Місцеві вибори у столиці традиційно опиняються в центрі уваги всієї країни. Київ не є виключенням, тому тривожні тенденції, які зафіксував Центр Разумкова, необхідно взяти до уваги
До дня голосування залишається ще 100 днів, Верховна Рада поки формально не призначила вибори, проте основні гравці вже зосередилися на передвиборчій кампанії. Соціологія демонструє беззаперечне лідерство діючого мера та голови КМДА Віталія Кличка, за якого готові проголосувати 44% респондентів. Найближчого з переслідувачів – Андрія Пальчевського – Кличко випереджає в 4 рази, з десяток претендентів мають рейтингові показники від 2 до 4 відсотків. Цікаво, що своєрідну «бронзу» має головний санітарний лікар Віктор Ляшко з 6 відсотками підтримки за рахунок високої впізнаваності та гіпотетичної підтримки з боку «Слуги народу». До речі, представники правлячої партії з депутатськими мандатами не вражають рейтинговими показниками.
Результати соціологічних опитувань стимулюватимуть Кличка боротися за перемогу у першому турі, так би мовити, просто та переконливо у стилі чемпіона. Проте варто нагадати, що у 2015 році йому цього зробити не вдалося, у Києві був другий тур виборів мера. До того ж інші учасники рейтингів навряд чи захочуть бути статистами, адже боротьба за статус мера Києва дозволяє отримати чимало політичних преференцій. Тому виборча кампанія не стане легкою прогулянкою для Кличка.
Варто відзначити ще один факт: перебування у стані консервації не кращим чином вплинуло на рейтинг «УДАРу», політичної партії, з якою Віталій Кличко піде на вибори. Вона поступається «Європейській солідарності» та «Слузі народу» практично вдвічі (20,4% та 19,3% відповідно) проти 11,5% у «ударників», тоді як за «ОПЗЖ» виявили готовність віддати голоси 10,6% респондентів. Нагадаю, що на виборах 2015 року БПП «Солідарність», список якої очолював Кличко, отримала у столиці 28,5%. Віталію Володимировичу не варто розраховувати на просте формування більшості у Києвраді виключно з огляду на його визнані спортивні заслуги та неповторний стиль управління столицею України.
Київрада традиційно виступала в ролі одного з драйверів процесів будівництва незалежної держави, була осередком демократичних поглядів. Власне, про це її депутати нагадали минулого тижня, коли ухвалили заклик до президента Володимира Зеленського припинити політичне переслідування Петра Порошенка, волонтерів, активістів. І тому надзвичайно дивно бачити у рейтингу авторитетної соціологічної структури, що кожен шостий столичний виборець готовий голосувати за сили, які не приховують проросійської позиції – «ОПЗЖ» та «Перемога Пальчевського».
Тому для партій, яким не чужі українські цінності, зараз наступив момент істини. Варто відмовитися від знищення ідеологічних союзників, шукати спільні підходи та вже зараз моделювати роботу у Київській міській раді в інтересах не лише столичної громади, але і всієї держави. Зараз «Європейська солідарність» демонструє високу динаміку зростання популярності і має політичний досвід. Є висока вірогідність перетворення саме Київради на осередок протистояння реваншистам та проросійським силам. І в цьому контексті обнадійливою виглядає інформація від Юрія Луценка, який в інтерв'ю «Буквам» повідомив про першу з весни 2019 року зустріч Віталія Кличка з Петром Порошенком. Далі, як кажуть, буде.