…Пригадується, як свого часу вельми популярною була теорія грошей, викладена модним філософом Жаном Бодріяром – про їхні потоки, енергетику і мало не «живий» зв'язок з власником гаманця. Усе це, щоправда, потрапило здебільшого у романи Пєлєвіна, а у нас якось не прижилося. Бо в чужого, як відомо, й шило голить, а нашого й бритва не бере. Не кажучи вже про шаблю, так.
Натомість дещо рідне з книжки Моргана Гаусела «Психологія грошей. Нетлінні уроки багатства, жадібності й щастя» (К.: Yakaboo Publishing) взяти таки можна. Наприклад, твердження про те, що ефективна взаємодія з грошима не обов'язково залежить від знань. Справді, навіщо? Все залежить від того, як ви поводитеся. А навчитися певної поведінки складно, навіть направду розумним людям, які Бодріяра читали. Адже інвестування грошей, особисті фінанси, рішення для бізнесу — усе це зазвичай вивчають як математичні дисципліни, де дані й формули точно підказують необхідні кроки. Натомість у реальному світі, де справжні пацани ніколи не носять гаманця, люди не ухвалюють фінансових рішень на основі електронних таблиць.
Автор книжки, певно, вирісши не в Гарварді, а на вулиці, справедливо зауважує, що вони приймають такі рішення в шашличній чи на пиві, де, самі знаєте, «докупи змішуються особиста історія, унікальний світогляд, его, самолюбство, маркетинг і всілякі випадкові стимули». Саме у такий спосіб автор розповідає дев'ятнадцять коротких історій про дивні способи сприйняття грошей і навчає, як краще осягнути цю тему, одну з найважливіших у житті.
Фото: кадр з фільму «Казка про Хлопчиша-Кибальчиша» (1964)