В українському інформаційному просторі не помітили, що у серпні цього року у сусідній Польщі перестала існувати парламентська більшість. Другий уряд Матеуша Моравецького, який був сформований після осінніх виборів 2019 коаліцією партій «Права і Справедливості», «Порозуміння» і «Солідарної Польщі» мав 235 голосів. Проте, лідера «Порозуміння» Ярослав Говін та ще 5 депутатів оголосили про вихід з коаліції.
Партія «Право і Справедливість» (ПіС) на чолі з Ярославом Качинськом формально є коаліціантом мікроскопічних партій «Солідарна Польща» (Збігнев Зьобро – міністр юстиції) та «Порозуіння» Ярослава Говіна (колишній віце-прем'єр). Натомість реальна політична влада в країни належить виключно «ПіС», а її політичні союзники маючи підтримки на рівні 1% можуть загрожувати стабільній роботі парламенту та уряду.
Однак, формальні та юридичні процедури розпаду коаліції мають бути втіленні у реальні політичні дії, які має вчинити спікер польського парламенту. Для розуміння польського контексту варто застосувати українську аналогію часів буремного 2019. За часів урядування Володимира Гройсмана всі знали, що більшості в українському парламенті не має; але уряд працював, а дострокові вибори відбулись виклюно завдяки політичній волі новообраного президента Володимира Зеленського та казуїстичності рішення Конституційного суду України. Подібна ситуація і в нинішній Польщі. Спікер парламенту Польщі Ельжбета Вітек (ПіС) формально та не формально стоїть на перепоні початку процедури дострокових виборів. Таким чином обрання нового спікера стане початком кінця уряду Моровецького та першим проявом злагодженої роботи польської опозиції.
З іншого боку, ПіС пам'ятаючи програш на дострокових виборах у 2009 році розуміє, що за нинішніх умов дострокові вибори не вихід. Тому фактично уряд меншості почав шукати ситуативних коаліціантів. Голосування за так званий закон "Lex TVN" (поправки до закону про телерадіомовлення, які обмежують можливість впливу інших держав на інформаційний простір Польщі) засвідчило, що крайньоправа Конфедерація готова підтримати ПіС, а декілька голосів депутатів Павла Кукіза можуть гарантувати проходження закону у нижній палаті. Натомість, зміни, що мали обмежити мовленню найбільшого польського опозиційного каналу TVN (власність американського концерну Discovery) були заблоковані у верхній палаті (Сенаті) парламенту.
В інших голосуваннях ПіС може спробувати ситуативного союзу з польськими лівими, що мало місце декілька місяців тому. Однак, криза на польсько-білоруському кордоні підвищила політичні кошти для будь-якої співпраці між ПіС та лівими у парламенті.
Повернення Дональда Туска до активного політичної політики стало головним політичним чинником нового політичного сезону, який може завершитись достроковими виборами у парламент.
Питання дострокових виборів у Польщі це факт, який може відбутися. Головне питання коли.