Наприкінці серпня у Києві відбулася презентація англомовного дослідження «Вижити поряд з імперією: ціна новітньої агресії Кремля» (Surviving Near the Empire). До його написання долучилися українські, польські, естонські експерти, які розповіли про останні тенденції агресивної активності Росії в Україні та Європи. До кола авторів монографії увійшли науковці та практикуючі експерти — доктор Казімеж Войціцький (Східна академія), доцент Євген Магда (НТУУ «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського»), проф. Сергій Федуняк (Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича), Віра Ястребова (Східноукраїнська правозахисна група), Андрій Клименко та Руслан Сидоренко (Крим-SOS), д-р Томаш Ляховський (Університет Лодзі), д-р Євген Цибуленко та Іванна Тетера (Талліннський технічний університет). Організаторами публікації монографії стали ГО «Центр політичних наративів демократії» та ГО «Інститут світової політики».
У монографії йдеться не лише про теоретичні основи російської агресії по відношенню до України в контексті імперського минулого та сьогодення Російської держави, але і розповідається про її конкретні прояви та загрози. Вперше було досліджено правові наслідки військової агресії та окупації Криму й Донбасу для Російської Федерації, що викликало обурення у Росії. Тому автори монографії вирішили посилити ефект від її впливу.
15 жовтня у Білоруському домі у Варшаві пройшла перша закордонна презентація монографії, у якій взяли участь Євген Магда, Сергій Федуняк, Казімеж Вуйчицький, польський парламентарій Павел Залевський та депутат Верховної Ради України Святослав Юраш. Ведучим презентації був журналіст «Белсату» Зміцер Міцкевич.
Учасники презентації зазначили необхідність підтримки демократичних змін в Білорусії та обговорили гібридну атаку на країни ЄС за допомогою мігрантів, яку протягом останніх місяців здійснює влада Білорусі. Оригінальну пропозицію висловив український парламентарій Святослав Юраш: «Стару імперію має перемогти нова імперія. Саме тому у нинішній Верховній Раді було утворено найбільше в історії міжфракційне об'єднання 'Intermarium', яке є інституційною платформою для розбудови суб'єктної альтернативи росіянам". Учасники презентації висловили впевненість, що вільна та демократична Білорусь буде невід'ємною частиною Європейської спільноти.
Казімеж Вуйчицький розповів про моделі застосування військову доктрину Герасимова на прикладі дій Лукашенка на кордоні з Польщею та примусової посадки цивільного літака з білоруським опозиціонером Романом Протасевичем. Сергій Федуняк зазначив, що ключові питання на який дає відповідь книга – перспективи та можливості правової відповідальності Росії за вчиненні злочини. Євген Магда звернув увагу на новітні прояви гібридної активності Кремля – маніпуляції історичним минулим, втручання до демократичних процедур та дегуманізацію противника попри відсутність стану війни між Росією та Україною.
Експерти зазначили, що нинішня Росія не має можливості підпорядкувати та поглинути Білорусь або Україну, а демократичні зміни в кожній з цих країн збільшують для Кремля кошти протистояння. Євген Магда влучно підкреслив, що ми дочекаємось часів коли телеграм канал «Пул Первого» буде перейменовано на «Пук Первого». Польський парламентарій Павел Залевський в ході дискусії зазначив, що голосував за будівництво муру на кордоні з Білорусією та вважає поведінку самопроголошеного президента Лукашенка моральним шантажем на який не можна піддаватися демократична держава.
Резонанс від виходу монографії та інтерес до неї дозволяє припустити, що це дослідження стане першим у низці новітніх рецептів виживання, на які є попит у низці країн Європи, громадяни та політичні лідери яких розуміють загрозу, яку несе Старому Світові політика Росії.