Цікаву тему підняли американські економісти Алекс Табаррок та Тайлер Коуен — як враховувати в ВВП криїни виробництво та продаж нелегальних товарів, наприклад, марихуани або канабісу. Нижче даю свій вільний переказ їх допису.

ВВП — це ринкова вартість всіх готових товарів і послуг, вироблених в країні за рік. Звучить просто, але завжди є крайні випадки, наприклад, чи треба рахувати в ВВП нелегальні товари. Згідно з визначенням, треба. Але на практиці це часто не робиться. Почасти тому, що деякі люди думають, що підрахунок незаконних товарів буде сигналізувати про їх схвалення (або що не рахуючи їх сигналізуватиме про їх несхвалення), а також тому, що важко підрахувати ринкову вартість нелегальних товарів. Чи дійсно ми очікуємо, що Держстат опитає наркоторговців і повій про ціну їхніх товарів і послуг?

Але що відбувається, коли незаконний товар легалізується? Ринкова вартість будь-якого готового законного товара повинна обов'язково враховуватися у ВВП, але просте додавання його до ВВП в день легалізації викликає проблеми. Ми не можемо раптом збільшити ВВП. У нас що, економіка отримала раптовий підйом в день легалізації марихуани? Чи в цей день закінчилася рецесія? Чи всі ми стали багатшими? Деякі країни знизують плечима і просто роблять примітку.

У 1987 році Італія, громадяни якої відомі тим, що неохоче звітують про доходи і сплату податків, оголосила про збільшення ВВП приблизно на п'яту частину, щоб відобразити підпільну, але не обов'язково незаконну економіку. За одну ніч Італія стала п'ятою за величиною економікою в світі, обігнавши Великобританію. Нація була в ейфорії. Італійці охрестили це "il sorpasso", обгін.

Але коли Канада легалізувала обіг марихуани у 2018 році, статистична служба Канади вирішила не просто додати марихуану до ВВП, але й перерахувати всю свою попередню статистику ВВП, щоб створити послідовний ряд. Ось як це було:

Командам довелося винайти коди, щоб створити класифікації для нових рядків. Серед них: 71.0105, в класифікації навчальних програм для кулінарного мистецтва канабісу та навчання канабіс-шефів, та 71.0110, для навичок продажу канабісу та операцій з продажу.

Окрім створення семантичних протоколів, статистична служба Канади зіткнулась з двома основними питаннями при визначенні того, як рахувати канабіс: скільки канадці споживають марихуани? І скільки вона коштує? Крім того, економісти статслужби хотіли обчислити ці цифри не тільки за останній квартал 2018 року, коли канабіс став законним, але і за кожен рік до того аж до 1961 року, коли почались статистичні спостереження, принаймні в їх нинішньому вигляді.

Отже, команда з обрахунку канабісу продивилась десятиліття опитувань щодо вживання наркотиків, рівня наркоманії, даних про роботу правоохоронних органів та охорони здоров'я, щоб з'ясувати, скільки канабісу канадці споживали в той час. Все почалася з малого, всього лише 24 тонни на рік на початку 1960-х років. В 2015 році споживання становило близько 700 тонн. В 1990-х роках, коли в США посилилася війна з наркотиками, багато марихуани стало надходити з-за кордону. Зараз Канада є великим експортером.

Тим не менш, статистична служба Канади жадала більш детальної інформації. У 2018 році аналітики зв'язалися з дослідниками кафедри хімічної інженерії Університету Макгілла для вивчення стічних вод у Галіфаксі, Монреалі, Торонто, Едмонтоні та Ванкувері впродовж року. (Галіфакс має найвище споживання канабісу на одну особу і приблизно втричі більше, ніж споживають ванкуверці. Несподівано.) Цей пілотний проект був призупинений через відсутність грошей.

З наближенням дати легалізації команда створила мобільний додаток StatsCannabis з логотипом канабісу. «Статистика Канади потребує вашої допомоги у зборі цін на канабіс», — просять в додатку, зазначаючи: «Ваші дані захищені!»

Механізм збору інформації мав свої недоліки. За замовчуванням люди, які споживають багато канабісу, найчастіше беруть участь в опитуваннях. Також вони заповнюють опитування відразу після того, як зробили покупку. «Коли ви опитуєте важких споживачів психотропних речовин, похибка завжди трохи більша. Ви орієнтуєтесь на дані людей, які не завжди можуть адекватно оцінити ситуацію».

Тож чи включається марихуана до ВВП? Так, в Канаді, але не в США.

Крім того, ані Канада, ані США не включають проституцію у ВВП, хоча це роблять Нідерланди. Індекс споживчих цін Канади тепер також включає ціни на марихуану з вагою 0,55%. Сполучені Штати мають вищий ВВП на одну особу, ніж Нідерланди або Канада, але якщо врахувати марихуану і проституцію, ВВП в США на одну особу був би ще вищим і краще відображав би справжній рівень життя по відношенню до інших країн.