Нижче наводжу свій переклад статті Томаса Гроува і Стівена Фідлера "How Russia"s Revamped Military Fumbled the Invasion of Ukraine", опублікованої 17 березня 2022 року в "The Wall Street Journal" https://www.wsj.com/articles/russia-putin-revamped-military-ukraine-invasion-11647469602

Як оновлені збройні сили Росії провалили вторгнення в Україну

Москва витратила роки на модернізацію своїх збройних сил, тільки щоб побачити, як вони провалюють своє перше велике випробування, спростовуючи попередні західні оцінки і даючи Україні поштовх

Протягом більше десяти років Росія витрачала сотні мільярдів доларів на перетворення своїх збройних сил на меншу, краще оснащену і більш професійну силу, яка могла б протистояти Заходу. Через три тижні після вторгнення Росії в Україну, першого великого випробування, збройні сили зазнали краху. Західні оцінки, хоча і дуже приблизні, припускають, що було вбито близько 7000 російських солдатів. Серед загиблих були четверо російських генералів — одна п'ята частина від кількості, відправлених в Україну — разом з іншими високопоставленими командирами, згідно з повідомленнями західного чиновника та українських військових. За словами деяких західних чиновників, генерали були близькі до лінії фронту, що є ознакою того, що нижчі ранги в передових підрозділах, ймовірно, не можуть приймати рішення або бояться просування вперед.

Російські війська звернулися до використання відкритих телефонних і аналогових радіоприймачів після виходу з ладу зашифрованих систем зв'язку, заявили в Міністерстві оборони України, що робить їх уразливими для перехоплення або глушіння. Російські офіцери, ймовірно, стали мішенню після того, як їхні позиції були викриті використанням відкритого зв'язку, вважають західні військові аналітики.

У стратегічно розташованому місті Вознесенськ українські сили, що складаються з місцевих добровольців і професійних військових, почали атаку на початку цього місяця, яка стала одним з найповніших розгромів, яких зазнавали російські сили з моменту вторгнення в Україну.

Недоліки Росії, схоже, спричинені факторами від неправильних припущень Кремля про український опір до використання погано мотивованих солдатів строкової служби. Вони припускають, що Росія і Захід переоцінили капітальний ремонт Москвою своїх збройних сил, який, на думку деяких військових аналітиків, був підірваний хабарництвом і приписками.

Попередні дії військових в інсценованих маневрах і менших операціях в Сирії не підготували їх до атаки на багатьох напрямках країни з військовими, які люто захищають свою батьківщину, сказав Майкл Кофман, директор з досліджень Росії в CNA, некомерційній дослідницькій організації, що базується в Арлінгтоні, штат Вірджинія: "Невдачі, які ми бачимо зараз, полягають в тому, що їм доводиться працювати з більшою силою, ніж вони коли-небудь використовували в реальних бойових умовах, на відміну від навчань," — сказав він. "Ті вправи, які нам показували протягом багатьох років, були дуже зрежисованими подіями і ближчими до театру, ніж до будь-чого іншого."

Міністерство оборони Росії не відповіло на запити про коментарі щодо аналізу його діяльності. Президент Росії Володимир Путін у зверненні до регіональної влади в середу високо оцінив військові зусилля, які в Росії описуються лише як спеціальна військова операція. "Операція проводиться успішно, строго відповідно до раніше викладених планів", — сказав він. "І наші хлопці, солдати і офіцери проявляють мужність і героїзм і роблять все, щоб уникнути втрат серед цивільного населення", — додав він. Президент України Володимир Зеленський минулого тижня заявив, що Україна втратила близько 1300 солдатів з початку вторгнення. Високопоставлений чиновник НАТО заявив, що втрати, ймовірно, збігаються з російськими.

Повстанська тактика

Звичайно, російські війська захопили територію, в основному на півдні і сході країни, проти меншого, менш добре оснащеного супротивника. Російські військові командири також можуть вчитися на своїх помилках, переорієнтовуючи свої сили в готовності до нового наступу.

Західні оборонні аналітики кажуть, що навіть якщо московські військові в кінцевому підсумку подолають збройні сили України, вони сумніваються, що це покладе край бойовим діям і лише ознаменує початок повстання, яке може зв'язати російські сили на багато років. Заявлені Москвою військові цілі замінити уряд і встановити ефективний російський контроль над покірним населенням виглядають віддаленими.

Але на даний момент українські сили відбили російських десантників, які намагались захопити аеродроми, а багатокілометрові колони танків і допоміжних вантажівок зупинилися на автомагістралях через нестачу палива, як показують відео українських солдатів і супутникові знімки. Сотні російських військових машин були знищені, а інші покинуті, іноді через механічні поломки і неякісне обладнання, заявили західні чиновники і військові аналітики, що уважно стежать за кампанією.

