Нинішня війна міцно замішана на історії. Росіяни вигадали собі таку версію історії, в якій Україні немає місця під сонцем. Тому й знищують українців усіма можливими засобами. Тому і руйнують міста та села. Тому і намагалися заморозити усю країну.

Хоча путінські пропагандисти серйозно пошліфували російське бачення світу, воно ґрунтується на міфах, які вигадували ще за царів та генсеків. Більшість з цих міфів — про Україну. Починаючи від того, що Київська Русь — то стародавня росія.

Десятиріччями більшість із нас задовольнялася різними версіями російських міфів про наше минуле. Тим, кому цього було мало, «українська» влада ставила палиці в колеса... Врешті, навіть дехто з тих, хто вважав себе патріотами, починали вірити у російські вигадки. Як-то про Петлюру, який нібито спеціально послав студентів помирати під Крутами.

В результаті ми отримали криваву війну на винищення. Де ті, хто не будуть вбитими, мають стати «деукраїнізованими».

Звичайно, українські історики писали книжки, а українські режисери знімали фільми про історію. Але як складно було знайти гроші на це... а ще складніше було зробити так, щоб люди дізналися, що фільм або книга вийшли.

Десять років тому, з ініціативи Інни Гончарової, було започатковано перший український фестиваль історичного кіно. Саме для того, щоб українці знали про нові фільми, щоб режисери могли зустрічатися та обмінюватися досвідом. І місце для нього було обране символічне — Київська фортеця.

Невдовзі фестиваль став міжнародним. Виявилось, що більшість історичних тем, які піднімають закордонні режисери, — це боротьба за волю та незалежність. Знайомо?

Так українські кінематографісти можуть побачити, якими художніми засобами важливі для нас теми розкриваються в інших країнах. Та оцінити власний професійний рівень.

У 2022 році через російське вторгнення фестиваль не проводився. Але цього року він буде. 22-23 квітня 2023 року, у камінній залі Київської фортеці.

Отже, запрошуємо на IX Міжнародний фестиваль історичного кіно «Поза часом»!

У цьому році в програмі фестивалю буде показано 15 фільмів українських та іноземних кінематографістів – на жаль, більше не може вмістити дводенний захід, адже Музей зараз тимчасово працює для відвідувачів лише по вихідним дням.

Слід окремо зазначити, що в рамках фестивалю буде показано два фільми виробництва США, які вже набули розголосу та успіху у світі, проте в Україні це буде їх перший показ. Мова іде про фільми режисера Євгенія Афінєєвського «Плач із Сирії» і «Франческо». За фільм «Плач із Сирії» у 2017 р. режисер був визнаний найкращим режисером кінопремії Critics" Choice Movie Awards у Нью-Йорку (проводиться Асоціацією кінокритиків мовлення та Асоціацією тележурналістів мовлення). Сам фільм також було визнано найкращим документальним фільмом, а пісня з фільму — найкращою піснею в документальному фільмі («Prayers for this World", написана Дайан Уоррен, запис здійснено Шер разом із West Los Angeles Children"s Choir). У 2018 році фільм також отримав нагороду "Кіно за мир" як найцінніший документальний фільм. 22 жовтня 2020 року режисер фільму "Франческо" Євгеній Афінєєвський отримав 18-ту премію Kinéo Prize in the Vatican Gardens за "популяризацію соціальних, гуманітарних та екологічних питань у кіно" у фільмі.

На завершення фестивалю 23 квітня о 18.00 відбудеться перший відкритий показ спільного проєкту Україна-США фільму "Свобода у вогні" (режисер Євгеній Афінєєвський), який за темою є продовженням  фільму "Зима у вогні" (фільм "Зима у вогні" у 2016 році було номіновано на Оскар). Фільм "Свобода у вогні" розповідає про Україну і українців на початку повномасштабної фази війни, починаючи з 24 лютого 2022 року. Світова прем'єра фільму відбулася на 79-му Венеціанському міжнародному кінофестивалі 7 вересня 2022 року. Пізніше його було показано на різних фестивалях, включаючи 47-й кінофестиваль у Торонто, Токійський міжнародний кінофестиваль, Міжнародний кінофестиваль у Сіетлі, Стокгольмський міжнародний кінофестиваль.

Про всі фестивальні фільми докладніше можна буде дізнатися на сторінці фестивалю у ФБ https://www.facebook.com/profile.php?id=100069537246584

Інформаційний партнер фестивалю: Журнал "Кіно-Театр"

Партнери фестивалю:  Продюсерка Галина Садомцева (Набаранчук), ТОВ "Веданта-експерт", Театр "Маскам Рад", ГО "Джойфест"

Додаткова і дуже важлива інформація:

Відвідувачі фестивалю можуть потрапити до Київської фортеці за таким графіком:

СУБОТА                                                                                НЕДІЛЯ

11.20 год.                                                                           10.50 год.

13.10 год.                                                                           12.20 год.

13.50 год.                                                                           13.50 год.

15.50 год.                                                                           15.20 год.

17.30 год.                                                                           17.50 год.

                               

Пересування територією Музею відбувається у супроводі співробітників Музею

Сподіваємось на ваші порозуміння та відповідальність

Відвідування фестивалю — за вхідними квитками до Музею (60 грн.). За цим квитком, крім показів фестивальних фільмів, можна буде також відвідати Музей історії фортифікації на теренах України

 

ПРОГРАМА

IX Міжнародний фестиваль історичного кіно "ПОЗА ЧАСОМ"

22-23 квітня 2023 року

22 квітня, субота

11.30   Танок метелика. Короткометражний документальний.  Україна. Реж. Марія Феленко,  Україна, 17 хвилин

11.50  Грецький горішок. Повнометражний документальний. Україна. Реж. Віктор Булига, 82 хвилини

13.20  Підпільний роман. Короткометражний документально-ігровий. Україна.  Реж. Анна Шерстюк, Україна, 21 хвилина

13.45 Кавалери. Короткометражний документальний. Україна. Реж. Віктор Булига, 14 хвилин

14.00 "High school graduation. Повнометражний документальний. Україна-Німеччина. Реж. Аліса Сизих, 116 хвилин

16.00 У бомбосховищі. Короткометражний документально-ігровий. Україна.  Реж. Сергій Шевчик, 6 хвилин

16.10  Марія. Повнометражний документальний. Реж. Марія Яремчук, 70 хвилин

17.40   Єден. Короткометражний документальний. Україна. Реж. В'ячеслав Бігун, 15 хвилин

18.00 Cries from Syria (Плач із Сирії) (позаконкурсний). США. Реж. Євгеній Афінєєвський, 111 хвилин – перший показ в Україні

23 квітня, неділя

11.00  СвітлоТіні Івана Чандея. Повнометражний документальний. Україна. Реж. В'ячеслав Бігун, 74 хвилини

12.30 Непрості листи. Короткометражний документальний. Україна. Реж. Марія Яремчук,  20 хвилин

13.00  Звичайний рашизм.  Повнометражний документальний. Україна. Реж. Ігор Піддубний, 51 хвилина

14.00  Зірка. Дума про право. Повнометражний документальний.Реж. В'ячеслав Бігун, 80 хвилин

15.30 Franshesko (Франческо) (позаконкурсний). США 116 хвилин. Реж. Євгеній Афінєєвський, 116 хвилин – перший показ в Україні

18.00 Свобода у вогні. Перший відкритий показ в Україні. Повнометражний документальний. Україна-США, 120 хвилин