Дух, що тіло рве до бою Він не вмер, він ще живе..

Іван Франко

На початку липня було оголошено, що елітний підрозділ німецького бундесверу KSK буде реформовано, а одна рота розформована через зв'язки спецназівців з крайніми правими і неонацистами.

В останні роки у KSK сформувалася негативна репутація через інциденти, пов'язані з праворадикальними поглядами спецназівців цього підрозділу. У 2017 році у інструктора KSK виявили схрон зброї і боєприпасів. Дане рішення було прийнято міністром оборони Німеччини Аннегрет Крамп-Карренбауер, яка відзначалась критикою Росії, скепсисом у будівництві Північного потоку-2 та заперечувала доцільність легалізації одностатевих шлюбів.

Про що може свідчити згаданий інцидент? Які висновки можна зробити з розформування німецького спецназу?

Попри всі намагання демократизувати та впровадити стандарти рівності в такому патріархальному інституті, яким є військо – дух сексизму, брутальності та однозначних рішень є і буде складовою будь-якої армії, адже по-іншому не можна побудувати ієрархічну структуру. Сумніваюсь, що можна вимагати від одних і тих же осіб толерантності та вміння вбивати ворогів. Ти хочеш спокою на кордонах своєї країни та вулицях твого міста, відповідно одні погані хлопці мають вломити іншим поганим хлопцям. Зазвичай погані хлопці не обізнані та не цікавляться засадами комунікативної теорії Юргена Габермаса.

Дух, воля, відданість присязі, вірність побратимам – це не просто абстрактні речі – це єдина універсальна валюта, яка функціонує там, де війна або є потреба вбивати іншого, який є чужим.

Подібні якості притаманні особам з правими поглядами, саме вони були готові діяти у 2014 на Майдані та фронті. Не політики або борці за рівність усіх гендерів, а колишні футбольні хулігани та учасники вишколів пішли захищати Україну. Чому? Бо дух предків кличе і вимагає.

Переконаний, що міністр оборони Німеччини вчинила правильно, всі знають, чим може завершитись пробудження німецького духу. Впевнений, що серед німецьких спецназівців були прояви ультраправих і неонацистських поглядів, оскільки німецькі християнські демократи переживають кризу, яка породила Альтернативу для Німеччини.

Глибоко переконаний, що все це стало можливим через забуття та відхід від християнства у бік бездумної толерантності та сприйняття будь-якої різноманітності.

Дух народу та воля до перемоги – це не абстрактні речі, які не можна виміряти, вони існують предвічно і актуалізуються завжди на світанку, коли найтемніше, але промені світла вже поряд.