Вже понад півтора року Сполучені Штати пропонують українцям, які покинули свою країну через повномасштабну війну, можливість переїхати за кордон і залишитися там за гуманітарною програмою Uniting for Ukraine (U4U) до 2 років. За даними Visitukraine Today (https://visitukraine.today/), цією можливістю вже скористалися понад 270 000 біженців. Тим не менш, інтерес до програми U4U залишається стабільно високим, з частими чутками про запропоновані зміни умов для учасників та посиленням перевірок заявників. Разом з Єгором Левченком, волонтером та засновником платформи допомоги біженцям та мігрантам з України TransAtlantic Connection, ми спробуємо відповісти на найпоширеніші запитання, пов'язані з програмою Uniting for Ukraine.

Насамперед коротко опишемо основні умови участі у програмі U4U для українців, а потім перейдемо до формату FAQ.

Основні моменти програми для українських біженців Uniting for Ukraine: суть та умови

Спрощена процедура в'їзду до США для українців

У зв'язку з повномасштабним вторгненням Росії в Україну уряд США вирішив полегшити процедуру в'їзду для українців та їхніх найближчих родичів. З 21 квітня 2022 року замість складної та дорогої візи біженці можуть прибути до США та перебувати там до 2 років за програмою Uniting for Ukraine. За цією програмою учасникам надається гуманітарний пароль, який згодом дозволяє їм отримати притулок у США. Це, по суті, аналог візи, що дозволяє перетнути кордон і залишитися в Америці.

Особливості програми Uniting for Ukraine

Однією з особливостей програми U4U є те, що українці не можуть самостійно подати заявку на участь. Вони повинні мати спонсора, який готовий фінансово підтримати українця (або його сім'ю) після прибуття до США. Спонсор подає заяву до USCIS (https://www.uscis.gov/) – Служби громадянства та імміграції США, заповнюючи спеціальну форму I-134 від імені біженця. У цій формі вказуються контактні дані українського заявника.

Процес отримання гуманітарного паролю для українців, які бажають в'їхати до США

Щоб отримати гуманітарний пароль та дозвіл на в'їзд до США, українцям потрібно пройти кілька етапів. По-перше, вони мають подати заявку на програму гуманітарного паролю через онлайн-платформу Uniting for Ukraine. Заявка буде надіслана на розгляд уряду США.

Після цього уряд США перевіряє спонсора. У разі схвалення заявки українцю буде надіслано інформацію про подальші дії на його контактну електронну пошту. Ці дії включають отримання гуманітарного паролю та дозволу на в'їзд від митниці США — CBP (https://www.cbp.gov/).

Після схвалення заяви на гуманітарний пароль українцю потрібно буде створити обліковий запис на платформі myUSCIS та подати необхідні заяви для своїх неповнолітніх дітей. Також необхідно дотримуватися всіх вимог, пов'язаних з вакцинацією, включаючи не тільки коронавірус, а й інші інфекційні захворювання, такі як поліомієліт і кір. Після цього проводиться додаткова перевірка, і на порталі myUSCIS з'явиться інформація про результати — отримання права на в'їзд і перебування в США протягом 2 років. Після надання гуманітарного паролю українці можуть в'їхати до США протягом 90 днів.

Єгор Левченко, український мігрант, який переїхав за кордон ще у 2018 році і зараз активно допомагає співвітчизникам, рекомендує дізнаватися всі подробиці про програму Uniting for Ukraine на офіційному сайті USCIS або у спеціальному розділі DHS Департаменту внутрішньої безпеки США (https://www.dhs.gov/ukraine).

Не варто хвилюватися, якщо ваш рівень англійської далекий від ідеального, зазначає волонтерка. — Вся важлива інформація перекладена українською та російською мовами. На відповідних сайтах добре видно кнопку-посилання на кшталт «читати українською». USCIS і DHS є офіційними органами влади США і можуть вважатися надійними джерелами інформації, на відміну від преси або блогів, які можуть публікувати приватні думки, які не завжди є достовірними. Тому рекомендую уважно і не поспішаючи читати всі офіційні дані. Якщо щось незрозуміло, можна перечитати ще раз, щоб не було протиріч. Якщо у вас залишилися питання, варто звертатися до волонтерів, юристів або до тих співвітчизників, які вже користувалися U4U".

Чи не перевищено ліміт за програмою "Єднання заради України", нові заявки не прийматимуться?

Ні, це не так. Кількість заявок, які США готові прийняти, не обмежена. Програма U4U покликана допомогти максимальній кількості українців, які були змушені покинути свою країну через російську агресію та звернулися до американського уряду за тимчасовим притулком.

Чи правда, що перевірки додатків для програми U4U стали більш жорсткими?

