Напередодні свята захисників Вітчизни 14 жовтня відбулося відразу декілька знакових подій: прес-конференція – звіт глави концерну «Укроборонпром» Юрія Гусєва, СБУ викрила корупційний механізм розтрати бюджетних коштів керівництвом одного з державних підприємств, яке входить до структури Укроборонпрому, а керівництво ДП «Антонов» звинуватила одного із замів очільника «Укроборомпрому» в у зв'язках з ФСБ.

Чому така активізація медіаактивності відбувається в галузі? Можна навіть сказати – віртуальні «бойові дії».

Справа в тому, що концерн «Укроборонпром» (УОП) мав бути ліквідований ще влітку ц.р. На його місці повинні постати два холдинги: суто «оборонки» та «авіакосмічний».

Вже середина жовтня, але очільники УОП не поспішають залишати свої крісла. Високі зарплати та гонорари дозволяють купувати яхти і нерухомість, не переймаючись легалізацією власності в декларації. «Успішний менеджмент» повинен високо оплачуватися.

Ось Юрій Гусєв і звітується тим, що +27,4% – це показник зростання обсягів виробництва підприємств Укроборонпрому за три місяці поточного року проти аналогічного періоду 2020 року. Говорить про те, що концерн не зірвав жодного проекту за 2020 рік, вказує на конкретні запущені проекти, зразки техніки тощо.

Звичайно голова УОПу відкидає всі зауваження громадських активістів та журналістів щодо кримінальних справ, які було відкрито щодо нього в 2014/2015 та 2019 рр. А підняття зарплатні до майже півмлн грн особисто Гусєву, очільник концерну називає «неточністю». Він всі свої доходи витрачає виключно на волонтерську благодійність.

Власне, і припиняти роботу концерну Гусєв не збирається. Він розглядає свій апарат як «перехідну» управляючу компанію під час корпоратизації підприємств оборонки. Направляючу та координуючу надбудову. Ба, більше! Після завершення корпоратизації Гусєв хоче, щоб УОП просто змінив вивіску на «Оборонні системи України», при збереженні високих гонорарів, непідконтрольної наглядової ради, впливом «соросят» тощо.

Нагадаємо, що холдинг «Оборонні системи» виконуватиме роль корпоративного центу та реалізовуватиме політику власності для галузевих науково-виробничих об'єднань, що будуть створені після корпоратизації. У складі оборонного холдингу будуть створені шість галузевих субхолдингів та увійдуть спецекспортери. А це просто космічні бюджети. Хто ж добровільно від такого відмовиться?

Можливо, корпоратизацію оборонки та авіакосмосу вже не зупинити на цьому етапі, але галузь все ще можна зберегти для держави.

Гусєв і компанія, за підтримки пулу експертів-соросят та введених в оману західних дипломатів, хочуть прибрати державу з стратегічних галузей економіки країни. Звести її вплив до мінімуму, максимально дерегулювати, але так, щоб залишити мутне інституційно-правове середовище для власного ґешефту.

Від початку «Укроборонпром» створювався як корупційна годівничка, звідки безперешкодно розкрадалися секретні військові розробки, технології та дослідні зразки техніки і озброєнь. До створення УОП доклав руку екс-міністр оборони часів Януковича – Павло Лебедєв, якого СБУ небезпідставно підозрює в державній зраді.

Після втечі Януковича Лебедєв утік із України ще до офіційної відставки. Був присутній у Кремлі на зібранні з нагоди початку тимчасової окупації Криму Росією.

25 травня 2020 року Печерський суд Києва ухвалив рішення про заочний арешт, а 24 червня 2020 р ДБР повідомило про підозру Лебедєву у скоєнні державної зради.

Попри таку «родову історію», після Революції Гідності «Укроборонпром» якимось дивом не був ліквідований. Ті, хто ще в 2013 році критикували цього монстра, після зміни влади стали на його захист.

Відразу зазначу, що роль концерну «Укроборонпрому» в 2014/2015 рр  у підвищенні обороноздатності ЗСУ та обороні України від російської навали є невиправдано перебільшеною.

Час від часу в середовищі УОП спалахують скандали, пов'язані з корупцією на підприємствах оборонки, шпигунством чи контактами менеджменту з ФСБшниками. Наприклад, 8 жовтня 2021 року представник ДП «Антонов» Віталій Купрій, екс-народний депутат Верховної Ради України заявив, що заступник гендиректора ДК «Укроборонпром» Роман Забарчук, в результаті несанкціонованих керівництвом УОП так званих «перевірок» ДП «Антонова» отримав доступ до документів з обмеженим доступом. Сам Забарчук є люстрованим прокурором, та має прямі родинні зв'язки з представниками російських спецслужб.

13 жовтня СБУ заявила, що викрила корупційний механізм розтрати бюджетних коштів керівництвом одного з державних підприємств, яке входить до структури Укроборонпрому. Контррозвідники встановили, що організатори оборудки замовляли неякісні гусеничні стрічки до бронетехніки, які не відповідають технічним та якісним характеристикам, а посадовці військового представництва Міноборони «затуляли» на це очі.

У межах кримінального провадження, розпочатого за ч. 3 ст. 191 (привласнення, розтрата майна шляхом зловживання службовим становищем) Кримінального кодексу України, у приміщенні держпідприємства та у помешканнях фігурантів провадження відбулись слідчі дії.

Натомість, ці факти, які вже стали системним явищем для «Укроборонпрому», не знаходять відображення у звіті глави концерну Юрія Гусєва. Як не може він пояснити доцільність підвищення собі особисто зарплатні до 467 тис грн., або купівлю яхти директором оборонного заводу 410 Олександром Пащенком за майже млн доларів тоді, коли робітники заводу не отримують зарплатні третій місяць.

І цим людям держава довіряє оборонну галузь?