Хочете зрозуміти як правоохонці допитують підозрюваних? Чи може ви самі проводите чи проводили розслідування і допитували злочинців? Або ж вас просто цікавлять детективні історії… Тоді новий серіал «Злочинець» від Netflix для вас – must watch. «Злочинець» вийшов у світ декілька місяців тому, але вже зміг привернути до себе увагу любителів кримінальних розслідувань.

5e036ff12b9b6.jpg

Серіал має 12 епізодів і охоплює чотири європейські країни — Великобританію, Францію, Іспанію та Німеччину — кожній з яких присвячено по три епізоди. Кожна серія має окрему тематику, але дії відбуваються в кімнаті для допиту, незалежно від країни.

В кожній серії увага прикута до роботи групи правоохоронців, які спеціалізуються на проведенні допитів та намагаються отримати необхідну інформацію у підозрюваних.

Оскільки події відбуваються в одному місці саме емоції та професійна робота акторів допомагає підняти напругу і коли ситуація починає нагріватися, історія підозрюваного приймає несподіваний поворот, який там є завжди.

З професійної точки зору даний фільм виявляється не тільки цікавим, а й надзвичайно корисним в українських реаліях проведення досудових розслідувань. Кожна із серій показує як і кращі практики роботи детективів так і грубі помилки, яких потрібно оминати.

В загальному серіал показує декілька концептуальних складових успішного підходу до проведення допиту:

Під час допиту, детективи працюють у парі, вибираючи завчасно сплановану тактику. Зазвичай один з детективів проводить допит, а інший допомагає. Крім цього, інші колеги, які знаходяться за дзеркалом допомагають під час проведення допиту шляхом аналізу та перевірки нововиявлених обставин, а також напрацювання подальшої стратегії.

Детективи використовують як метод вільної розповіді так і ряд відкритих та закритих запитань. Також в ході допиту по черзі представляються докази та відразу аналізуються реакція та показання допитуваних.

А після завершення допиту інші колеги дають свою оцінку проведеному і отриманим показанням. Інколи саме завдяки такій оцінці змінюються версії щодо достовірності тих чи інших показань, а також плануються додаткові слідчі дії.

З іншого боку серіал пропонує до уваги шалену кількість помилок та зловживань з боку правоохоронців. Під час допиту детективи можуть маніпулювати фактами чи доказами, здійснюють психологічний тиск та, навіть, вживають алкоголь. Такі дії негативно впливають на перебіг допиту і отримання достовірних показань.

В загальному даний серіал цікавий не тільки своїми різноплановими сюжетними лініями, але й висвітленим професійним підходом до підготовки, проведення та оцінки допиту, а також відносинами і взаємодією в колективі детективів. Наразі серіал видається дуже актуальний для аналізу в розрізі запланованих реформ у сфері кримінальної юстиції як з процесуальної так і з технічної складових.


Сергій Деркач,
експерт Ініціативи «Процесуальне інтерв'ю в Україні»
www.fb.com/InvestigativeInterviewUkraine