Суб'єктивний Магдіяж. Місцева турбулентність національного масштабу

В Україні пройшли вибори до місцевих органів. Володимир Зеленський звернувся і до парламентаріїв, і до глядачів чотирьох телеканалів – контрольно. Уряд оголосив про перехід до роботи у онлайн-режимі. Безпековий форум у Києві дозволив проявити себе прихильникам європейської та євроатлантичної інтеграції. Дональд Трамп та Джо Байден провели завершальний раунд дебатів.

В останню неділю жовтня мільйони громадян України взяли участь у виборах до місцевих органів влади. У команді Володимира Зеленського, звісно, стверджують, ніби у ініційованому президентом опитуванні взяла участь аналогічна кількість громадян. Об'єктивно та незалежно підтвердити це припущення нема, за великим рахунком, ані можливості, ані бажання. Участь у волевиявленні на виборчих дільницях взяла лише третина виборців, хоча цього року навіть існувала можливість змінити виборчу адресу.

«Слуга народу» за підсумками виборів може хизуватися хіба що кількістю обраних депутатів, яка не конвертується на 100 відсотків у реальний вплив. На Банковій готують «розбір польотів», який може включати в себе кадрові перестановки в ОПУ, хоча при цьому варто не забувати про коротку лаву запасних ЗеКоманди. Особлива пікантність полягає у тому, що троє голів ОДА, які балотувалися на мерів обласних центрів, не вийшли до фіналу перегонів. «Європейська Солідарність» отримала представництво у всіх обласних радах країни, вигравши вибори у п'яти регіонах. «ОПЗЖ», на яку працював потужний медійний ресурс, вдало виступила не лише на сході і півдні країни, але і у Києві. У добрій третині регіонів першість взяли локальні партії, у багатьох місцях країни знову заговорили про підкуп виборців. Говорити ж впевнено про дочасні парламентські вибори раніше весни 2021 року особливого сенсу немає.

Команда Віталія Кличка, який напередодні дня голосування захворів на коронавірус, намагається довести, що він переміг у першому турі. Успіх у цьому питанні дозволить вивести мера столиці на траєкторію політичного розвитку національного масштабу. Геннадій Кернес, про стан його нема достовірних відомостей, переконливо виграв вибори у Харкові. Потужно відстояли свої позиції мери-свободівці – Сергій Надал (Тернопіль) та Руслан Марцінків (Івано-Франківськ), без проблем зберіг мерську прописку Вадим Бойченко у Маріуполі. Епіцентром політичного протистояння у другому турі стануть Львів та Одеса, де діючим мерам протистоятимуть нардепи Олег Синютка та Микола Скорик.

Володимир Зеленський тиждень перед голосуванням використав для максимальної підтримки «Слуги народу». Включив до президентського послання нагадування про 5 запитань, відповіді на які йому захотілося отримати саме 25 жовтня. З трибуни Верховної Ради президент випустив кілька шпильок по політичних опонентах, його виступ проходив у напівпорожній залі Верховної Ради і завершився вигуками «Ганьба» від опозиціонерів. Для тих, хто не зразу розшифрував зміст президентського послання, Зеленський в ефірі чотирьох телеканалів розповів про чудодійні властивості української вакцини від коронавірусу, яку поки не випробовували на людях. На цьому тлі ухвалена парламентом постанова цілком передвиборчого характеру, де президенту запропоновано очолити штаб з боротьби з коронавірусом, а державі – забезпечити функціонування телефонної лінії для хворих на коронавірус та безкоштовне тестування всіх, у кого підозрюють COVID-19, виглядає безмежно раціональною.

Про перспективи розвитку ситуації з COVID-19 в Україні говорять не лише щотижневі рекорди з кількості хворих, кількість померлих щодоби, яка перетнула показник 100 людей на добу, але і рішення уряду про перехід на онлайн-режим роботи. Щоправда, зрозумілої стратегії рішень українська влада своїм співгромадянам не продемонструвала, ви ж не вважаєте нею обіцянку Зеленського не запроваджувати локдаун.

Безпековий форум у Києві продемонстрував, що Арсеній Яценюк та Петро Порошенко стоять на схожих позиціях – необхідності активізації руху до ЄС та НАТО. Ще один, щоправда – віртуальний, учасник форуму, голова Європейської народної партії Дональд Туск не лише наголосив на успіхах України, досягнутих у 2014 – 2019 роках, та закликав забезпечити для нашої країни перспективу вступу до НАТО та ЄС.

Дональд Трамп та Джо Байден провели останній тур дебатів, у віртуальному форматі, який дещо знизив температуру спілкування, проте не дозволив уникнути згадки про Україну в корупційному контексті. Офіційний Вашингтон також намагається стати чесним брокером у конфлікті на Південному Кавказі, щоправда, поки без особливих успіхів.