Чим далі триває героїчне протистояння українців російські навалі, тим більше Кремль намагається залучити глашатаїв своєї позиції у світі. І от президент Бразилії Луїс да Сілва або коротко просто Лула, закликав Україну відмовитись від своєї невід'ємної та міжнародно визнаної території та віддати Автономну Республіку Крим. Це, на думку Лули, буде ціною завершення війни. І нібито Зеленський не може хотіти всього.
Боже, скільки в Україні було коментарів на початку року! Інавгурація Лули, який переміг попереднього президента, друга Путіна Болсонару, у нас подавалась ледь не як вікторія і можливість перезавантажити стосунки з найбільшою країною Південної Америки.
Втім забувалось, що це вже третій термін Лули, а перший розпочався майже в тоді ж, коли і путін вперше став президентом на початку століття. Різниця склала буквально два роки. Додайте сюди, що лівак Лула – людина старої формації, йому вже 77 років.
Навіть не будучи при владі, Лула дивакував. У травні минулого року, для прикладу, заявив, що у невмотивованій агресії проти України винні як владімір путін, так і Зеленський.
Отримавши владу в цьому році Лула почав займати позицію такого собі незаангажованого медіатора – посередника, третю сторону, яка може сприяти досягненню миру в Україні. Комунікував про це і з Байденом, і з Макроном, і з Шольцем.
Фактично, як на мене, це є намаганням збити фокус світової уваги з консолідації десятків країн, які власним ресурсом допомагають Україні вистояти та перемогти російського агресора. Лула ж, як і попередник Болсонару, взагалі відмовився передавати такі необхідні для захисту України снаряди для німецьких Леопардів та Гепардів.
Також важливим мазком до портрету буде й те, що Бразилія вже у цьому році активно зближається з Китаєм. Зокрема, було підписано торгівельну угоду з умовою відмови у розрахунках від долара США. Подібне буде обговорюватись і в кінці літа вже у форматі БРІКС, де також у складі є росія.
Тобто сьогодні позиція Бразилії у контексті російсько-української війни – це, якщо грубо, як Китай на стероїдах. Це вам не мирний план Сі із 12 пунктів, який можна вертіти як завгодно. Лише сам Пекін знає достеменно, що ж він там запропонував. Лула ж, як на мене, висловлює абсолютно все те саме, що й інші друзі путіна. Згадайте Орбана та його т.зв. мирну риторику. Так само свіжа в пам'яті заява екс-прем'єра Італії Сільвіо Берлусконі щодо Криму. Врешті заява Дональда Трампа щодо того ж АРК.
Іноді складається враження, що путін або його двійники мають дар навіювання — просто гіпнотизери. Інакше як пояснити таку синхронно завчену ретрансляцію думок, що повністю суперечать здоровому глузду, міжнародному праву та інстинкту самозбереження?
Адекватність покинула цей світ? Дякувати Богові, ні. Ми продовжуємо нарощувати військовий потенціал з нашими партнерами. Думаю, ЗСУ та інші підрозділи з допомогою наших союзників готують агресору справжній зашквар. І, до слова, жодні псевдо зливи на тг-помийках цього не змінять.
Чи втрачена для нас Бразилія після таких пропозицій? Переконаний, що ні. На початку року наша вітчизняна делегація передала український мирний план Лулі. Також, нагадаю, нині місце посла України у Федеративній республіці Бразилія вакантне. До речі, так само, як і в тому ж Китаї.
Потрібно наповнювати змістом плани інтенсифікації відносин України з Латинською Америкою. Півтора місяці тому Зеленський оголосив ідею про необхідність проведення саміту з відповідним регіоном для обговорення української формули миру. І цей саміт український президент міг би відвідати особисто. Тож це потрібно реалізовувати якнайшвидше.
Наш план-мінімум має бути у промоції концепції «не зашкодь» для країн, що не хочуть займати активної ролі в обороні світових цінностей та принципів, на яких заснована ООН.
А щодо Криму? Так, його треба покинути. Російським військам, російській окупаційній владі, громадянам країни-окупанта та колаборантам. А взагалі, читайте 12 пунктів Данілова. Там все викладено. Україна не росія і не торгує своїми територіями.