Сьогодні під будівлею Кабінету міністрів України група рибалок промисловиків зібрала мітинг чисельністю в 30 людей. Вони передали у Кабмін власні вимоги, серед яких зокрема була та, що стосувалася встановленню пристроїв дистанційного контролю, які працюють на базі глобальної навігаційної супутникової системи GNSSта GPS.
Однією з претензій організаторів акцій протесту є теза про те, що вартість технічних засобів дистанційного контролю отримає приватна фірма, яку визначить Держрибагентство. Але ця претензія не відповідає дійсності.
Моніторинг суден рибної промисловості здійснюється державним підприємством «Центр моніторингу та безпеки риболовних суден», яке створене в 2011 році Державним агентством рибного господарства України для належного забезпечення вимог безпеки мореплавства суден флоту рибної промисловості. Про жодну приватну компанію не йдеться.
Що за дистанційний контроль
Наказом Мінагрополітики від 25 грудня 2003 року № 466 «Про утворення системи дистанційного контролю риболовних суден» (далі – наказ № 466) визначено, що технічний засіб контролю — засіб міжнародної супутникової системи зв'язку INMARSAT.
Оскільки супутникова система зв'язку INMARSAT, коштує значних грошових коштів (орієнтовно 1,5 доларів США і більше), є надмірно потужною для внутрішніх рибогосподарських рибних об'єктів та прибережного рибальства у морях, Держрибагентство знайшло спосіб піти на зустріч рибалкам в інтересах розвитку рибної галузі, а також з метою відповідати курсу на впровадження Європейських принципів.
Постанова КМУ від 28 липня 2004 року № 963 «Про створення системи моніторингу риболовних суден» (далі – постанова КМУ 963) у редакції
від 17 березня 2017 року не визначала типи технічних засобів дистанційного контролю та не врегульовувала типи технічних засобів дистанційного контролю, в залежності від районів плавання або класифікації суден.
Держрибагентство порахувало за доцільне внести до постанови КМУ № 963 уточнення та доповнення, які дадуть можливість судновласникам суден флоту рибної промисловості, що не підлягають нагляду класифікаційного товариства, 3 та 4 районів плавання зменшити витрати на забезпечення безпеки мореплавства, у випадку встановлення пристроїв дистанційного контролю, які працюють на базі глобальної навігаційнної супутникової системи GNSS та GPS, орієнтована вартість яких становить 2250 грн.
Таким чином, Держрибагентством забезпечено, для суб'єктів господарювання значне здешевлення заходів спрямованих на забезпечення вимог безпеки мореплавства, охорони людського життя і навколишнього природного середовища. Водночас, вжитті заходи з боку Держави щодо впровадження значних перепон для недобросовісних користувачів водних біоресурсів, які займаються ННН-рибальством рибальством, а також браконьєрів, особливо які здійснюють таку незаконну діяльність в заборонених для цього місцях, зокрема ПЗФ.
Представники рибалок-промисловиків, а саме ТОВ «Інвест і К» взагалі завдали збитків рибному господарству України на суму 650 тис. грн. І вони є одними з організаторів акцій протесту під Кабміном. Очевидно, що це робиться ними задля власної користі. Оскільки введення контролю суттєво перешкоджатиме промисловикам у незаконному вилові риби.