Військово-безпекова профспілка України направила лист на адресу 146-ти Народних депутатів України, які ще вагаються щодо того, чи підтримувати законопроєкт №8371, який дасть можливість припинити діяльність на території України філіалу російської православної церкви — УПЦ МП. Українці — різні і вільні у виборі своїх релігійно-вірувальних та філософських поглядів, разом з тим військові звертаються до народних обранців із закликом припинити ігнорування безпекових загроз, які породжує існування на українській території ворожа структура, іменем якого Бога вона б не прикривалась:
«Народні обранці!
Всеукраїнська Профспілка військових, працівників правоохоронних органів та учасників бойових дій звертається до вас за дорученням та від імені українських військовослужбовців, ветеранів та членів сімей Захисників і Захисниць України.
Як нам стало відомо, наразі у Верховній Раді України збирають підписи на підтримку законопроєкту №8371, яким, зокрема, „не допускається діяльність релігійних організацій, які афілійовані із центрами впливу релігійної організації (об'єднання), керівний центр (управління) якої знаходиться за межами України в державі, яказдійснює збройну агресію проти України“.
Ми наголошуємо на необхідності пришвидшити процес збору підписів та підтримати законопроєкт у другому читанні.
Ми звертаємо вашу особливу увагу на те, що передовсім цей законопроєкт дасть можливість припинити діяльність на території нашої держави московського покруча, мережі російського впливу — Української православної церкви (московського патріархату), яка лише формально і цілком оманливо декларує свою приналежність до України.
Попри те, що в травні 2022 року УПЦ МП виключила зі свого Статуту положення, що свідчили про зв'язок із московською церквою, та заявила, що віднині офіційно називатиметься просто УПЦ (без приставки МП), у січні 2023 року релігієзнавча експертиза Державної служби з етнополітики та свободи совісті підтвердила, що УПЦ (МП) фактично залишається структурним підрозділом Російської православної церкви та не розірвала з нею церковно-канонічний зв'язок.
У висновках цієї експертизи, яку провели за рішенням РНБО, зазначено, що:
— УПЦ (МП) не має статусу автономної чи автокефальної церкви, який би визнавався іншими церквами, а отже залишається структурним підрозділом РПЦ, хоча й має окремі права самостійного утворення;
— УПЦ (МП) продовжує підпорядковуватися РПЦ (що закріплено в Статуті РПЦ), при цьому рішення керівних органів РПЦ є обов'язковими для УПЦ (МП);
— жодних документів чи дій, які б свідчили про трансформацію УПЦ в самостійну відносно РПЦ релігійну організацію не виявлено.
Ми чудово усвідомлюємо, що українці — різні і абсолютно вільні у виборі своїх релігійно-вірувальних та філософських поглядів. Однак православні християни України вибороли право на повернення своєї історичної Митрополії у складі Вселенського патріархату, отримавши Томос про автокефалію Православної церкви України. І виборюють це право щодня, проливаючи власну кров на полях битв у війні, розвʼязаній росією проти України.
Разом з тим, діяльність російської православної церкви, чиїми філіалами є храми УПЦ, закордоном заборонена канонами Вселенського патріархату — після Об'єднавчого собору українських православних церков, що відбувся 15 грудня 2018 року, канонічний статус УПЦ МП заперечується Вселенським патріархатом та Православною церквою України.
Зауважимо, що значна частина єпископів та священників УПЦ МП досі вважають себе приналежними до РПЦ та поминають у богослужіннях московського патріарха Кирила, який заохочує та підтримує агресію рф проти України. Представники духовенства УПЦ МП поширюють російську пропаганду та виправдовують дії росії, зокрема й на окупованих територіях. Відтак Служба безпеки України, згідно з офіційними повідомленнями, відкрила близько 70 кримінальних проваджень щодо представників УПЦ МП, 16 із яких — щодо митрополитів. Серед викритих злочинів — 20 фактів держзради та колабораціонізму. У 2022 році СБУ розпочала перевірки в релігійних спорудах УПЦ МП і у багатьох випадках правоохоронці знаходили антиукраїнську літературу та символіку.
Існування подібної ворожої структури, російського пропагандистського кубла, неможливе на території України, особливо в часі війни та страшних випробувань, через які проходить наш народ та держава. Подальше потурання московській церкві та уможливлення її деструкційного впливу на мізки окремих представників суспільства суперечить здоровому глузду та принципам національної безпеки, і ніяк не повʼязане із свободою віросповідання.
Українські військові звертаються до вас із закликом припинити ігнорування безпекових загроз, які породжує існування на українській території ворожа структура, іменем якого Бога вона б не прикривалась. Захисники та Захисниці України пильно стежать за ситуацією навколо згаданого закону та сподіваються на те, що ви приймете позитивне рішення щодо підтримки законопроєкту №8371, як цього вимагає народ України.
Слава Україні!»