Організована Віктором Пінчуком зустріч  YES відзначилася не лише публічним брейнстормінгом, але і низкою резонансних заяв. Верховна Рада повернулася до роботи у пленарному режимі, продемонструвавши тривожні тенденції. Кадрові зміни в уряді виглядають питанням часу, проте навіть Володимир  Зеленський не знає нових міністрів. На ХХХ Економічному Форумі у Карпачі зустрілися польський та український прем'єри. Путін та Лукашенко продовжують бесіди про створення Союзної держави. Цього разу – під акомпанемент канонади навчань «Захід-2021».

У вересні Віктор Пінчук збирав поважний гостей у Ялті, а з 2014 року – у Києві. Зустріч YES все більше виглядає українською vanity fair, проте цього разу там прозвучали резонансні заяви. Володимир Зеленський дещо примхливим тоном наголосив, що без України США та НАТО втрачатимуть, підкреслив, що не відмовився від ідеї про зустріч з Владіміром Путіним та обурився, що Захід карикатурно сприймає Україну, наче він сам до цього ставлення не долучився. Дмитро Кулеба закликав ЄС не тримати Україну на гачку реформ, продемонструвавши не властиві йому раніше настрої. Денис Малюська та секретар РНБО Олексій Данілов публічно змагалися у критиці олігархів на майданчику, організованому одним з них. Хоча – хто знає, чи буде Віктора Пінчука визнано олігархом в разі ухвалення відповідного законопроєкту.

Необхідний відступ – законопроєкт з довгою назвою, де вперше в українській історії згадується слово «олігарх», голова Верховної Ради Дмитро Разумков відправив на експертизу Венеційської комісії. Очевидно, що це не лише елемент його самостійної політичної гри, але і прагнення зберегти себе на фоні політичної турбулентності, яка охоплює команду Зеленського.

Вікторія Нуланд (ця дипломатка знає про Україну більше за Джозефа Байдена) наголосила, що США готові долучитися до врегулювання конфлікту на Донбасі. От тільки навіть відеозустріч радників голів держав Нормандської четвірки пройшла безрезультатно. Керсті Кальюлайд отримала своїх кілька хвилин слави, заявивши, що Україну від ЄС віддаляє кілька світових років.

Розпочала осінню сесію Верховна Рада, і помітно пожвавилися розмови про ротації у складу уряду. Щоправда, ані Давид Арахамія, ані Олександр Корнієнко не наважаються назвати шорт-лист претендентів на посади у виконавчій владі. Руслан Стефанчук у розлогому інтерв'ю «РБК-Україна» повідомив про потребу вносити зміни до Конституції, що можна реалізувати, звісно, під його керівництвом. Схоже, амбітному першому віце-спікеру кортить спробувати себе у ролі Віктора Медведчука часів оксамитової парламентської революції 2000 року. Відзначу, що парламентарії провалили хайпове звернення до Конгресу США щодо надання Україні статусу основного партнера Штатів поза НАТО.

Мар'яна Безугла представила версію офіса президента стосовно «справи вагнерівців», не змінивши баланс довіри/недовіри до цієї резонансної справи. Репортаж CNN на цю тему випередив довгоочікуване розслідування від Bellingcat, а реакція на нього партії влади виявилася далекою від адекватної.

Денис Шмигаль проявив звично обмежену самостійність, зустрівшись з польським колегою Матеушем Моравецьким на полях ХХХ Економічного Форуму у Карпачі. Польський та український прем'єри обговорили існуючі проблеми у двосторонніх відносинах, економічна складова яких не зруйнована пандемією коронавірусу, проте має можливості для посилення.

Російський «Газпром» бадьоро відрапортував про завершення спорудження NordStream2. На газогін чекає процедура сертифікації та страхування, тим часом ціна природного газу на європейських ринках б'є історичні максимуми. Схоже, Кремль прагне перетворити другу чергу NordStream на енергетичну панацею, попередньо роздмухавши панічні настрої серед європейців.

Страх продає Путін і за допомогою російсько-білоруських навчань «Захід-2021», які стартували 10 вересня. Перед ними Путін та Лукашенко зустрілися у Москві, оголосивши про узгодження 28 дорожніх карт з утворення Союзної держави. Щоправда, про підписання документів не йшлося. Лукашенко навряд чи готовий відмовитися від нинішнього обсягу влади, а Путін заганяє заклятого друга у пастку геополітичної безвиході.