Україна заявляє, що її сили збили понад 80 літаків і 100 вертольотів, хоча незалежно перевірена набагато менша кількість. Західні чиновники висловили здивування тим, що Росія не змогла використати свою чудову повітряну міць для встановлення домінування в небі, що призвело до того, що дозволило діяти набагато меншим військово-повітряним силам України.

Тим не менш, російські військові літаки, що літають над Україною, продовжують завдавати серйозної шкоди, в тому числі цивільному населенню. Мер Маріуполя заявив, що російські військово-повітряні сили бомбили міський драматичний театр у середу, убивши невідому кількість людей, які сховалися там. Росія заперечує свою відповідальність. Зеленський у своєму відеозверненні до Конгресу США в середу заявив, що Україна щодня відчуває терор від авіаударів, і наполіг на подальшій військовій допомозі.

Українці продовжують атакувати довгі колони російських танків і бронетехніки на відкритих дорогах у формуваннях, що робить їх уразливими для українських безпілотників Bayraktar турецького виробництва і підрозділів територіальної оборони, які використовують тактику повстанців для знищення паливних вантажівок, танків і бронетранспортерів, як показують відео, розміщені українськими військовими.

Під час однієї з таких атак минулого тижня кадри українського безпілотника, розміщені на YouTube-каналі Збройних сил України, показали плутанину, спричинену українською засідкою російської колони з десятків танків і бронетехніки, що наближалась до Броварів на північно-східній околиці Києва. Конвой зазнає явних ударів дронів в голові і в хвості колони, що затримує транспортні засоби між ними.

Коли солдати тікають зі своїх палаючих транспортних засобів, їх огортають подальші вибухи. Інші танки в паніці розвертаються, їх сліди збивають дорожнє покриття, перш ніж вони відступають. Пізніше на кадрах видно танки, мабуть, розташовані неподалік, знищені протитанковою зброєю, випущеною з придорожньої позиції.

Переміщення військ у конвоях один-за-одним є явною ознакою "солдатів, які непідготовлені або недисципліновані", — сказав генерал-лейтенант армії США у відставці Бен Ходжес, колишній командувач силами армії США в Європі, який зараз очолює стратегічні дослідження в Центрі аналізу європейської політики у Вашингтоні. "Вам потрібні сержанти, які будуть постійно їм говорити, щоб вони розосередилися. Це людський інстинкт — тулитися разом, коли ви в небезпеці", — сказав він. "Я співчуваю молодим солдатам в російській армії."

Представник НАТО сказав, що російський стиль бойових дій здивував західних спостерігачів, оскільки він не дотримувався доктрини російських військових про використання мобільних підрозділів, які називають батальйонними тактичними групами, і консолідованої системи командування військами, що дозволило б військовим воювати меншими групами, не розтягуючи небезпечно лінії постачання всередині української території. "На даний момент вони просто не можуть рухатися", — сказав чиновник, додавши, що Росія намагається поповнити армію, переміщуючи "сміття" — цивільні вантажівки і автомобілі — по всій країні на лінію фронту, де вони можуть бути використані військовими.

Однією з центральних слабкостей кампанії є провал координації Росією всередині і між підрозділами своїх збройних сил, що створило проблеми в поповненні сил всередині України і координації наступу, заявили військові аналітики, включаючи Ендрю Монагана з вашингтонського "Wilson Center", зовнішньополітичного аналітичного центру. "Є деякі принципи російської військової історії, які фігурують у кожній війні, в якій воюють росіяни, незалежно від того, виграють вони чи програють", — сказав Монаган. "До них відносяться значні труднощі в складних операціях, логістика і завжди труднощі в командуванні і контролі."

Погана логістика перешкоджала просуванню росіян, які використовують в основному залізниці для переміщення людей і спорядження, кажуть військові аналітики. Нездатність Росії захопити міста навколо ключових залізничних вузлів України змусила росіян пересуватися автомобільним транспортом, що робить їх легкими цілями.

Очікувалось, що значна частина військового удару Росії відбудеться на Київ з півночі, де російські війська тренувалися протягом декількох місяців, що передували вторгненню. Але цей та інші удари на столицю сповільнилися або припинилися.

Частково проблема полягала в розгортанні підрозділів зі східного і центрального військових округів Росії, які були другорядними пріоритетами під час російської військової модернізації, для просування до Києва і його оточення. 90-а танкова дивізія 41-ї армії привезла з собою менш просунуті танки Т-72А і В, розроблені в 1980-х роках, сказав Роб Лі, старший науковий співробітник аналітичного центру "Foreign Policy Research Institute".

Російське вторгнення почало йти шкереберть з першого дня. Після ранкового шквалу ракет на найбільші аеродроми і військову інфраструктуру України 24 лютого Росія не змогла просунутися до Києва. Спроба захопити військовий аеродром в Гостомелі, приблизно в 20 милях від міста, в разі успіху, дала б росіянам закріпитися на краю столиці, з якого вони могли б відправляти сотні десантників. Замість цього початкову атаку було відбито.

