Тема російської вакцини стала одним із важливих пунктів в політичному порядку денному для України.
Днями західні ЗМІ повідомили, що Угорщина надала дозвіл на використання російської вакцини «Спутник V». Це дуже важлива новина, тому що країна ЄС погодилась на вакцину виробництва РФ. Потрібно підкреслити, що Угорщина видала дозвіл на використання ще однієї вакцини — британської AstraZeneca. Відповідно, Угорщина визнає і допускає на свій ринок і російську, і британську вакцини, як рівноправні медичні препарати.
Взагалі, на наших очах країни ЄС виносять питання вакцини за межі політичних суперечок. Угорщина, член НАТО і ЄС, не бачить у російській вакцині загрози. Варто підкреслити, як на початку січня з'явилася інформація, що під час телефонної розмови Путіни та Меркель домовились про можливу перспективу спільного виробництва вакцини від коронавірусу. Німецький канцлер та російський президент узгодили, що подальший діалог між Німеччиною та Росією з цього питання будуть вести профільні міністри.
Потім було підтвердження від Європейськогоагентство з лікарських засобів, що вони ведутьпереговори з розробником російської вакцини від коронавірусу «Спутник V».
Відповідно, з перших днів нового року було розпочато процедуру визнання вакцини «Спутник V» на рівні ЄС. А також російський препарат отримав дозвіл в одній з країн ЄС. Виходить, російський «Спутник V»значно ближчий до загальноєвропейського визнання, ніж китайська вакцина Sinovac, 1,9 мільйони доз якої законтрактував український уряд? Виходить, так.
Тут виникає органічне питання, чому український МОЗ України не проводить власних дослідженьросійської вакцини в Україні, адже опозиційний політик Віктор Медведчук домовився на рівні Путіна про передачу технології виробництва ще наприкінці минулого року? Адже канцлер Меркель допускає можливість реєстрації російської вакцини в ЄС. Угорці вже зареєстрували «Спутник V», а Україна відкидає можливість виробництва медичного препарату, який от-от отримає схвалення на всій території ЄС. Чому пропозицію виробляти вакцину на території Українивідкидають на старті? Чому українці не мають правосамостійно обрати вакцину, якщо стратегічний союзник України – Німеччина – готовий розмовляти з Росією,незважаючи на політику санкцій?
У підсумку, маємо таку ситуацію. Європейська агентство з лікарських засобів розпочало процедуру реєстрації «Спутник V». Угорщина допустила на власний ринок російську і британську вакцини (обидві вироблені поза ЄС). Тому, коли народний депутат України Віктор Медведчук пропонує виробляти «Спутник V» в Україні для власних потреб і для експорту, він діє як європейський політик. Натомість, Зеленський і Офіс президента демонструють, що інтереси британській компанії Crown Agents, якій надали повноваження купувати вакцину, вони ставлять вище за Конституцію України, яка закріплює обов'язок держави створювати умови для медичного обслуговування своїх громадян.