Список математичних ідей дещо за межами шкільної програми, які мала б знати сучасна освічена людина

Де почитати — та хоч вікіпедію (українською з більшості тем все одно більше нічого не почитаєте). Навіщо — та хоча б щоб правильно вживати різні розумні слова. Порядок ідей довільний. Для розуміння всіх цих ідей достатньо знань з шкільної програми.

 

  1. Що таке числа, звідки вони взялися. Що таке нуль і чому люди так довго не могли до нього додуматися. Різні системи запису числа, і що таке і звідки система, якою ми користуємось. Які бувають числа, як ми здійснюємо обчислення і чому комп'ютер може порахувати 0,2+0,3=0,5004.Чому ми не можемо точно поміряти, наприклад, площу кімнати. Що таке порядок числа і що означає «на порядок більше». Правила порівняння чисел. Історичні системи запису чисел.

  2. Що таке дроби. Раціональні та дійсні числа. Чому не можна розв'язати задачу квадратури круга і що таке трансцендентні числа. Відсотки, депозити, кредити, число е і логарифми. Пропорції. Фінансові піраміди. Чому навіть участь в фінансовій піраміді по суті шахрайство, а в лотереї — ні. Чому добуток двох від'ємних чисел — додатне число. Навіщо потрібні уявні числа. Найкрасивіша математична формула — є в степені і пі дорівнює мінус одиниці.

  3. Чи можна гарантовано виграти в лотерею? Як збільшити ймовірність виграшу? Математика генетики, блакитні та карі очі у дітей.

  4. Просто краса чисел — прості числа, числа Фібоначчі, золотий переріз. Трикутник Паскаля, алгоритм Євкліда. Магічні квадрати.

  5. Що таке алгоритми і що таке машина Тьюринга. Як з математики народились комп'ютери. Математична логіка та двійкова система числення.

  6. Як математики вивчають реальність. Що таке математичне моделювання і як верифікують моделі. Абстрактна та практична математика. Як математика пов'язана з фізикою.

  7. Геометрія — паралельні та перпендикулярні прямі. Чи можуть дві прямі не бути паралельними і не перетинатись. Трикутники, многокутники, розбиття площини та паркети. Площа, периметр, коло, круг та число пі. Дотичні, сектори та сегменти.

  8. Симетрія та краса. Симетрія та еквівалентність. Симетрія в геометрії та в теорії чисел. Орнаменти та кристали. Мозаїки Пенроуза.

  9. Множини, парадокс Расселла, теорема Гьоделя про неповноту. Що таке аксіоми та теореми, що таке довести теорему. Хто такий Євклід і що саме зробили Лобачевський та Бойяї з Гаусом.

  10. Елементарна криптографія — хоча б шифр Цезаря та прости шифри заміни — і чому це неефективно. Що таке хороший шифр. Шифрувальні машини та історія шифрів

  11. Фрактали та самоподібність. Ну просто щоб не називати фракталами що завгодно. До чого тут хаос, та чому хаос та випадковість то різні речі. Чому не можна передбачити погоду і точно виміряти довжину берегової лінії.

  12. Знову ж таки про випадковість. Теорема Байєса як одна з основ критичного мислення. Чому власний досвід не є доказом загальних закономірностей. Парадокс днів народження та парадокс Монті Голла. Статистика та нормальний розподіл.

  13. Букви та змінні в математиці. Що таке рівняння, формули та вирази. Алгебра — звідки вона взялась і як нею користуватись. Квадратні рівняння. Кубічні рівняння — що там складного і чи потрібно їх вивчати? Галуа і можливість розв'язання рівнянь вищих ступенів.

  14. Вимірювання часу та простору. Календарі та відстані між містами. Чому нумерологія на основі маніпуляцій з цифрами дат — псевдонаука. Вимірювання освітленості, магнітуди землетрусів, відстаней до зірок та радіусу Землі. Як точно поміряти радіус землі домашніми засобами. Як поміряти висоту дерева (і до чого тут знову фрактали).

  15. Чому математика невичерпна і не завершена. Наче прості задачі, які до цього часу нерозв'язані, і наче прості задачі, які були розв'язані дуже нещодавно. Теорема Ферма — що це таке і чому цікаво. Чому теорему Ферма не можна довести методами шкільної алгебри, і як можна застосувати її доведення.

  16. Що таке топологія, чому бублик не еквівалентний сфері і що таке стрічка Мьобіуса.

  17. Розмірності. Що таке розмірність простору, багатовимірні простори і нецілі розмірності (це знову про фрактали).

  18. Що таке швидкість, як її вимірюють і навіщо знати про швидкість зміни швидкості. Що таке похідні та інтеграли, і про що сперечались Ньютон з Ляйбніцем.

  19. Теорія ігор. Чому не можна програти/виграти в хрестики-нулики 3х3, якщо жоден учасник не робить помилок. Що таке гра з нульовою сумою. Дилема в'язня. Рівновага Неша.

  20. Математика спеціальної теорії відносності. Перетворення Лоренца. Парадокс близнюків.

  21. Складність обчислень та задача комівояжера.

  22. Теорія графів та комбінаторика.

  23. Координати, діаграми та графіки.

  24. Нескінченність, границі, парадокси нескінченності. Історії про нескінченний готель та нескінченну кількість гостей. Арифметична та геометрична прогресії.

  25. Біологічна математика — експоненційне зростання, хижаки та жертви (рівняння Лотки-Вольтерра).

  26. Математика карт, картографічні проекції. Як люди вимірювали поверхню Землі. Тріангуляція. Коли треба враховувати форму Землі та ефекти теорії відносності.

  27. Математика прийняття рішень, оптимальність.