Півтора року тому Офіс президента Зеленського вихвалявся тим, що фото «найвеличнішого» з'явилося на обкладинці The Guardian. Тоді про це радісно прозвітували на головному сайті країни – сайті ОПУ, зняли сюжети всі провідні олігархічні телеканали, заспівали оди радості представники влади, їх депутати, блогери та журналісти. Бо поява Зеленського у такому авторитетному виданні сприймалася як яскравий факт гордості та його міжнародного визнання.

Пройшло півтора року і на обкладинці The Guardian фото Зеленського з'явилося знову. Але тепер про це мовчить сайт Офісу Президента, мовчать олігархічні телеканали та блогери Банкової. А депутати-слуги розбігаються як таргани, коли проукраїнська опозиція починає говорити на цю тему, як це і сталося нещодавно під час погоджувального засідання Верховної Ради.

Чому ж так сталося і про що говорить фото на обкладинці?

Протягом року понад 600 журналістів зі 117 країн, зокрема з України, в рамках проекту Pandora Papers вивчали конфіденційні файли про офшори, пов'язані з нинішніми і колишніми світовими лідерами. Глобальне журналістське розслідування розкриває секретну фінансову діяльність 35 топ-політиків, а також більш як 330 чиновників та знаменитостей у 90 країнах світу. Автори розслідування дослідили 12 мільйонів конфіденційних файлів – це документи 14 фірм-реєстраторів офшорів, тобто офіційних провайдерів юридичних послуг для компаній. Для приховування фінансових операцій фігуранти розслідування використовували фірми, зареєстровані в офшорах. Це дає змогу уникати сплати податків, підзвітності, накопичувати статки та в окремих випадках – виводити й відмивати незаконно отримані кошти.

Як виявилось, фігурантами офшорного скандалу стали з десяток відомих громадян України: народний депутат і власник «Епіцентру» Олександр Герега, міністр культури Олександр Ткаченко, олігархи Рінат Ахметов, Ігор Коломойський, Геннадій Боголюбов, Олександр Ярославський, донька Бориса Ложкіна Анастасія та донька колишнього голови ЦВК Сергія Ківалова. Але головне інше. Одним із державних очільників, що згадуються в офшорних документах за 2012-2020 роки, виявився й президент України Володимир Зеленський та його найближче оточення: голова СБУ Іван Баканов та перший помічник президента Сергій Шефір. Бо в оприлюднених журналістами документах ідеться про фінансові трансакції цілої офшорної мережі студії «Квартал-95» 2012-2019 років.

Саме так – викрита ціла офшорна мережа, власниками якої були кварталівці на чолі з Зеленським, які у 2019 році стали на чолі країни. І я не буду тут наводити всі сухі юридичні тонкощі журналістського розслідування – місця не вистачить, та й ознайомитися з ними ви можете, переглянувши фільм «Офшор 95» від команди Слідство.інфо на YouTube. Так, саме в мережі, бо провідні телеканали його просто не покажуть. Я зупинюсь лише на кількох політичних моментах викритої інформації.

Так, Володимир Зеленський став головним антигероєм світової преси, саме тому його фото на обкладинці розміщене вище за всіх. Розслідування виявило, що очільник країни роками використовував і продовжує використовувати схеми ухилення від сплати податків в Україні, але тепер вже через свого першого помічника Сергія Шефіра. Не буду акцентувати увагу на допрезидентській офшорній діяльності Зеленського (хоча це теж точно його не прикрашає), але за два з половиною роки на найвищій посаді в державі пан Зеленський міг би вже й позбутися офшорів – продати їх або закрити та почати чесно сплачувати податки в своїй країні. Бо, м'яко кажучи, якось вкрай нечесно та несправедливо жити за державний кошт, як президент, боротися на публіку проти офшорів, закликати олігархів повернути гроші в Україну, а самому продовжувати виводити на Кіпр та Беліз прибутки від свого бізнесу.

