Житомиряни стають жертвами шахраїв, які зламують Telegram-акаунти через розсилку повідомлень із проханням проголосувати в конкурсі. Схема проста, але ефективна: користувачі отримують повідомлення від знайомих із посиланням на голосування, переходять за ним і втрачають доступ до свого акаунта.

Аби розібратися, як це працює та як вберегтися від зламу, Журнал Житомира поспілкувався з майором поліції Анною Рудзік, оперуповноваженою ВПК в Житомирській області ДКП НП України.

Як це працює

 

Зазвичай злам Telegram-акаунтів через розсилку повідомлень із проханням проголосувати відбувається через фішинг або соціальну інженерію.

Ви отримуєте повідомлення від знайомого (насправді його Telegram-акаунт вже використовують шахраї в особистих цілях) із проханням проголосувати за щось, перейшовши за посиланням. Посилання веде на сайт, схожий на Telegram, де вас просять ввести номер телефону та код з SMS або код з Telegram (OTP-код). Так  зловмисник отримає доступ до вашого акаунта, адже код потрібен для входу.

Далі все просто: зміна паролю або прив'язка до іншого номера телефону, вмикається двофакторна автентифікація (щоб заблокувати вам доступ), починається розсилка фішингових повідомлень вашим друзям (наприклад, з проханням позичити гроші).

Разом із доступом до Telegram-акаунту шахраї отримують доступ до телефонної книги і розсилають шахрайські повідомлення з проханням позичити грошей. 

Як відновити доступ до зламаного акаунту 

 

Якщо ваш акаунт зламали, але доступ ще зберігається, треба: 

«Якщо доступ до акаунту втрачений, потрібно якнайшвидше спробувати відновити доступ через офіційний додаток і зв'язатися з підтримкою Telegram. Намагатись максимально швидко, використовуючи інші соціальні мережі, повідомити свої контакти про можливі шахрайські повідомлення та застерегти щоб ні в якому разі не перераховували гроші„, — розповідає Анна Рудзік.

Щоб уберегти себе від такої шахрайської схеми, необхідно:

Як захистити свій Telegram-акаунт

 

Анна Рудзік радить дотримуватись головних правил кібергігієни:

Також Анна Рудзік радить використовувати ресурс "Кібер Брама". Платформа містить практичні рекомендації та інструменти для захисту від кіберзагроз, фейків і дезінформації. А також, дізнатись про схему шахрайств та як не стати жертвою (https://chatovi.online/)https://t.me/brama_channel.

Якщо ви або ваші рідні стали жертвами кіберзлочинів звертайтеся за допомогою до поліції Житомирської області, а також до відділу протидії кіберзлочинам в Житомирській області Департаменту кіберполіції Національної поліції України за адресою м. Житомир, вул. Героїв Чорнобиля 2, тел: (044) 363 18 98, або на електронну адресу [email protected].