Нижче наводжу свій переклад статті Метью Люксмур, Дрю Хіншоу і Ненсі А. Юсеф "NATO Members Mount Huge Operation to Resupply Ukrainian Fighters", опублікованої 8 Березня 2022 року в "The Wall Street Journal" https://www.wsj.com/articles/nato-members-mount-huge-operation-to-resupply-ukrainian-fighters-11646761821

Члени НАТО провели масштабну операцію з поповнення спорядження українських бійців

Західні країни мобілізують літаки, поїзди, автомобілі, щоб допомогти Україні отримати більше ракет, щоб відбити російські сили.

За два тижні вторгнення Росії в Україну призвело до однієї з найбільших і найшвидших поставок зброї в історії.

Лише минулого тижня Чеська Республіка направила захисникам України автошляхами та залізницею 10 тисяч реактивних гранат. У Польщі регіональний аеропорт Жешув, розташований приблизно в 60 милях від українського кордону, був настільки переповнений військовими вантажними літаками, що в суботу деякі рейси були ненадовго перенаправлені, поки не з'явилось місце на летовищі.

На автомагістралях країни поліційні машини супроводжують військово-транспортні вантажівки до кордону, а інші конвої прослизають в Україну через засніжені другорядні гірські дороги.

Гонитва за доставлення зброї в Україну переростає в майже безпрецедентну операцію з постачання. Західні союзники, відмовившись від розміщення військ в Україні, намагаються оснастити розтягнутих та з гіршим оснащенням військових країни; деякі з українських солдатів воюють без чобіт.

Оскільки російські військові кораблі утримують чорноморське узбережжя, а за повітряний простір України йде боротьба, США поспішають перевезти зброю по суші, перш ніж Росія відріже також і дороги. Представники Пентагону заявили, що більша частина зброї та допомоги вартістю 350 мільйонів доларів, яку адміністрація Байдена пообіцяла наприкінці минулого місяця, вже доставлена. Конгрес розглядає можливість поставити зброї ще на мільярди. Міністерство оборони назвало свої зусилля безпрецедентними.

Уряди, які колись не хотіли передавати зброю та антагонізувати Росію, приєднуються до бійки. Швеція, хоча й історично нейтральна, пообіцяла 5000 протитанкових озброєнь. Берлін, який лише три тижні тому блокував Естонію від передачі Україні гаубиць німецького виробництва, зараз відправляє понад 2000 протитанкових і зенітних озброєнь. Італія, яка довгий час була пасивним гравцем в Організації Північноатлантичного договору, також обіцяла зброю, а Іспанія запропонувала гранатомети.

Зусилля союзників підтримуються звичайними громадянами в Європі та США, які кажуть, що вони купують мисливське спорядження в Інтернеті, щоб обійти правила проти постачання військової техніки, і направляють її друзям, які прямують в Україну. У Варшаві 67-річна жінка відповідає за контрабанду окулярів нічного бачення захисникам країни. Заповнені готелі поблизу польсько-українського кордону обслуговують чоловіків, які запитують один одного, як вони можуть доставити бронежилети у великі міста, перш ніж російські війська захоплять дороги.

Але українці кажуть, що цього недостатньо. У відео, опублікованих у соціальних мережах зі свого офісу в Києві, майже оточеному російськими силами, президент Володимир Зеленський закликав Захід надіслати більше зброї та забезпечити безпольотну зону, щоб зупинити Росію від здійснення нових повітряних атак на цивільних осіб. Минулими вихідними він звернувся до членів Конгресу з проханням надати бойові літаки та ракети.

Такі заклики надходять не лише з верхів. Бійці з передової в підрозділах територіальної оборони України використовують соціальні медіа, щоб оприлюднити список своїх потреб, включаючи шоломи, біноклі, далекоміри, а також більш базові потреби, такі як локшина швидкого приготування або вушні палички. «Нам потрібно більше», – каже Андрій Малець, 53-річний підприємець, який подав заявку до тероборони, щоб допомогти захистити місто Кривий Ріг, але сказав, що змушений чекати, бо його місцевий підрозділ має п'ять добровольців на кожну наявну зброю. Натомість за його словами, люди в Кривому Розі зараз витрачають свій час на приготування коктейлів Молотова.