Інший скандальний момент  через ці офшори «Кварталу-95» пройшли 41 мільйон доларів (а це більше мільярда гривень за сьогоднішнім курсом). І ці кошти були виведені з «Приватбанку» Коломойським, щодо якого у США та Великобританії накладені санкції, ведеться слідство ФБР та тривають суди з приводу відмивання коштів та пограбування самого банку.

Таким чином Зеленський та його найближче оточення – Баканов та Шефір – не тільки роками вели нечесну гру, ухиляючись від сплати податків в Україні, але й можуть бути причетними до брудної олігархічної гри з відмивання та легалізації коштів, набутих злочинним шляхом.

Також нагадаю, що і дружина президента Олена Зеленська продовжує бути власницею кіпрської Aldorante Limited і белізької Film Heritage, володіючи через офшорну фірму віллою в Італії – у Форте-дей-Мармі.

І якби ми жили в демократичній країні з високою політичною культурою та незалежними правоохоронними органами, то вже сьогодні Іван Баканов добровільно склав би повноваження голови СБУ, Сергій Шефір – написав би заяву і пішов з посади першого помічника, а у Верховній Раді була б розпочата процедура імпічменту президента.

А потім би ними зайнялись правоохоронні органи, як вже цим зайнялись чеські правоохоронці проти їх прем'єр-міністра Бабіша, який через офшор купив замок у Франції та також став фігурантом матеріалів Pandora Papers.

Але в Україні, думаю, не буде нічого. Бо не для того Зеленський і його оточення захопили всю владу в країні, мають ручних голів СБУ та ГПУ, своїх очільників МВС та ДБР, свою більшість у Верховній раді та свій Кабмін, щоб тепер дозволити демократію та верховенство права. І це найкраща відповідь на питання, «чому ми досі не в ЄС та НАТО?».

От і виходить, що задурений телевізором український народ у 2019 році пішов на вибори з вірою в те, що обирає «чесного, порядного і щирого хлопця з народу Голобородька, який вчителює в школі, їздить на велосипеді та рубає правду-матку про клятих політиків та олігархів». А він виявився насправді геть іншим – офшорним доларовим мультимільйонером паном Зеленським, який роками грабував країну, виводячи з неї гроші, щоб не платити податки, а купувати елітну віллу в Італії та квартири в центрі Лондона за мільйони доларів.

Так, він виявився гарним актором, який так талановито зіграв свою роль, що люди в це повірили. І так, він у декларації за 2018 рік не вказав наявність у власності офшорних фірм, а всю передвиборчу кампанію тоді мовчав, щоб приховати правду.

І тільки через два з половиною роки його президентства завдяки журналістам зі всього світу українці починають дізнаватися правду – ким насправді є Зеленський за його акторською маскою та ким є його найближче оточення.

А от чи зроблять українці висновки та чи є надія нам, знаючи правду, отримати назавжди щеплення від популізму, щоб потім вдруге не наступити на ці ж граблі – це питання залишається відкритим.

І, наостанок, з «прекрасного»!

Як гарно прозвітували на Банковій, зелені блогери та олігархічні медіа –  Володимир Зеленський під час робочої поїздки до США презентував «План трансформації України» на 277 мільярдів доларів. Зазначалось, що у ньому понад 80 проектів, які планують реалізувати за 5-10 років.

Але, як виявляється зараз, про цей план ніхто нічого не знає! Не знають у міністерстві Мінекономіки. Про що так офіційно й відповіли. Про відсутність документів також офіційно повідомили в Раді національної безпеки і оборони (РНБО), а також у Верховній Раді та у Кабінеті міністрів. На запити журналістів вони просто відповідали, що нічого не знають про існування плану.

Офіс президента відповів, що у зазначений План увійшли запропоновані міністерствами та центральними органами виконавчої влади проекти, в яких визначені цілі, обсяги необхідних інвестицій і тимчасові рамки їх реалізації. Однак копію плану в ОП надати так і не змогли. Чому? Питання риторичне.

Пригадую нещодавню історію з заявою Дениса Малюски, Міністра юстиції, про те, що він не бачив жодного документу, на підставі яких РНБО приймає рішення.

Безлад та хаос панують в коридорах влади. Прикриті тотальною брехнею.