Багатотисячну громаду лісівників України, науковців і освітян стривожила інформація, що з'явилась в останні дні, – проект постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання управління об'єктами державної власності у сфері лісового господарства», де йдеться про створення державного унітарного комерційного підприємства «Ліси України», ліквідацію державних лісогосподарських підприємств як юридичних осіб з передачею йому усіх прав і обов'язків нині існуючих держлісгоспів.

Громадська рада при Державному агентстві лісових ресурсів України (до складу якої, до речі, від різних громадських організацій входять 7 співробітників НУБіП України) на своєму засіданні 4 липня ц.р., категорично не підтримала проведення такої реформи під час воєнного стану. Адже це негативно вплине на роботу всього лісопромислового комплексу України, який є соціально спрямованим та стане одним із провідних у післявоєнній розбудові держави. Крім того, це також матиме негативний резонанс у трудових колективах лісової галузі та суспільстві в цілому. Адже рішення про ліквідацію держлісгоспів під час війни може призвести до зниження обороноздатності країни, унеможливлення забезпечення потреб оборони і населення лісоматеріалами та іншими послугами.

Запропонований проект постанови суперечить Державній стратегії управління лісами України до 2035 року, схваленій розпорядженням Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2021 р. № 1777-р, розділ IV якої передбачає: «Провадження господарської діяльності у лісовій галузі постійними лісокористувачами передбачається забезпечити шляхом внесення змін до законодавства з метою запровадження ефективного управління та визначення державного суб'єкта господарювання, уповноваженого здійснювати управління державними лісогосподарськими підприємствами, з урахуванням необхідності збереження за кожним підприємством статусу юридичної особи, а також заборони їх для приватизації».

Реалізація пропонованого чиновниками КМУ проекту документу призведе до втрати одержаних сертифікатів PEFC та FSC ведення лісового господарства державних унітарних комерційних підприємств. Добровільні міжнародні схеми сертифікації не передбачають правонаступництв сертифікатів у сенсі цього проекту. Невизначеність у цьому питанні створює ризики для забезпечення відповідального лісогосподарювання та можливостей доступу підприємств лісового сектору на міжнародні ринки лісопродукції, в т.ч. їх експортного потенціалу.

І, врешті, такий крок протирічить принципу децентралізації влади, який здійснюється в Україні в останні роки і потребує доопрацювання з широким обговоренням громадськості.

Категорично засудивши наміри такого рішення, Громадська рада при Держлісагентстві звернулась до Президента України, Прем'єр-міністра, Голови Верховної ради України, голів обласних військових адміністрацій, Голів обласних рад щодо недопущення проведення такої псевдореформи у військовий час.


Петро ЛАКИДА,
директор ННІ лісового і садово-паркового
господарства НУБіП України

 

Джерело: https://nubip.edu.ua/node/111675