Однозначно відповісти на це питання складно. За словами Єгора Левченка, згідно з офіційними повідомленнями Служби громадянства та імміграції (USCIS), сказати точно не можна: "Не було жодного випадку, щоб якийсь чиновник міграційної служби сказав, що ми будемо ретельніше перевіряти заявників і частіше відхиляти їхні заявки".

Однак деякі авторитетні новинні агентства, зокрема "Голос Америки", повідомляють про подібну ситуацію, наприклад, у цій статті. Майже всі інтернет-ЗМІ, які поширили цей меседж, посилаються або на це джерело, або на імміграційного адвоката Ірину Мазур, яка представляє Робочу групу з питань імміграції в Україну. Вона допомагає українським біженцям та мігрантам і звертається до конкретних кейсів. За її словами, процедури перевірок стали суворішими, а представники імміграційних служб США тепер ставлять більше запитань, ніж раніше.

Швидкість обробки заявок та її роль у програмі Uniting for Ukraine

У перші місяці війни, коли потоки біженців були найбільш інтенсивними, швидкість обробки заявок відігравала ключову роль. За цей період було схвалено більшість заявок. Однак до 2023 року, коли процеси стали більш стабільними, відповідальні органи можуть працювати у звичайному режимі. Коли на американському прикордонному пункті в Європі немає довгих черг, співробітники Міграційної служби можуть ставити уточнюючі запитання в українців, наприклад, куди вони прямують, де були на початку повномасштабного вторгнення тощо. Це нормальна практика, але вона не означає, що зараз неможливо чи дуже складно скористатися програмою "Єднання заради України". Це скоріше припущення.

Хто може скористатися програмою "Єднання заради України"?

Програма Uniting for Ukraine не обмежується лише українцями. Громадяни України та їх близькі родичі, які мають паспорт іншої держави, мають право в'їжджати в США за цією програмою. Кого вважають близьким родичем? Це діти віком до 21 року, подружжя або партнери в цивільному шлюбі. При цьому неповнолітні повинні в'їжджати в Америку разом з батьками або опікунами. Однак бабусі, дідусі, тітки, дядьки, двоюрідні брати та сестри та інші родичі, які не є українцями (мається на увазі національність, а не паспорт) не можуть в'їхати до США разом із біженцем.

Одиничний випадок: гуманітарний пароль та російський паспорт

Єгор Левченко розповідає про інцидент, який виглядав як особливий для програми U4U, спрямованої на українців. До них звернулася жінка, яка повідомила, що її чоловік, який має посвідку на проживання в Україні, але має російський паспорт, не отримав гуманітарний пароль. Ймовірно, причиною стала наявність російського паспорта. Ще одним ускладнюючим фактором могло бути те, що він не прийшов з нею одразу. Важливо розуміти, що U4U – це не програма возз'єднання сім'ї.

Чи можуть громадяни України, які вже перебувають у США, брати участь у Uniting for Ukraine?

Ні, не можуть. Однак ті, хто приїхав до Америки після квітня 2022 року, можуть мати право на отримання статусу TPS. Детальніше про це можна дізнатися тут. По суті, це прохання про притулок у Сполучених Штатах. До речі, для тих, хто вже перебуває в США, U4U де-юре не потрібен, оскільки гуманітарний пароль, перш за все, дає право на в'їзд до США.

Якщо запит на "Єднання заради України" буде відхилено, чи зможуть українці в'їхати до США?

Звичайно! Українці мають можливість подавати документи на різні типи віз, включаючи робочі та навчальні візи. Звичайно, цей процес складний і пов'язаний з бюрократією, але факт залишається фактом.

Можливості для українців, які шукають притулку під час війни

Якщо українці, які намагаються втекти від війни, не отримали схвалення для подання заяви U4U, у них є інший варіант – подати заяву про надання притулку за класичною процедурою. Після прибуття, наприклад, в аеропорт, можна подати заяву про надання притулку. Кожна така заявка розглядається індивідуально, на відміну від програми Uniting for Ukraine, яка є окремою процедурою.

Єгор Левченко рекомендує, спираючись на досвід інших українців, з'ясувати причини відхилення заявки U4U, внести зміни в заявку або знайти іншого спонсора, щоб врешті-решт отримати схвалення. Клопотання про надання притулку – це складна тема з потенційними ризиками відмови.

Безкоштовний чи платний додаток для U4U?

Подача форми I-134 безкоштовна, як і вся процедура участі у програмі Uniting for Ukraine – жодних зборів чи платежів немає. Однак слід зазначити, що всі необхідні щеплення до і після поїздки повинен оплачувати сам учасник. Також він повинен самостійно організувати і оплатити свій переїзд (як правило, це переліт). Ще одна можлива стаття витрат для українців – отримання дозволу на роботу, для чого потрібно заповнити спеціальну форму (https://www.uscis.gov/i-765) та сплатити мито у розмірі $410 відповідно до загальних правил. Однак тепер українці можуть бути звільнені від цього збору.

