питання – чому досі цією компанією не взялися відповідні спецслужби?