Із книжки «Ефект теломер» нобелівської лауреатки Елізабет Блекберн мені найкраще запам'яталася історія про велосипед. Вона робила докторат у Кембриджі і їздила на роботу на ровері. Отримавши посаду в Каліфорнійському університеті в Берклі Елізабет лишилася вірна традиції. Якось колега намагалася її застерегти, що це небезпечно, адже велосипед можуть вкрасти.
Мене вразила реакція подруги на заперечення Елізабет: «Ти, мабуть, погано мене зрозуміла. Ровер можуть вкрасти з-під тебе, коли ти кермуватимеш».
На той час ми жили в середмісті невеликого канадського містечка, де крадіжки і напади були буденністю. Мабуть, тому мене так торкнула ця історія
Насправді книжка цікавезна і вже є в українському перекладі. Дуже рекомендую. Там йдеться про «клітинні часікі», які «тікають» та з кожним наступним поділом наближають наше старіння. Проте, людина – багатоклітинна істота, де процесами рулять не лише клітини, а й системи органів. Власне, про імунну систему та запалення сьогодні хочу розповісти детальніше. У Nature цього місяця саме вийшла цікава стаття про імунологічний годинник людини, який керується процесами запалення.
Група науковців зі Стенфорда багато років працювали над проектом Імуном людини (Human Immunome Project). Вони відбирали зразки крові тисяч людей віком від 8 до 93 років і досліджували різні імунологічні характеристики. Потім взяли цю громіздку базу даних і проаналізували за допомогою штучного інтелекту.
Вже досить давно було відомо, що не всі люди старіють біологічно однаково. Імунна система деяких може зношуватися набагато швидше, ніж то мало би бути за цифрами в паспорті. В тому процесі суттєву роль відіграє запалення. Постійне жевріння хронічного запалення зношує імунітет та сприяє пошкодженню органів і судин. Як наслідок, у людини починають розвиватися такі захворювання як рак, інфаркти, інсульти, нейродегенеративні хвороби.
Так от…. Штучний інтелект проаналізував усі данні та створив точний алгоритм, за яким можна оцінити імунологічний вік людини за співвідношенням рівнів запальних цитокінів у крові та іншими характеристиками клітин крові. Ба більше, дослідникам вдалося виокремити маркерний хемокін CXCL9, який пов'язаний зі старінням серцево-судинної системи.
Отримані дані можна буде застосовувати для оцінки загального стану організму людини та прорахунків потенційних ризиків розвитку захворювань серцево-судинної системи, і, навіть, їхньої супер ранньої діагностики. А CXCL9 потенційно є мішенню для розробки препаратів, які будуть спрямовані на попередження розвитку серцево-судинних захворювань.
Для нас із вами ця інформація є додатковим нагадуванням про те, що не варто затягувати з візитами до сімейного лікаря. А ще нормалізувати вагу та раціон щоб знизити рівень запалення в організмі і жити, може, не так вже й довго, але без зайвого болю та супутніх хвороб.