Подія просто фантастична. Польща найближчим часом, буквально на днях передасть першу партію зі своїх літаків-винищувачів Міг-29. Чотири одиниці у максимально короткі терміни опиняться у розпорядженні українських Повітряних сил. Виходячи зі слів президента Дуди, ці літаки повністю готові, тобто пройшли все необхідне сервісне обслуговування. Наступна партія ж готується техніками.

Звичайно, тема з винищувачами для когось може бути схожою на Санта-Барбару. Рік, реально рік ця тема обговорювалась від перших новин у березні 2022 року дотепер. Ви просто уявіть, який шлях довелося пройти українським переговірникам, щоб від слів перейти до практичної реалізації. Поки що мова йде про чотири літаки, остаточну кількість для передачі Варшава не озвучувала. Загалом поляки оперували приблизно 28-ма бортами 29-тих, переобладнаних під натівські стандарти. Правда, певну частину з них, за чутками, у вигляді запчастин ще в минулому році переправили Україні.

Додайте сюди приблизно 10 літаків, які без п'яти хвилин готова передати Словаччина. Побачимо, яка в подальшому ще буде позиція у хорватів, румунів та болгар, які також мають на озброєнні ці радянські пташки четвертого покоління.  Втім, ми всі розуміємо, що ніхто літаки просто так не дає. У випадку, наприклад, зі Словаччиною мова йде про компенсацію у розмірі приблизно 900 млн дол. Натомість Польща, згадаймо заяви, хотіли замість старих Мігів нові американські F-35. Такі плани були і до війни з Україною. В 2026 році польські ВПС мали отримати 32 винищувачі F-35.

Те, що ці Міги потрібні Україні в рамках наступу, що планується на весну-літо, пояснювати не потрібно. Українські пілоти знають цих пташок до кожного гвинтика. Києву дійсно треба західні платформи типу F-16 або інші, але це тема як мінімум середньострокової перспективи. Зараз же часу на розгойдування немає. Одразу в бій. Так само, як і з броньованою технікою. Ми бачимо, як екстерном в найкоротші терміни вже готові перші українські екіпажі для німецьких Леопардів. І найбільш серйозне сьогодні питання – це боєкомплект. Ми не можемо допустити снарядного голоду під час наступу. Перед Рамштайн-10, що відбувся вчора в онлайн-форматі, Міністр Резніков заявляв про необхідність поставки в чотири рази більше артилерійських снарядів  від домовленого. І, судячи з вчорашніх позитивних коментарів, засідання за участі 51 країни були вкрай результативним.

Я б здивувався, якби ми побачили щось інше. Особливо після провокації, що влаштувала російська федерація у нейтральних водах Чорного моря. Сьогодні американці прямо продемонстрували відео з нахабством російських Сушок проти звичайного дрона без жодного озброєння. Після цього у мене в голові крутилась фраза путлера, що кордони росії ніде не завершуються. Це імперіалізм другої свіжості, який є реальною загрозою для Європи і всього світу. В цей же день в Оманській затоці, до слова, почались навчання Китаю, росії та Ірану. Бачимо зародження військового виміру нової вісі, антиНАТО. Провокація росіян у Чорному морі могла бути, зокрема, і грою м'язами для озвучених партнерів на навчанні.

Сьогодні ж ми бачимо, що росіяни вивели свої нафталінові бляшанки, що за традицією називаються «Чорноморським флотом». Навіщо ж вони це роблять? Різні версії. Другий день шукають американський Ріпер, показують свою силу перед можливим заходом у Чорне море американських військових кораблів, чи так специфічно відзначають річницю фейкового референдуму в АР Крим під дулами автоматів зелених чоловічків. Насправді все ці версії можуть працювати одночасно. Хоча ЧФ РФ давно ніхто не боїться. Об'єктивно на Чорному морі сьогодні реальний господар – це Туреччина, у якої є спроможність за декілька годин знищити російські бляшанки. А Туреччина, нагадаю, це країна НАТО. Ось і питання, кому росія зробила гірше? Заходу чи собі?

Всі ці рухи росіян зараз стають додатковою арґументацією наших партнерів у світі консолідуватись і допомогти Україні дати прочуханки кремлівському агресору. І така прочуханка не забариться!