Нижче наводжу свій переклад статті Гордона Г. Чанга "China"s Behind-the-Scenes Role in Ukraine War", опублікованої 14 березня 2022 року в "Newsweek" https://www.newsweek.com/chinas-behind-scenes-role-ukraine-war-1687575

Залаштункова роль Китаю у війні в Україні

Роль Сі Цзіньпіна в Україні набагато менш помітна, ніж роль Володимира Путіна, але не робіть помилки: Китай також є учасником бойових дій у цій війні. Поки що незрозуміло, чи відчує Китай такі ж наслідки, як і Росія.

У п'ятницю президент Джо Байден оголосив, що Сполучені Штати разом з членами НАТО, країнами Європейського Союзу і країнами Великої сімки відкличуть торговельні привілеї для Росії. Байден також оголосив про заборону на імпорт російських товарів — морепродуктів, горілки й алмазів — і заборону на експорт предметів розкоші.

Ці дії, принаймні з першого погляду, суперечать правилам торгівлі. Росія має статус MFN, найбільш привілейованої країни, тепер в Америці перейменований на PNTR або постійні нормальні торговельні відносини. Країна з PNTR отримає торгові пільги, що надаються всім іншим країнам з PNTR. Президент має рацію. Але Китай, який відіграє особливо згубну роль в Україні, також повинен заплатити ціну.

Починаючи з 4 лютого, коли Пекін і Москва проголосили своє партнерство "без обмежень" в комюніке на 5000 слів, Росія оголосила про великі продажі нафти, газу і вугілля в Китай, а Пекін зняв обмеження на імпорт російської пшениці. Іншими словами, Китай дає Росії гроші, щоб вести війну в Східній Європі.

Пекін, крім того, робить свою фінансову систему доступною для російських установ, оскільки США і Європа відрізають їх, тому очікуйте, що російські банки незабаром приєднаються до Транскордонної міжбанківської платіжної системи, китайської версії SWIFT. Росіяни, після того, як Visa і Mastercard вийшли з їх країни, тепер можуть отримати китайську карту UnionPay. Мало того, Пекін ставить своїх дипломатів на службу Росії та використовує державні ЗМІ для поширення безглуздих російських наративів про війну.

Китай був явно залучений до планування Володимиром Путіним вторгнення. Пекін переконав Москву відкласти свою атаку до закінчення зимових Олімпійських ігор в Пекіні, повідомляє "The New York Times". Олімпійський вогонь загасили 20 лютого. Росія вдерлася 24 лютого.

У США законодавство, а не президентські дії, вирішує, яким країнам надається PNTR. У березні минулого року три сенатори-республіканці — Том Коттон з Арканзасу, Джеймс Інхоф з Оклахоми та Рік Скотт з Флориди — представили Закон про торговельні відносини з Китаєм, який скасовує PNTR для Пекіна. Законопроєкт, серед іншого, повертається до правил, які діяли до 2001 року, що вимагають від Китаю отримувати статус MFN щороку. Цей щорічний огляд давав Конгресу можливість вивчити поведінку Китаю.

Переконаний правозахисник Кріс Сміт, республіканець з Нью-Джерсі, й конгресмен-демократ від Штату Нью-Йорк Том Суоцці на цьому тижні подадуть законопроєкт про позбавлення Китаю статусу PNTR. "Багато, якщо не більшість ділових і політичних лідерів, республіканців і демократів, купилися на "Китайську фантазію", не звертаючи уваги на порушення прав людини, кажучи, що збільшення торгівлі зробить Китай більш схожим на нас", — сказав Сміт, співголова комісії з прав людини в Палаті представників. "Це не було правдою тоді, і це не є правдою зараз". Сміт вважає, що Конгрес повинен "щорічно оновлювати нормальні торговельні відносини залежно від конкретного прогресу в області прав людини". Сміт має рацію. Маючи PNTR, китайський режим був вільний приступити до геноциду та інших злочинів проти людства, в першу чергу проти уйгурів, казахів та інших тюркських меншин. Тепер він, серед інших агресивних дій, безпосередньо підтримує вбивство Росією українців. Пекін тисне на Індію, Японію, Філіппіни, Тайвань та інші країни. США не повинні торгувати з країнами, які здійснюють звірства всередині країни та агресію за кордоном.

Є юридична проблема. США, Китай і Росія є членами Світової організації торгівлі. Як правило, відкликання статусу MFN-PNTR порушує основний принцип недискримінації СОТ, оскільки відкликання статусу дозволяє країні, що його відкликає, ставитися до цільової нації інакше, ніж до інших членів.

З практичної точки зору, на думку вашингтонського експерта з торгівлі Алана Тонельсона, крок Байдена щодо відкликання PNTR є "значною мірою символічним з різних практичних причин".

Чому? Почати з того, що США майже напевно будуть стверджувати, що застосовується виняток СОТ щодо "національної безпеки", тому вони можуть дискримінувати Росію і Китай.

Росія і Китай, однак, не погодяться, і вони можуть ініціювати справи до механізму вирішення суперечок СОТ.

На щастя для Америки, це не допоможе ні Москві, ні Пекіну. Правила СОТ структурно сприяють країнам, які навмисно порушують правила, оскільки ніякі торговельні санкції не можуть бути накладені, якщо країна не продовжить порушувати поведінку після того, як група експертів СОТ з вирішення спорів винесе рішення. Рішення суду може тривати роками.

Однак ні Росія, ні Китай не можуть отримати рішення проти США, оскільки завдяки адміністраціям Трампа і Байдена торгова організація не може створити комісію з кворумом. Тонельсон, критик СОТ, який веде блоги в RealityChek, каже, що зараз відкритий сезон щодо правил світової торгівлі.

Словом, США можуть продовжувати нав'язувати дискримінаційне ставлення до Росії й Китаю навіть без того, щоб Конгрес офіційно проголосував за скасування PNTR.

Китай – це зовсім інша історія. Зусилля Сенату щодо скасування статусу PNTR для Китаю відкладаються протягом декількох місяців, і адміністрація Байдена, безсумнівно, буде виступати проти законопроєкту Сміта-Суоцці.

Однак опозиція Байдена не обов'язково є кінцем історії. CNN повідомляє, що його адміністрація виступала проти призупинення російського статусу PNTR і успішно вбила цю концепцію в Конгресі. Однак обставини змінилися 24 лютого.