Декілька років тому польські експерти та журналісти дебатували про можливість допуску громадян України, які мають постійний або тимчасовий дозвіл проживання на території Польщі, до голосування в місцевих виборах у Польщі. Подібна практика є нормою для деяких країн Європи, а громадяни ЄС мають право голосувати в іншій країні Євросюзу, якщо мають посвідку на проживання. На превеликий жаль, але проблема участі громадян України в голосуванні за кордоном не вирішується українською владою тривалий час.
Свобода руху осіб є нормальною практикою більшості країн Євросоюзу – це одна з чотирьох свобод, які є фундаментом Євроспільноти ще з 1957 року. Можна довго спекулювати про причини виїзду українців за межі власної країни. Проте, держава Україна має моральний обов'язок не ускладнювати життя українцям, що виїхали і кожного року надсилають понад 15 млрд $ до України, а залучити їх до соціально-політичного життя в країні проживання та підтримувати їх зв'язок з Батьківщиною.
Політик та волонтер Сергій Притула на зустрічі в Украінформі підняв важливе та болюче питання, участь українців у виборах, якщо вони проживають за межами України. Притула зазначає, що українці працюючи за кордоном абсорбують цінності та демократичні стандарти країн ЄС і є соціальним капіталом України, відповідно є потреба залучати їх до активного політичного життя.
Центру політичних наративів демократії (Чернівці) представив політичний аналіз «Залучення громадян України які проживають за кордоном до виборчого процесу» в якому описав політичну доцільність та політичні ризики, якщо до виборчого процесу будуть залучені громадяни України, що проживають за кордоном. Зокрема аналітики центр прогнозують, що законодавчі зміни можуть залучити від 3 до 5 млн. нових виборців. Однак, більш реалістичним є прогноз в 1 млн. (максимум 1,2 млн.) виборців (до цієї кількості виборців потрібно додати їх родини та друзі, що проживають в Україні – тобто агітація закордоном буде в реальності буде спрямована на 2 – 2,5 млн. виборців). Відповідно в масштабах виборчої кампанії до Верховної ради 1 або 2 млн. нових виборців це до 8 % нових виборців, що раніше не голосували. Наступні вибори до Верховної Ради пройдуть в умовах пропорційної виборчої системи – це означає, що гіпотетичне здобуття 100 тис. голосів на закордонному виборчому окрузі може стати ключовим для проходження партії в парламент. Подібна ситуація може мати місце на виборах президента, майбутній президент буде обраний з перевагою у 1 або 3%, що означає цінність кожного голосу.
Польський журналіст та юрист Віталій Мазуренко представив власне дослідження «Активна виборча кампанія серед громадян України на території Польщі (правовий і політичний аналіз»). Мазуренко вважає, що оптимальним документом, який може регулювати будь-які політичні спекуляції та ексцеси щодо можливої виборчої активності серед громадян України на території Польщі є двостороння умова.
Учасники зустрічі зазначили, що останні вибори у Молдові ( президента та до парламенту) виграла про європейська Мая Санду та її партія «Дія та Солідарність» у значній мірі завдякі голосам громадян Молдови, що проживають на території ЄС. Варто зауважити, що спікери висловили свої зауваження, щодо недопустимості електронного голосування.
Хто виграє наступні вибори в Україні не відомо, але вже зараз молоді політики розуміють, що методи цементування власного електорату є ознакою поразки і не спроможності. Політик має вирішувати проблеми і не боятися виходити до виборців, а не замикатися на секту власних шанувальників.