Від 16 07. 2021 в Україні і в Миколаєві, як частині нашої держави, розпочався черговий етап втілення закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної».
Мова українських ЗМІ відтепер повинна бути державною. У випадку публікації редакційних матеріалів іншою мовою, потрібно надавати переклад українською. (Газетам міської та обласної рад: «Вечірній Миколаїв», «Рідне Прибужжя» — окреме вітання). Щоб громадянин України міг реалізувати власне конституційне право на отримання інформації українською мовою. З цим питанням ніби все зрозуміло.
А ось що робити з блогами, які ведуться неукраїнською мовою? Тобто, як повинна діяти редакція, що поширює в публічному просторі блог (blog), інтернет-щоденник приватної особи?
Ст. 10 вище згаданого закону, як і норми «старих» законів «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування» вимагають від місцевих депутатів (включно з Миколаївською міською радою), державних службовців, які працюють на Миколаївщини, МИКОЛАЇВСЬКИХ МІСЬКИХ ЧИНОВНИКІВ безумовного володіння українською мовою. Під час прийому на роботу чи просування по службі на більш високу посаду претендент повинен надати конкурсній комісії, кадровій службі сертифікат про знання державної мови. В додатку – моє посвідчення про володіння українською.
Коли радник Миколаївського міського голови (штатний, позаштатний – читачі не розуміють всіх нюансів), керівник комунального підприємства чи речник нацполіції веде власний блог на «Преступности. нет» російською мовою, від 16. 07. 2021 він/вона зобов'язаний/на вчинити наступне. Перед такою особою є два шляхи. Перший – почати писати українською. І другий, простіший – й надалі розмірковувати у власному щоденнику російською. Але прибрати будь-які згадки про те, що він радник міського голови чи директор міського, обласного комунального підприємства. Інакше, в другому випадку, він висловлює позицію місцевої влади – ІГНОРУВАТИ МОВНЕ ЗАКОНОДАВСТВО. Коли можна порушувати закони про державну, муніципальну службу чи про мови, можна плювати й на будь-які інші закони. Ось така аналогія права )))
Абсолютна більшість блогерів «Преступности. нет» є непублічними особами, непричетними до владних повноважень. Тому вони й надалі можуть вести власні блоги мовою, найбільш прийнятною для себе та власних читачів: українською, російською, англійською, польською etc.
Повторюю ще раз: вимога писати, говорити (виступати публічно, а не на власній кухні) щось співгромадянам виключно українською мовою стосується лише чиновників та керівників державних, комунальних юридичних осіб.
Якщо закон вимагає від тебе щорічної декларації про доходи, переходь на державну мову. Не подобається – звільняйся. На вулиці стоять десятки тисяч безробітних, чия кваліфікація часто є вищою за рівень 60-річних «нових обличь» теперішньої влади та учасників місцевого антимайдану, яким на 8 році російсько-української війни дарують будь-які посади. До слова, навіть не питаючи про володіння державною мовою. Миколаїв такий Миколаїв…