Нижче наводжу свій переклад статті Діани Френсіс «Російське енергетичне ембарго: Європа повинна припинити фінансування війни Путіна в Україні», опублікованої 27 березня 2022 року в "Atlantic Council" https://www.atlanticcouncil.org/blogs/ukrainealert/russian-energy-embargo-europe-must-stop-financing-putins-ukraine-war/
Російське енергетичне ембарго: Європа повинна припинити фінансування війни Путіна в Україні
Глава українського енергетичного гіганта «Нафтогаз» звинуватив європейські країни у фінансуванні путінської війни в Україні та закликав до повної заборони експорту російської енергії. «Росія заробляє 1 мільярд доларів на день від експорту енергоносіїв, і це тримає її кривавий режим на плаву», — прокоментував голова правління «Нафтогазу» Юрій Вітренко в недавньому інтерв'ю "Atlantic Council". «Якщо міжнародна спільнота хоче ввести нищівні санкції проти Росії, це повинно включати повне ембарго на експорт російського газу, нафти й вугілля.»
Вітренко зазначив, що хоча Україна продовжує надавати послуги з транзиту газу в Росію, вона буде готова втратити доходи від транзиту, щоб зупинити війну. Він висловив розчарування позицією найбільших клієнтів Росії в ЄС, які повідомили Україні, що поки не готові припинити купувати нафту і газ у Кремля.
Поки що лідери ЄС домовилися поступово припиняти російський імпорт енергоносіїв. Однак поточні плани означають, що цей процес може зайняти роки. Крім того, зобов'язання щодо збільшення постачання зрідженого природного газу з США, Катару та інших джерел зреалізуються не скоро.
Тим часом Вітренко закликає європейські країни скоротити споживання, ввівши такі заходи з енергоощадження, як обмеження швидкості, а також стимулювання віддаленої роботи, підкручення терморегуляторів і нормування енергії для промисловості.
Як тимчасове рішення Вітренко хотів би, щоб були запроваджені заходи, які дозволили б міжнародній спільноті разом закуповувати енергоносії в рамках зусиль, спрямованих на те, щоб змусити Росію припинити війну в Україні. «Якщо ЄС не готовий (припинити імпорт російської енергії), то повинен бути введений механізм ескроу-рахунків, щоб газ і нафта все ще могли надходити в Європу з Росії, але Путін не зміг отримати ці гроші. Ці доходи будуть зберігатися до тих пір, поки Росія не виведе своїх військових з України. Це механізм, який використовується стосовно Ірану».
Вітренко вважає, що всі країни з великими запасами нафти й газу, такі як Канада і Норвегія, відіграють певну роль у стратегічному завданні зменшення європейської залежності від російської енергетики. США лідирують і вже взяли на себе зобов'язання розширити видобуток газу і збільшити кількість трубопроводів у себе вдома, щоб відвантажити більшу кількість зрідженого природного газу в Європу. «Канада та інші повинні виробляти стільки газу і нафти, скільки можуть, щоб збільшити експорт до Європи, а Європа також повинна швидше перейти на поновлювані джерела енергії», — сказав Вітренко. «Вільний світ не може залежати від режимів-ізгоїв для своїх енергетичних потреб. Для Німеччини було самогубством закрити свої атомні та вугільні електростанції, щоб покладатися все більше і більше на Росію.»
Попри ескалацію кількості загиблих і спустошення у нинішньому конфлікті, Вітренко залишається в цілому оптимістом щодо кінцевого результату війни. «Я вірю, що Україна переможе», — заявив він. «Історія показує, що всякий раз, коли популістський автократ вибирає агресію в нацистському стилі, вона не стійка. А російські військові настільки прогнили від корупції, що все, від танків і обладнання до харчів і медикаментів, є неякісним. Російська корупція нам дуже допомагає.»
Якщо Захід продовжить озброювати Україну, Вітренко впевнений, що військові невдачі на місцях в кінцевому підсумку змусять Путіна укласти угоду. Глава «Нафтогазу» говорить з особистого досвіду в цьому плані, провівши переговори про врегулювання на 3 млрд доларів і новий контракт на транзит газу безпосередньо з Путіним у 2019 році після низки судових перемог над Росією. «Ви повинні бути сильними, і ви повинні протистояти Путіну», — зазначає Вітренко. «Це єдина мова, яку він розуміє.»
Провідний спеціаліст з енергетики України каже, що міжнародна спільнота все ще занадто м'яко ставиться до Росії. Він вважає, що буде необхідна набагато жорсткіша санкційна позиція, перш ніж вдасться досягти будь-якого значущого миру.
Як і багато коментаторів, Вітренко стверджує, що численні невдачі покарати Путіна за попередні акти міжнародної агресії підготували ґрунт для сьогоднішнього повномасштабного російського вторгнення. «Я обурений тим, що Німеччина та інші країни не зробили достатньо у 2014 році, коли Путін вперше вдерся в Україну. Якби санкції, введені в останні тижні, були введені вісім років тому, ми б не зіткнулися з жахами нинішньої війни.»
Хоча він визнає, що останнім часом був досягнутий прогрес у протистоянні з Кремлем, Вітренко як і раніше переконаний, що нинішні заходи не сягають достатньо далеко. Тільки введення всеосяжних санкцій, включаючи повну заборону на експорт російської енергії, змусить Москву припинити війну. «Путіна треба змусити зрозуміти, що він не може перемогти в Україні», — вважає голова правління «Нафтогазу». «Ми повинні послати чіткий сигнал Москві, що Росія буде банкрутом, і весь режим Путіна зіткнеться з неминучим крахом. Путіну байдуже до страждань простих росіян, але він глибоко відданий власному політичному виживанню.»
Діана Френсіс є іногороднім старшим науковим співробітником Євразійського центру Атлантичної ради, головним редактором National Post в Канаді, автором десяти книг і автором інформаційного бюлетеня про Америку.