5d691a9dbe661.jpg

Британський вчений Джеймс Лавлок, відомий біолог, хімік, еколог та футуролог, відзначив своє 100-річчя опублікувавши книгу "Novacene", в якій описав занепад людства та настання ери «Новоцена», коли машини стануть відтворювати самі себе, а людство тихо вимре, поступившись місцем зовсім іншому виду.

Протягом тисяч років людина залишалася самим розумним видом, наділеним самосвідомістю. Однак розвиток інтелектуальних машин означає, що ця ситуація скоро зміниться, можливо, навіть ще при нашому житті. І незабаром після цього, Homo sapiens зникне з лиця Землі — такий основний зміст нової книги Лавлока.

«Наше панування як головних інтерпретаторів космосу швидко добігає кінця. Інтерпретаторами майбутнього стануть не люди, а ті, кого я називаю „кіборгами“, які самі себе спроектували та побудували», написав він у книзі "Novacene".

Кіборги Лавлока — це самодостатні нащадки сучасних роботів та систем штучного інтелекту. Він назвав століття їх панування «Новоценом» — буквально — новою ерою.

Сьогодні вистачає луддитів всіх мастей, які передрікають загибель людство з вини технологічного розвитку. Але пророцтво Лавлока відрізняється від них. Він не вважає, що роботи звернуться проти людини. І, на відміну від інших, не думає, що людина та машина зіллються в сингулярності. Швидше, він розглядає зростання технологій через призму еволюції — як екологічну та біологічну систему.

Почалося

«Кіборги покладуть край людству в його нинішньому вигляді»

Перший етап Новоцена вже настав. Сучасні комп'ютери на кшталт AlphaZero вже можуть обробляти дані набагато швидше, ніж ми. Коли з'являться повністю незалежний штучний інтелект, завтрашні кіборги легко стануть в мільйон разів розумніші за нас. Вони заповнять всі еволюційні ніші на планеті, стануть новим царством життя. У порівнянні з ними, люди будуть виглядати, немов рослини в порівнянні з тваринами.

Їх зовнішній вигляд Лавлок описує свідомо розпливчасто — він упевнений, що на цьому етапі основні закони дизайну будуть переосмислені так, як нам, людям, і не снилося. Дослідник припускає, що у них взагалі не буде ніяких матеріальних форм, тільки віртуальні. Але як би вони не виглядали, вони стануть домінантною формою життя на планеті та, швидше за все, останньою.

Втім, зазначає він, спільне життя людей та кіборгів на зорі Новоцена виявиться не таким вже й поганий. Як мінімум тому, що у двох розумних видів будуть схожі цілі — захищати Землю від кліматичних змін, оскільки ні нам, ні їм не вижити при температурі +50°C. Таке завдання під силу тільки майбутнім поколінням кіборгів. Можливо, вони стануть розробляти геотермальні джерела або покриють всю планету дзеркалами, щоб охолодити її.

Однак з часом, кіборги повністю перероблять екосистему Землі. Не потребуючи кисню або води, вони створять новий світ, в якому люди, цілком ймовірно, жити просто вже не зможуть. Для нової цивілізації може бути вигідним повністю замінити вуглецеві форми життя на кремнієві еквіваленти. І після знищення рослинності, знизиться рівень кисню в атмосфері, і небо стане червоним...

«Кіборги покладуть край людству в його нинішньому вигляді»


Джерело