Минулий рік мав стати переломний для Києва та Варшави, очікувалось декілька візитів на рівні прем'єра та президента (у підсумку маємо один візит президента Польщі до України). Звичайно, що пандемія внесла свої корективи і 100 річниця битви під Варшавою або визволення Києва україно-польськими військами не були вшановані у належний спосіб. Проте, 2020 виявив, що стосунки між Україною – Польщею за президентства Зеленського не зазнали, бажаних для Варшави змін. Для України реальний позитив, оскільки вперше в історії країни міжнародна політика після зміни президента продовжується, а не розвертається на 180 градусів. Для Польщі – це чергове свідчення відсутності розуміння чим живе реальна Україна та здатність впливати на політичні процеси, попри чисельні дослідницькі інститути.

А ми ся подивим, як потреба стане
Хто полiзе в льох, а хто пiд кулi пiде

На війну за Україну пішли націоналісти та патріоти, а українські ліво-ліберали у Варшаві та Києві далі розповідали про поєднання та історичну пам'ять. Українська влада від Кучми до Порошенка свідомо усувала українських націоналістів від україно-польського діалогу, а саме націоналисти є символічними носіями пам'яті про діяльність ОУН і УПА. Цинізм Петро Порошенко та його команда полягав у тому, що йому вдалось переконати Брюссель, що він ліберал, а Варшаву він переконав, що він націоналіст, але український народ йому не повірив та відсунув від влади.

Варто підкреслити, що українська сторона ніколи не залучала польську меншину, що проживає в Україні до діалогу примирення.

Натомість, у Варшаві частина експертів переконує, що Порошенко вже скоро повернеться до влади і тільки з ним треба вести перемовини, бо він володіє монополією на патріотизм.

Саме тому на заході виникають сумніви та не довіра до Володимира Зеленського. Зазначу, що саме за президента Зеленського Україна отримала розширене партнерство з НАТО, провела найбільші спільні навчання спільно з країнами Північноаталнтичного договору. Оскільки, Зеленський не є заручником і готовий до компромісів із зовнішніми та внутрішніми гравцями за для реальної євроінтеграції України.

Новий голова ІНП є особою з поза політики він науковець, особою, яка прагне і втілює ідеали плюралізму та аполітичності у діяльності центральному органі виконавчої влади. Формула «історики мають займатися історією» не працює, саме тому до україно-польської комісії мають будути залучені особи з філософською, юридичною та психологічною освітою. Конфлікти минулого не можуть розгладитися відірвано від реалій того часу, а правова свідомість сьогодення застосовуватись до подій початку ХХ століття. Розмови про спільну історію України та Польщі вимагає значно більших компетенцій ніж просто знання архівів чи історичних дат. Однак, українська сторона сподівається на розуміння і подібну стриманість від польських колег.

Зазначимо, що пам'ятник у Гуті Пянецькі був відновлений цілковито, а таблиця поряд із пам'ятником була встановлена у погоджені із місцевою владою та локальними мешканцями, що звичайною нормою і ознакою політичного плюралізму.

Пам'ятник Анні Валентинович буде стояти в Києві (а не закритій території посольства), але для цього зацікавлена сторона має вчасно розпочинати дозвільні процедури. Довіра та добросусідство це добре, але оформлення документів займає час і вимагає певних узгоджень. Нова сторінка польсько-українських має розпочинатися не з порушень при встановленні пам'ятників.