Україна і світ. 25 вересня

Україна посилила військово-морську присутність у Азовському морі. Відносини Києва та Будапешта вийшли на новий виток протистояння. Генеральна Асамблея ООН включила до порядку денного питання ситуації на окупованих територіях України. Вселенський патріарх Варфоломій пообіцяв Українській православній церкві автокефалію. Саміт ЄС у Зальцбурзі не став проривом у питанні Brexit-у. Папа Римський прибув до країн Балтії. Саміт Ініціативи трьох морів у Бухаресті пройшов без України. США ввели чергові санкції проти юридичних та фізичних осіб з РФ. Путін зустрівся у Сочі з Лукашенком. Сирійські ППО збили російський літак Іл-20. Лідери КНДР та Республіки Корея зустрілися у Пхеньяні.

Україна продемонструвала спроможність діяти асиметрично, використовуючи міжнародну ситуацію на власну користь. Саме так можна оцінити появу у Азовському морі суден ВМСУ «Донбас» та «Корець», які пройшли до Бердянська через Керченську протоку. Російські кораблі та літаки уважно стежили за рухом українських, проте не зуміли завадити їх руху. Звісно, зарано говорити про відновлення балансу сил на Азові, однак початок створення там військово-морської бази ВМСУ виявився доволі ефектним.

Після скандалу у Береговому на Закарпатті, де угорський консул приводив місцевих мешканців до присяги Будапешту, радячи не поширювати цю інформацію, відносини України та Угорщини вчергове зіпсувалися. Павло Клімкін пообіцяв не лише вислати з України угорського дипломата, але і провести переговори з угорським колегою. Той, у свою чергу, запевнив у готовності Будапешту на кроки, які зменшать темпи європейської інтеграції України. Схоже, уряд Орбана намагається відволікти через скандал з Україно увагу громадян від власних проблем у відносинах з Брюсселем, причому постійно підвищує ставки.

Генеральна Асамблея ООН включила до порядку денного своєї роботи питання про ситуацію на окупованих територіях України. Проти виступили 13 країн, і цей список друзів Кремля варто проаналізувати на предмет побудови відносин з ними. Постійний представник України при ООН Володимир Єльченко вже виступив за перенесення переговорного майданчика з Білорусі до іншої країни, проте навряд чи на це погодиться Росія.

В України працюють екзархи Вселенського патріархату, які ведуть підготовку про надання томосу про автокефалію. Зустрілися з Петром Порошенком, представниками Київського патріархату, а предстоятель УПЦ МП Онуфрій від зустрічі відмовився. Патріарх Варфоломій наголосив, що Україна має право на автокефалію, і скоро її отримає. Тим часом Папа Римський Франциск прибув до країн Балтії.

Саміт Ініціативи трьох морів пройшов у Бухаресті. Хоча у проведенні зустрічі були фінансові проблеми через непорозуміння президента Румунії Клауса Йоганніса з урядом країни, розмова відбулася, у ній взяли участь, зокрема, президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер та міністр енергетики США Рік Перрі. На жаль, української делегації на саміті не було, а от Молдова була присутня.

США ввели санкції проти 33 юридичних та фізичних осіб з Росії, серед яких Євгеній Пригожин та ПВК «Вагнер». Схоже, у Вашингтоні готові постійно демонструвати, що санкції – механізм, який можна постійно вдосконалювати та розширювати. Путін минулого тижня у Сочі зустрівся з президентом Білорусі Лукашенком. Схоже, що розмова була непростою, бо білоруський лідер не зумів предметно розповісти про неї свої міністрам. Кремль же продовжує демонструвати власні особливі інтереси на пострадянському просторі.

Сирійські ППО примудрилися збити російський літак Іл-20, який виконував координуючу функцію у небі над Латакією. Загинули 15 військовослужбовців. Офіційна Москва поклала відповідальність за інцидент на Ізраїль, оскільки його літаки атакували авіабазу в Латакії. Проте здійснити дипломатичний демарш у відносинах з Єрусалимом Москва не наважилась.

Лідери КНДР Кім Чен Ин та Республіки Корея Мун Чже Ін провели зустріч у Пхеньяні. Керівники двох частин вже давно розділеної країни домовилися про кроки щодо нормалізації відносин, які, втім, не матимуть критичного значення для внутрішньополітичного устрою Північної та Південної Кореї. Процесу діалогу на Корейському півострові бракує позитивного клімату міжнародних відносин, і це доволі помітно.