Світоглядні та етичні проблеми навчальних матеріалів з окремих дисциплін

у педагогічних закладах вищої освіти України

(есе, на яке не відповіла викладачка, прожило рік і з'явилося перед ваші очі)

Підтримка національної складової розвитку держави у значній мірі залежить від відповідального ставлення системи освіти її утвердження та поширення національної ідеї, яка визначає засади національної свідомості. Тому видається логічним створення державною мовою навчально-методичних матеріалів та самостійних і практичних завдань для закладів освіти.

Проте, виявляється, не усе так просто. Частина українців продовжує пропагувати ресурси країни-агресора та поширювати його мову, дозволяючи собі включати необов'язкові джерела, які мають національні замінники й замінники мовами європейських держав, до навчальних посібників та переліків рекомендованої літератури під час вивчення тих чи тих тем та предметів. Що гірше – всупереч санкційному законодавству подекуди пропонуються для ознайомлення покликання на російські сайти, які заблоковані за рішенням РНБО та згідно з указом Президента України.

З цього приводу дискусія розділила учасників на два протилежні табори. На думку першого — такі навчальні матеріали несуть лише користь і виховують рівне ставлення до різних мов. Інша сторона наполегливо висловлює застереження щодо прихованої згоди на подальше домінування російської мови. Ба більше, якщо пропонується мова однієї нацменшини, що довгий час була панівною на території України і пригнічувала розвиток української мови, виникає питання щодо рівності між мовами усіх національних меншин в Україні. 

Якщо говорити про академічну доброчесність, то ніби нічого на перший погляд не порушується. Але чи так це з огляду на етичні норми та ставлення до законодавства України? Я маю сумніви щодо цього, коли звертаюся до визначення академічної доброчесності за статтею 42 ЗУ «Про освіту», де вона визначається як «… сукупність етичних принципів та визначених законом правил, якими мають керуватися учасники освітнього процесу під час навчання, викладання та провадження наукової (творчої) діяльності з метою забезпечення довіри до результатів навчання та/або наукових (творчих) досягнень».

У 2024 році Україна відзначила свій 33-й рік незалежності, відколи розпочався наш шлях повернення до українських традицій та мови. Для кожної унітарної держави це ті цінності, які визначають життєздатність нації. Під час війни вони  можуть або нівелюватися, або набувати більшої значущості й гостроти. Як от війна росії проти України, яка носить світоглядний характер. На тлі російської агресії українська національна ідентичність дістала особливого значення. У цьому зв'язку виникає запит на відповідне реагування системи освіти загалом і педагогічної вищої освіти зокрема.

Законодавство про освіту визначає державну мову як мову освітнього процесу. Стаття 7 Закону України «Про освіту» наголошує, що «Держава сприяє вивченню мов міжнародного спілкування, насамперед англійської мови, в державних і комунальних закладах освіти». Це надає пріоритет саме англійській мові перед іншими мовами міжнародного спілкування, що має сприяти вивченню англійської зокрема як і однієї з мов науки.  

У статті 3 Закону України «Про вищу освіту» зазначається, що «Державна політика у сфері вищої освіти ґрунтується на принципах: … сприяння утвердженню української національної та громадянської ідентичності, вихованню патріотизму, формуванню оборонної свідомості;». Відповідно до цієї норми утвердження української мови, яка формує українську національну ідентичність, є однією з ключових складових державної політики України, а заклади вищої педагогічної освіти мають активно долучатися до її підтримки. На мою думку, відтермінування вилучення російських джерел з системи освіти не сприяє вільному розвитку мов національних меншин, проте перешкоджає швидкому відродженню та поширенню державної мови на усій території України, загальмовує цей важливий процес.

 

Використані джерела:

  1. Закон України «Про освіту», Верховна Рада України https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2145-19#Text
  2. Закон України «Про вищу освіту», Верховна Рада України https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1556-18#Text
  3. Національна ідея, Вікіпедія https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B0%D1%86%D1%96%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D0%B0_%D1%96%D0%B4%D0%B5%D1%8F