Хочете зрозуміти як правоохонці допитують підозрюваних? Чи може ви самі проводите чи проводили розслідування і допитували злочинців? Або ж вас просто цікавлять детективні історії… Тоді новий серіал «Злочинець» від Netflix для вас – must watch. «Злочинець» вийшов у світ декілька місяців тому, але вже зміг привернути до себе увагу любителів кримінальних розслідувань.

Серіал має 12 епізодів і охоплює чотири європейські країни — Великобританію, Францію, Іспанію та Німеччину — кожній з яких присвячено по три епізоди. Кожна серія має окрему тематику, але дії відбуваються в кімнаті для допиту, незалежно від країни.

В кожній серії увага прикута до роботи групи правоохоронців, які спеціалізуються на проведенні допитів та намагаються отримати необхідну інформацію у підозрюваних.

Оскільки події відбуваються в одному місці саме емоції та професійна робота акторів допомагає підняти напругу і коли ситуація починає нагріватися, історія підозрюваного приймає несподіваний поворот, який там є завжди.

З професійної точки зору даний фільм виявляється не тільки цікавим, а й надзвичайно корисним в українських реаліях проведення досудових розслідувань. Кожна із серій показує як і кращі практики роботи детективів так і грубі помилки, яких потрібно оминати.

В загальному серіал показує декілька концептуальних складових успішного підходу до проведення допиту:

  • По-перше, це команда. Кожен допит проводить група детективів, які спеціалізуються виключно на проведенні допитів. Такий підрозділ створюється окремо з детективів, які пройшли конкурс та спеціалізоване навчання. Вся група завчасно та дуже детально готується до проведення буд-якого окремо взятого допиту, збирає всю необхідну інформацію про особу та подію злочину, а також припрацьовує різні варіанти розвитку подій. Зазвичай допит проводять двоє детективів, але в залежності від ситуації хтось може бути замінений своїми колегами. Решта детективів розміщуються в сусідній кімнаті та уважно слідкують за проведенням слідчої дії, випрацьовують подальшу стратегію і чекають поки показання підозрюваної особи дадуть тріщину.
  • По-друге, це місце проведення. Кожен допит проводиться в одній і тій самій кімнаті, яка спеціально обладнана для проведення допиту. Місце проведення допиту є чи найважливішим елементом серіалу, оскільки всі події відбуваються або в ній або в приміщеннях поруч.Кімната для проведення допиту обладнана за кращими міжнародними зразками: мінімальна кількість меблів (тільки стіл та стільці), відсутність будь яких предметів, які відволікають увагу (комп’ютер, телефон, плакати та ін.), чудове технічне оснащення (декілька відеокамер, монітор для представлення доказів та ін.). Крім цього, за двостороннім дзеркалом знаходиться інша кімната для нагляду за процесом допиту іншими детективами. Дана кімната також обладнана всіма технічними засобами для управлянні фіксації допиту та швидкого перегляду окремих епізодів за необхідності.
  • І по-третє, це техніка і тактика. Чине в кожній серії детективи починають проведення допиту з налагодження психологічного контакту з підозрюваної особою. Для цього, вибирають нейтральні або близькі до особи теми для розмови, пропонують воду чи каву, виказують співчуття та розуміння, постійно підтримають зоровий контакт. Цікавим є факт, що під час допиту ніхто не користується мобільними телефонами чи ноутбуками. Все це допомагає налаштувати особу на розмову навіть в присутності захисника.

Під час допиту, детективи працюють у парі, вибираючи завчасно сплановану тактику. Зазвичай один з детективів проводить допит, а інший допомагає. Крім цього, інші колеги, які знаходяться за дзеркалом допомагають під час проведення допиту шляхом аналізу та перевірки нововиявлених обставин, а також напрацювання подальшої стратегії.

Детективи використовують як метод вільної розповіді так і ряд відкритих та закритих запитань. Також в ході допиту по черзі представляються докази та відразу аналізуються реакція та показання допитуваних.

А після завершення допиту інші колеги дають свою оцінку проведеному і отриманим показанням. Інколи саме завдяки такій оцінці змінюються версії щодо достовірності тих чи інших показань, а також плануються додаткові слідчі дії.

З іншого боку серіал пропонує до уваги шалену кількість помилок та зловживань з боку правоохоронців. Під час допиту детективи можуть маніпулювати фактами чи доказами, здійснюють психологічний тиск та, навіть, вживають алкоголь. Такі дії негативно впливають на перебіг допиту і отримання достовірних показань.

В загальному даний серіал цікавий не тільки своїми різноплановими сюжетними лініями, але й висвітленим професійним підходом до підготовки, проведення та оцінки допиту, а також відносинами і взаємодією в колективі детективів. Наразі серіал видається дуже актуальний для аналізу в розрізі запланованих реформ у сфері кримінальної юстиції як з процесуальної так і з технічної складових.


Сергій Деркач,
експерт Ініціативи "Процесуальне інтерв'ю в Україні"
www.fb.com/InvestigativeInterviewUkraine

investigative.interview
Investigative Interview

Коментарі доступні тільки зареєстрованим користувачам

вхід / реєстрація

Рекомендації