Екологічних проблем в Світовому океані не бракує. Аварії з витоком нафти та інших агресивних речовин (сира нафта — небезпечний канцероген) трапляються в світі доволі часто. Проте подія  початку серпня під Новоросійськом заслуговує на особливу увагу.

7 серпня під час  завантаження нафти у грецький танкер Minerva Symphony на терміналі Каспійського трубопровідного консорціуму (КТК) біля Новоросійську  стався витік «чорного золота». Очевидці стверджують, що деякий час нафта просто фонтаном виливалася в море. Втім, це не завадило представникам КТК поширити 9 серпня прес-реліз, в якому повідомлялося, що площа забруднення склала всього 200 квадратних метрів.

Представники  гіганта з перевалки нафти нахабно збрехали: російські вчені з Інституту океанології РАН опублікували дані космічної зйомки, які показали гігантський масштаб нафтової плями, площа якої склала 80 квадратних кілометрів. На ній з високим ступенем ймовірності загине все живе, при цьому нафтова пляма продовжує рухатися. Вона вже завдало шкоди виноградникам Абрау-Дюрсо і продовжила, розкладаючись, просуватися до берегів окупованого Росією Криму.

Чому представники КТК вирішили зменшити площу забруднення? По-перше, енергетичні гіганти часто взагалі не реагують на заклики екологів. Російські захисники навколишнього середовища, як правило, залишаються гласом волаючого в пустелі. По-друге, консорціум немов подавав сигнал іншим чорноморським державам «Все гаразд, ситуація під контролем». Замість мобілізації зусиль для нейтралізації нафтового забруднення Чорного моря КТК поклався на спекотну погоду та розкладання нафти на складові замість організації операції з очищення чорноморської акваторії.

Як відомо, «маленька брехня породжує велику недовіру». Цікаво відзначити, що про подію написали Російська служба Бі-Бі-Сі і Deutsche Welle, які позначені в РФ як «іноземні агенти», тоді як «Известия», РІА «Новости» та інші керовані російською владою медіа прагнуть екологічну катастрофу в Чорному море максимально ігнорувати, стверджуючи, що пляма практично зникла. Однак її зникнення з поверхні Чорного моря означає лише те, що значна частина з вилитих 100 тон нафти осіла в шлунках морських птахів і риб, вплине на флору і фауну Чорного моря. Фахівці підкреслюють, що такий обсяг нафти створює загрозу для всього біологічного ланцюжка водойми.

Забруднення Чорного моря розлитою з терміналу КТК нафтою виглядає логічним продовженням захоплення «зеленими чоловічками» півострова Крим в лютому 2014 року. Інформаційна тактика росіян тоді і зараз дуже схожі — «нас там немає», «нічого страшного не відбувається», «зберігайте спокій». Та й наслідки проявляться не відразу. Саме тому екологічна катастрофа, яка сталася під Новоросійськом, вимагає реакції світової спільноти, а її винуватці  повинні бути покарані фінансово. Подібні санкції щодо Росії працюють найкраще.