Вливання сотень мільйонів доларів у зброю має мало прецедентів у сучасний час, — каже Філіп Брийка, аналітик з питань безпеки в Польському інституті міжнародних відносин. У Європі не було такої швидкості й масштабу в наданні західної зброї відтоді, як президент Гаррі С. Трумен попросив Конгрес направити 400 мільйонів доларів військової та економічної допомоги Греції та Туреччині в перші місяці холодної війни, — каже пан Брийка, який недавно проаналізував роль Польщі в передачі зброї Україні.

Вартість долара, на думку американських та союзних чиновників, майже напевно зросте, якщо війна продовжиться. На Капітолійському пагорбі законодавці розглядають законопроєкт на той час, коли закінчаться 350 мільйонів доларів, призначених для України. Цей законопроєкт передбачає 12 мільярдів доларів для України та її східноєвропейських союзників, приблизно половина з яких буде спрямована на підтримку України у військовому відношенні.

Українські офіційні особи під час переговорів з Польщею та США наполягали на тому, щоб союзники по НАТО надали реактивні винищувачі радянської епохи, на яких могли б літати українські пілоти, поряд з більшою кількістю протитанкових ракет, турецьких безпілотників і ракет, здатних збивати бойові вертольоти або літаки. «Ми щасливі, але ми не задоволені», — сказав один високопоставлений український чиновник. «Того, що ми маємо, недостатньо, тому що російські війська все ще знаходяться в Україні.»

Американські чиновники попереджають, що темпи поповнення запасів, ймовірно, сповільняться, якщо російські сили захоплять контроль над автомагістралями та містами західної України, де зброя надходить від конвоїв, що прямують з Польщі, Словаччини та Румунії. Але судити про темпи просування Росії та про те, коли лінії постачання можуть бути скорочені, важко, заявили представники міністерства оборони.

Велика кількість спорядження, що надходить в Україну, надходить від членів НАТО в Центральній Європі, які колись входили до складу колишнього Радянського Союзу або були з ним в союзі. США кажуть, що Вашингтон і його союзники по НАТО направили в Україну 17 тисяч протитанкових озброєнь, в основному наданих чеськими військовими.

Деякі зусилля були профінансовані краудфандинговою кампанією, яка зібрала 20 мільйонів доларів від окремих донорів у Чехії. Уряд країни виділив ще 30 мільйонів доларів на закупівлю зброї, яка практично вся була відправлена. «Все, що союзники України просять нас зробити, ми робимо якомога швидше», — заявив заступник міністра оборони Чехії Томаш Копечний. «Коли це [зброя — прим. перекладача] використовується в Україні, це означає, що це не використовується в нашій країні.»

Хоча транспортні літаки та вантажівки добре помітні, операція з постачання України в багатьох країнах була оповита таємницею. Деякі країни Центральної та Східної Європи побоюються, що відкриті поставки можуть спровокувати Росію. «Більшість країн вважають за краще не ділитися деталями, тому що вони бояться того, як Росія може відреагувати», — каже Брийка. «І вони не хочуть спростити роботу російській розвідці.»

Постачання також проходить через район, який на думку Вашингтона не залишиться довго відкритим. Київ, який, на думку американських чиновників, мав впасти на початку війни, стримав російський наступ і дозволив західним військовим відправляти спорядження легше, ніж вони очікували.

Українці, які проживають за межами країни, використовують той самий шлях для постачання військового спорядження, купленого за власні гроші, солдатам, які воюють на війні. У той час як президент Байден виголошував своє звернення до нації минулого тижня, обіцяючи допомогу Україні, його дивилась Оксана Присяжнюк, український енергетичний топменеджер зі штату Нью-Йорк, надсилаючи повідомлення друзям на фронті. «Можливо, ви знайдете когось, хто може надати шоломи та бронежилети, тому що попит на них абсолютно величезний», — написав їй українець, який перебував поблизу лінії фронту.  «Вони йдуть на війну з голими руками», — каже пані Присяжнюк. «У них навіть немає зимових чобіт.»

Один високопоставлений український військовий чиновник, який виступав у вівторок зі своєї бази за межами Києва, не погоджується. За його словами, зараз немає серйозної нестачі обладнання серед його військ. Відповідаючи на питання про те, яку підтримку він хотів би бачити від Заходу, він підтримав заклик Зеленського до безпольотної зони над Україною і додав: «Я хотів би бачити більше росіян у могилах.»