На зимові свята – особливо за теперішнього важкого часу – завжди хочеться чогось затишного, теплого, щирого і цікавого. На зразок захопливої книжки з неймовірними пригодами, які так приємно читати у родинному колі.

«- Уперше танцюю хомстрот, — радісно казала літня миша зі смужкою на спині. – дізнаємося ми подробиці цієї „пухнастої“ історії. — Який гарний танець! Яке чудове й гостинне Місто Хом'яків! „Ще б декілька хвилин протримати публіку в танці, поки Цукінько не підвезе справжній цук-цук..“ -- міркував Доремірко. А вголос вигукнув: — Повторення чудового хомстроту: тепер пані запрошують панів! Доремірко заграв мелодію із самісінького початку — і пари затанцювали знов. Нарешті розпорядник свята врочисто оголосив: — Слово має пан хом'як, лицар Сирного кусня, Едмунд Сирник! До мікрофона підійшов сам засновник свята, поважний чорношерстий хом'як у білому фраку. Його краватка-метелик була зі справжнього твердого сиру. — Шановні пані та панове! Я кріпкий на слово. Як і обіцяв, на цьому Святі пропоную вам найніжніший у світі цук-цук! Прошу куштувати! Залою почали розносити тарелі. Доремірко з острахом підніс кусень до рота й заплющив очі. „Чи встиг шеф замінити зіпсований сир?“

Отже, перед нами неймовірні, цікаві та захоплюючі пригоди мешканців Міста Хом'яків і зокрема одного з його головних героїв, який зі своїми незмінними коллегами живее, працює і надихає на творчість в книжці Уляни Письменної „Бюро винаходів Цукінька“ (Чернівці: Чорні вівці). Ілюстрації у книжці — знаного художника Арсена Джанік'яна. За допомогою свого впізнаваного стилю він оживив Цукінька та інших персонажів. Книжечка яскрава і за стилем оформлення нагадує видання „Фантастичних, Чудових і Веселих Історій надобраніч“ Ервіна Мозера, які раніше вийшли друком в арт-видавництві „Чорні Вівці“, а також „Вітер у вербах“ Кеннета Грема.

„Маленьких читачів завжди захоплюють пригоди, — нагадує авторка книжки. —  Хочеться, щоб діти раділи, а особливо зараз, коли війна краде радість, вихоплює тривогами години дитинства. Важливо, що персонажі книжки дають собі раду із викликами за допомогою дотепності, винахідливості та взаємодопомоги, замість того щоб зневіритись і опустити руки (даруйте, лапи). 

Тож «Цукінька надзвичайно винахідливий, — дізнаємося ми про вдачу головного героя цієї книжки. — Ця чеснота стає в пригоді, коли доводиться дотепно діяти у складних ситуаціях. Іноді для цього хом'якові необхідно винайти машину або пристрій, про які раніше ніхто й гадки не мав!» Тож, з одного боку, в «Бюро винаходів Цукінька» Уляни Письменної маленькі та пухнасті робітники з чарівної установи приймають не менш небувалі замовлення на різноманітні винаходи: льодову машину для кольорової ковзанки, повітряний перевіз, сироплавильний казан, співучий водопарк, ліфтове метро… І варто зауважити, що винаходи Цукінька та його помічників, винахідників Глека і Доремірка, а також їхня дотепність і взаємопоміч стають в нагоді мешканцям Міста Хом'яків.

 

З іншого боку, книжка, крім захопливого сюжету, має ще й практичну користь. «Винаходи, сконструйовані Бюро винаходів, існують насправді, — нагадує авторка, — а отже, за допомогою пригодницького сюжету, ними можна легко зацікавити дітей. Адже інтерес до винаходів і винахідництва, пробуджений у дитинстві, підштовхне до STEM-знань, або, я впевнена, принаймні обов'язково зіграє свою корисну роль у майбутньому дитини». І це справді так, оскільки познайомитися, таким чином, можна зі справжніми винаходами людства, згаданими в книжці: тепловим насосом, «співучими» фонтанами, електричною станцією, магнітним ліфтом, процесами виготовлення кольорового скла, плавленого сиру, випікання хлібу. 

 

Уляна Письменна. Бюро винаходів Цукінька. – Чернівці: Чорні вівці, 2023