На кордонні Польщі та Білорусії триває міграційна криза, яку міністр Міхал Дворчик назвав гібридною агресію Білорусії проти Польщі. Зорганізовані групи іноземців кожного дня намагаються прорватися через північний кордон Польщі, атакуючи польських прикордонників та провокуючи дестабілізацію на кордоні та в середині країни.

Колишні білоруські силовики з BYPOL (організації, яку заснували у Варшаві колишні офіцери білоруських силових структур, котрі покинули службу після минулих президентських виборів і мусили виїхати з країни) переконують, що нинішні дії білоруської влади були підготовлені ще у 2010-2011 роках і називається операцією «Шлюз». Координаторами та авторами, якої є шеф КДБ Іван Тертель та його брат Юрій, тодішній керівник ОСАЗ. У 2010 метою спецоперації було потреба змусити Європу виділити кошти на зміцнення кордонів (що виявилося ефективним, бо Білорусь і справді отримала від ЄС десятки мільйонів євро). У розробленій схемі були задіяні КДБ, ОСАЗ та російська ФСБ.

Польські прикордонники інформують, що зорганізовані групи іноземців атакують польських військових палицями та камінням. Існують чисельні відеозаписи, як іноземці штурмують загороджувальні споруди та кричать, що вони хочуть потрапити до Німеччини. Білоруські служби організовують групи з дітьми та жінками, провокуючі емоції та спекуляції про негуманітарну поведінку польської влади. Почастішали випадки затриманням громадян України, що транспортують мігрантів з Іраку або Афганістану з східного до західного кордону Польщі.

Польська влада ввела на кордоні надзвичайний стан та декларує, що принцип непорушності кордонів не може бути виключень.

Потрібно підкреслити, що польські ЗМІ інформували про смерть мігрантів та постріли білоруських прикордонників у бік польських солдат. Варто нагадати, що у вересні на кордоні України та Республіки Білорусь (межа Волинської та Брестської областей) невідомі обстріляли із дробовика прикордонний знак Білорусії, зруйнувавши зображення білоруського герба.

Першим про інцидент повідомив прикордонний комітет Білорусі, заявивши, що їхній символ обстріляли з території України. Білоруси вважають, що знак, імовірно, пошкодили пострілом із мисливської рушниці. За даним фактом проводиться розслідування.

Речник ДПСУ Андрій Демченко сказав, що характер пошкодження свідчив про можливе застосування мисливської рушниці, характер місцевості – болотисто-чагарникова – унеможливлює піший рух осіб, відповідно порушники мали бути на човні.

«Під час зустрічі білоруська сторона жодних претензій або звинувачень на адресу ДПСУ не висувала», – зазначив Демченко.

Відповідно, питання часу коли білоруське КДБ вирішить направити потік мігрантів до України, щоб створити напруження вже польсько-українському кордоні.