Найближчої неділі Україні доведеться пережити щеплення популізмом. Рівень місцевих виборів дозволяє прогнозувати, що воно може бути корисним для країни, проте лихоманити найбільшу в Європі державу буде серйозно.

Спроможність ставити національні інтереси вище партійних резонів залишається складною проблемою для багатьох українських політиків. Тому вибори в масштабах країни перетворюються на холодну громадянську війну, де турбота про інтереси виборців відходить на N-ний план. Першочергове завдання – перерозподілу впливу, і в цій ситуації приказка «Кому война, а кому – мать родна» спрацьовує занадто часто. Власне, як і один з ленінських постулатів внутрішньої політики «Чим гірше – тим краще».

Тема тарифів на комунальні послуги невипадково опинилася на прапорах практично всіх політичних сил, але три з них використовуються її з особливим цинізмом. Особливої пікантності ситуації додає той факт, що Юлія Тимошенко, Олег Ляшко та Сергій Каплін борються практично за один і той самий електорат – виборців у провінції, де телевізор залишається головним інструментом масової комунікації. Не стану прогнозувати результати цієї боротьби, але не виключаю, що нинішні опоненти будуть готові до утворення ситуативних альянсів вже у листопаді.

Жонглювання «тарифною» проблематикою свідчить, що популістам набагато легше запропонувати своїм виборцям переповнене рибою болото, ніж елементарну волосінь з гачком, нехай навіть не вудочку і не спінінг. Причини цього прості: Україна потерпає від власної неефективності, яка створює проблеми, які можна порівняти з наслідками російської агресії. У питаннях енергозбереження потрібні рішучі та ефективні дії, але вони електорально не привабливі. Ось і отримуємо обіцянки низьких тарифів, які сьогодні нагадують гарантію появи молочних рік з чисельними берегами 26 жовтня після відповідного голосування.

Місцеві ради не можуть змінити тарифи на послуги ЖКГ. Місцеві ради не можуть створити контрактну армію чи дозволити володіння зброєю. І навіть імпічмент проголосити не можуть. А підтримувати популістів чи ні – це вже особистий вибір кожного.