Хто може бути спонсором? Чи можуть спонсорами бути тільки громадяни США?

Можливість стати спонсором у програмі Uniting for Ukraine

Не обов'язково бути американцем, щоб бути спонсором. У рамках програми Uniting for Ukraine також дозволено спонсорство від інших осіб, які перебувають у США. Однак для цього необхідно мати офіційний статус в США, наприклад, посвідку на проживання або статус біженця. Навіть українці, які раніше отримували гуманітарний пароль, можуть спонсорувати інших учасників програми.

Федеральні агентства США аналізують фінансову інформацію спонсора, яка повідомляється у формі I-134. Хоча точних вимог до суми коштів немає, перед тим, як схвалити заявку, верифікатори мають встановити, чи здатен спонсор підтримати українців, які беруть участь у програмі U4U.

Як знайти спонсора в США для програми U4U?

Є різні способи, наприклад, через знайомих або родичів в США. Існують також спеціалізовані сервіси, такі як WelcomeConnect (https://welcomeconnect.service-now.com/welcome/?id=welcome_login) або TransAtlantic Connection (https://egorlevchenko.wixsite.com/my-site).

Як спонсор допомагає?

В рамках програми U4U спонсор зобов'язується забезпечити зустріч і трансфер після прибуття, забезпечити житло протягом усього періоду гуманітарного паролю, а також допомогти з оформленням документів, включаючи страхування, дозволи на роботу та інші. Спонсор також допомагає з навчанням дітей, медичним обслуговуванням та іншими потребами.

"Згідно із законом, українці мають бути забезпечені доступним та безпечним житлом", – зазначив Єгор Левченко. Однак конкретних критеріїв з цього приводу немає. Загалом, якщо ви хочете жити без сусідів по кімнаті (не в будинку спонсора), потрібно бути готовим шукати і оплачувати житло самостійно. Однак біженцям не варто турбуватися про те, що вони залишаться без даху над головою. Варто зазначити, що українцям доведеться самостійно оплачувати житло, коли вони вирішать винайняти квартиру/будинок або знайти офіційну роботу та отримати свою першу зарплату".

Чи можуть українці офіційно влаштуватися на роботу за програмою U4U?

Програма Uniting for Ukraine надає можливість офіційного працевлаштування в США для власників гуманітарного паролю. У 2022 році потрібно було сплатити збір за подання заявки до USCIS, однак з кінця того ж року українці, які подають заявки онлайн або поштою, звільняються від цієї виплати в розмірі 410 доларів.

 

Деякі питання та відповіді про програму Uniting for Ukraine:

Чи можна подати заявку повторно, якщо я раніше був у США та повернувся в Україну?

Закон не забороняє повторну подачу заяви, проте фахівці міграційної служби можуть поставити заявнику додаткові запитання.

Скільки часу займає обробка заявок у 2023 році?

Зазвичай весь процес займає кілька місяців, але терміни можуть збільшитися порівняно з 2022 роком.

Чи можу я отримати гуманітарний пароль, якщо мені надали притулок в іншій країні, наприклад, у Туреччині?

Імовірність отримання гуманітарного паролю, якщо ви маєте притулок в іншій країні, низька, швидше за все, вашу заяву відхилить.

Чи можна отримати безкоштовне медичне страхування за програмою U4U?

Так, ви можете отримати безкоштовне медичне страхування, наприклад, через державну програму Medicaid, яка охоплює осіб з низьким рівнем доходу.

Чи може 16-річна дитина самостійно приїхати до США за програмою U4U, якщо у неї є родичі?

Неповнолітні можуть переїхати до Сполучених Штатів за програмою лише у супроводі батьків або законних опікунів.

Чи можна потрапити до США за програмою U4U для українців за кордоном до початку війни?

Умовою отримання гуманітарного паролю є перебування на території України до 11 лютого 2022 року. Однак у рідкісних випадках USCIS може зробити виняток для заявників, які перебувають за кордоном до цієї дати. Так що спробувати варто.

Чи впливає наявність візи в Канаду на участь у програмі U4U?

Віза в іншу країну не впливає на можливість участі в програмі U4U. Таким чином, ви можете брати участь, незважаючи на наявність візи в Канаду.

Якщо у вас виникнуть питання, ви можете звернутися до Єгора Левченка, інших волонтерів або юристів, які надають безкоштовні консультації для українців. І пам'ятайте, що довіряйте лише офіційним джерелам інформації, таким як федеральні агентства США та місцеві закони.