До  Білорусі зайшли вже більше десяти колон вагнерівців, що дозволяє стверджувати:  бойовики військово-кримінальної компанії «Вагнер» стають серйозним фактором внутрішнього життя Білорусі. І далеко не факт, що це піде країні та навіть Лукашенку на користь.

Нинішнє переміщення тисяч найманців – не  перший організований візит «вагнерівців» до Білорусі. У серпні 2020 року три десятки бойовиків затримали спецназівці з «Алмазу», поставивши крапку в операції українських спецслужб, стосовно якої досі ламають списи у Києві. Проте «вагнерівці» швидко повернулися додому.

Цього разу їх набагато більше – кілька тисяч. Вони заїжджають до Білорусі колонами, тягнуть з собою будівельну техніку, обходять чергу на білорусько-російському кордоні. Білоруських міліціонерів нахабно ігнорують, вже були випадки погроз місцевим силовикам вогнепальною зброєю. Ще б пак – «солдати удачі» Євгенія Пригожина почувають себе у Білорусі не як партизани, а як господарі.

Не знаю, чи почнуть на «Білорусьфільм» знімати черговий фільм про карателів, але нагадати про пригожинську студію «Патріот-фільм», безумовно, варто. Це не «фабрика мрій», а потужний конвеєр з виробництва альтернативної реальності. І останній фільм, який зійшов з нього – «Кращі у пеклі» — промовисто це підтверджує.  

Можливо, Лукашенко думає, що «вагнерівці» підсилять його преторіанську гвардію з Служби безпеки президента та Сил спеціальних операцій, адже назад до Росії їм шляху нема. А він – наче впливовий магнат часів Речі Посполитої – надасть їм дозвіл на подальші пересування світом. Збоку це нагадує впевненість голови колгоспу, що він зможе утримати на повідку злющого бультер'єра, якого передав керівник сусіднього господарства.  Небезпечна ілюзія, якщо відверто.

Уявити собі марш «вагнерівців» на Сувалки можуть хіба що фанати альтернативної історії, у яких є прагнення переграти сценарій навчань «Запад-2017». Проте сама присутність угруповання найманців поблизу кордонів країн НАТО створює для них рівень підвищеної небезпеки. Тим більше — у поєднання з фактором тактичної ядерної зброї, поява якої у Білорусі анонсована Путіним ще у березні.

Зауважу, що у зразково зарегульованій Білорусі з'являються тисячі стволів незареєстрованої вогнепальної зброї, відтак криміногенна ситуація навряд чи покращиться. Навіть інтенсивні навчання за участі «вагнерівців» залишатимуть їм вільний час, а курс етикету програмою підготовки ПВК «Вагнер», як відомо, не передбачений.  Дуже цікаво буде подивитися на реакцію білоруських військових, яким по суті продемонстрували відсутність довіри та запиту на їхню службу на вищому державному рівні

Наостанок нагадаю: приблизно у цей час три роки тому Лукашенко, виступаючи з передвиборною промовою, наголосив «Кохану не віддають!». Але, як виявилося, запросити до неї кілька тисяч озброєних бандитів можна.