Дозволю собі невеличкий рейд природничника по заповідних садах гуманітаріїв і посеред розлогих розглаголів сформулюю таку собі теорему: «Кожне курортне місто прославилося завдяки Особистості».

Ця теорема буде насправді частковим випадком відомого принципу – Особистість може зробити свій внесок до історії, якщо вона опиняється на своєму місці у потрібний час (тобто, через сродну працю, як зауважив би Савич, виконує свою життєву місію).

60635e673e209.jpg

… Омелян Стоцький. Народжений на Золочівщіні на території сучасної Львівщини, він був яскравою й непересічною особистістю. Поліглот, мандрівник, музикант, що в професійній діяльності поєднував, здавалося б, непоєднувані фахи – інженера нафто-газового обладнання, інженера-хіміка та педагога-лінгвіста. У шлюбі його вінчав кир Андрей (Митрополит Андрей Шептицький).

Він міг годинами грати Бетховена на роялі та надавав перевагу читанню улюблених авторів мовами оригіналів. Був франтом, що любив одягатися за модою та відвідувати танцювальні вечірки й світські раути.

Навіть Перша світова війна, попри потрапляння його до італійського полону, виявилася позитивним стимулом у його кар'єрі – саме в роки полону він зміцнів як поліглот, перекладач та майбутній лінгвіст-професіонал.

… Однак Друга світова війна виявилася важким випробуванням для вже літнього на той момент Омеляна Стоцького та його родини. Роки вимушених поневірянь та втеч від фронтів активних бойових дій, радянський полон (де його ледь не розстріляли) та виправдальний вирок, після якого його закинуло у глухий куточок Карпат – Східницю (далеко від звиклих йому світських вечірок великих міст). Там його й заскочив віковий ценз та необхідність виходу на пенсію– мінімальну за сумою, до речі, бо не було в нього достатнього стажу за радянської системи.

60635f4dd0371.jpg

Пересічний пенсіонер, що опинився в горах у долині річки Східничанки, вів би просте розмірене буденне життя – присадибне господарство, кози, корови, збирання ягід та грибів у лісах на гірських полонинах. Натомість Омелян Стоцький, перебуваючи на пенсії, спромігся перетворити Богом забуту Східницю на знаний курорт. Він відкрив лікувальні властивості численних джерел мінеральних вод у долині Східничанки, переборов радянську бюрократичну машину, що опиралася офіційному визнанню Східниці курортом-здравницею, доклався до того, що в 1975 р. в Східниці постали перші санаторії та пансіонати для туристів …. Саме так Особистість увійшла до історії.

… Омеляна Стоцького пам'ятають у Східниці й дотепер. Як легенди, переповідаються місцевими мешканцями спогади про дивака-інтелігента, що у краватці, костюмі-трійці, довгому пальто й капелюсі з полями колись сунув кам'янистими узбережжями Східничанки та довколишніми лісами, відбираючи проби води та щось там записуючи в своєму блокноті. Власниця приватного міні-готелю, де я колись зупинявся в 2009 р. (на той момент вже досить літня пані), розповідала мені, як колись її, ще маленьку дівчинку, Омелян Стоцький навчав грати на піаніно (таким чином він навчав усіх охочих дітей місцевих селян). І маленьке за розмірами пам'ятне погруддя на честь Омеляна Стоцького, що встановлено нині на одній з центральних вулиць Східниці, насправді поступається за розмірами людській пам'яті про нього.

60635f5c0d136.jpg

... Комусь цей нарис може видатися історію про старого дивакуватого дідугана, що десь там совався горами. Насправді це історія про нас – нас справжніх, якими ми зможемо стати після подолання травм Голодомору та колоніального гніту в собі.

P. S. Докладніше про життєпис Омеляна Стоцького та історію перетворення Східниці на курорт завдяки його зусиллям можна дізнатися за посиланнями

(1) Східницька «Нафтуся». Історія відкриття Омеляна Стоцького — https://tourlib.net/statti_ukr/platonov.htm

(2) Омелян Стоцький — https://drohobychyna.com.ua/section/osobistosti/omelyan-stockiy/

(3) Стаття у Вікіпедії — https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%82%D0%BE%D1%86%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D0%9E%D0%BC%D0%B5%D0%BB%D1%8F%D0%BD_%D0%9E%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%81%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87

18-30 березня 2021 р.