Українські підрозділи здійснили атаку на багатьох напрямках на першу хвилю російських десантників, які висадилися на аеродромі, витіснивши їх і змусивши росіян відмовитись від планів щодо подальших десантів, згідно з повідомленнями з перших вуст двох військовослужбовців, які брали участь у бойових діях, офіційних українських військових звітів, відео та зображеннь подій на аеродромі.

Пізніше була знищена колона національної гвардії, або Росгвардії, відправлена з лояльної Росії Чечні, коли вона намагалася повернути аеропорт, заявила українська влада. Лідер Чечні Рамзан Кадиров заявив, що загинули лише двоє солдатів.

Відсутність координації, за словами Монагана, вказує на проблеми контролю і координації військових операцій, характерних для російських військових. Війни в минулому, за його словами, показували приклади того, як командири відмовлялися працювати один з одним або приходити на допомогу один одному, зазнаючи жертв, хоча немає ніяких ознак того, що відсутність координації в Гостомелі була навмисною. "Не виглядає так, ніби збройні сили добре комунікували з Росгвардією", — сказав він.

Помилкові очікування

Початковий план вторгнення, схоже, полягав у тому, щоб завдати блискавичного удару по Києву і швидко замінити прозахідний уряд Зеленського дружньою до Москви адміністрацією. Він ґрунтувався на помилкових очікуваннях, що український опір буде обмеженим, що свідчить про провал російської розвідки або небажання доповідати російському керівництву, що їх силам слід очікувати ворожої реакції, заявили деякі західні чиновники.

Ці настрої посилилися після того, як Москва анексувала Крим і створила дві підтримувані Росією квазі-держави на сході в 2014 році, з яких українці емігрували тисячами, доносячі історії вбивств і політичних репресій. Ці припущення призвели до численних помилок, включаючи лише обмежену підтримку військ вторгнення, сказав представник НАТО. Росіяни не дотримувалися власної доктрини починати кампанію російською версією "шок і трепет", згідно з якою вони встановлюють перевагу в повітрі і на землі за допомогою швидкого і масового розгортання зброї. Замість цього росіяни спробували направити вглиб України легкі сили, які були погано підготовлені для відбиття запеклого опору і далеко від ліній постачання. Путін "дійсно думав, що це нелегітимний уряд, який швидко впаде", — сказав Кофман з CNA. "Зрозуміло, що він ніколи не покидав 2014 рік, він дійсно не зрозумів нічого, що сталося після 2014 року."

Тактика терору

Після невдачі на першій фазі російська тактика, схоже, перейшла до тероризації міст, можливо, в пошуках сприятливого політичного врегулювання. Деякі військові аналітики очікують, що критична наступна фаза буде навколо Києва, де Росія, ймовірно, планує оточити столицю, заблокувати її і обстрілами змусити її підкоритися. Це повторить тактику, яку використовувала російська армія під час другої чеченської війни, яка підтвердила контроль Москви над переважно мусульманським регіоном в 2000 році.

Росіяни перейшли від дорогих керованих боєприпасів до артилерійських обстрілів, які вже знищили частини північного українського міста Харкова. "На даний момент важко сказати, чи це обумовлено витратами, відсутністю запасів або бажанням бути більш жорстокими", — сказав представник НАТО.

Перш ніж вони побачили це в дії, західні аналітики були в значній мірі вражені зусиллями Росії з 2008 року модернізувати свої збройні сили. Модернізація підкреслювала перехід від великих статичних підрозділів переважно призовної армії до менших, боєздатних груп контрактників. Вона супроводжувалась модернізацією обладнання для сухопутних, морських, повітряних і ядерних сил.

Але аналітики переоцінили вплив нової зброї, такої як бойові танки і реактивні винищувачі, сказав Філліпс О'Брайен, професор стратегічних досліджень в Університеті Сент-Ендрюс в Шотландії. "Наявність зброї — це ще не все", — сказав він. "Їм ніколи не доводилося керувати цими складними системами в такому конфлікті принаймні після закінчення холодної війни, а насправді з часів Другої світової війни."

Росія, чия економіка до вторгнення була розміром з італійську, можливо, занадто тонко розпорошила свої зусилля, а зусилля з модернізації також, схоже, були підірвані шахрайством і корупцією, заявили аналітики, включаючи Майкла Кларка, колишнього директора "Royal United Services Institute", лондонського аналітичного центру, а тепер заступника директора "Strategy and Security Institute" Ексетерського університету, які посилаються на оцінки, що близько 25% окупаційних сил є призовниками.

Системи озброєнь добре не спрацювали, а командири робили вигляд, що у них є сили, яких насправді не було, сказав Кларк. Про зусилля Росії зі створення "великої, сучасної армії" він сказав: "Та частина, яка є сучасною — невелика, а та частина, яка є великою — не сучасна".