Емігруючи в США, важливо не тільки знайти підходяще місце (штат і місто) для життя, прибуткову роботу і хороший навчальний заклад для дітей. Ще один важливий аспект адаптації — звикання до особливостей американського життя. Звичайно, у великих містах, таких як Нью-Йорк чи Майамі, можна жити поруч з іншими українцями і майже нічого не змінювати у своєму житті підвалини та звички. Але покладатися на українську діаспору не зовсім вірно, – каже Єгор Левченко, засновник платформи TransAtlantic Connection та спільноти українців у США – Нові починання. В ідеалі варто поступово підлаштовуватися під життя і правила життя самих американців.

Зазвичай у нас з фільмів два стереотипи про жителів США — вони не взуваються і вважають за краще жити в будинках, а не квартирах. І те, і інше, до речі, частково вірно, хоча і не є істиною в останній інстанції. У будь-якому випадку, життя американців визначається не цими стереотипами, а численними іншими особливостями, про які піде мова в даному матеріалі. За словами Єгора Левченко, Якщо емігранти освоїть ці принципи життя, то адаптаційний період в новій країні, швидше за все, пройде набагато швидше і пройде гладко.

 

Для початку: чому б американцям не роззутися і не жити в будинках?

Американці не завжди знімають взуття в будинках через культурні відмінності і традиції. Почасти це пов'язано з тим, що вулиці міст чисті, а самі жителі рідко ходять пішки, а пересуваються на машині, зазначає Єгор Левченко. У деяких сім'ях і регіонах США зняття взуття вважається більш гігієнічним і шанобливим по відношенню до дому, але це не є обов'язковим правилом по всій країні. А у випадку з двоповерховими будинками, Там, де спальні зазвичай розташовані на другому поверсі, зазвичай прийнято знімати взуття та інше вуличне взуття.

Перевага будинків перед квартирами в США обумовлено декількома факторами. По-перше, наявність землі і можливість будівництва будинку більш поширені через велику площу країни. По-друге, культурне сприйняття житла у вигляді будинку пов'язане з більшою приватністю, простором і незалежністю. Крім того, багато американців вважають, що будинок надає більше можливостей для власних змін і наявності власної ділянки землі.

 

Кухня та кухонна техніка

Варто почати розмову про побутові відмінності американців від кухні. Отже, перш за все, слід сказати, що холодильники в американських будинках часто мають великі розміри і дві двері. Такі моделі стають трохи популярнішими в Україні (Європі), їх називають Side-by-side (де з одного боку, який трохи вже, ніж морозильна камера, а з іншого — ширше — холодильник). Також існують різноманітні широкі моделі френч-дверей. Є гойдалки дверцята, але зверху холодильник, а знизу морозильна камера, пояснює Єгор Левченко. Холодильник нижньої морозильної камери популярний серед американців завдяки зручному зберіганню. Ця функція забезпечує легкий доступ до продуктів, які потрібні частіше, тобто повинні бути під рукою.

Ще однією типовою особливістю широких великих холодильників в США є наявність льодогенератора. Прохолодні напої тут дуже популярні, причому не виключно в теплих і гарячих станах, підкреслює Левченко. Тут навіть дітям часто дають сік з льодом, і до речі, частіше вони не хворіють на застуду.

Холодильникові льодогенератори зазвичай підтримують кілька способів приготування льоду, включаючи кубики та шматочки, забезпечуючи гнучкі варіанти охолодження напоїв.

Відрізняються від європейських (і українських) і кухонні мийки в США. Їх типовою особливістю є глибокі раковини, які, як відзначають місцеві жителі, є практично обов'язковими. Вважається, що більша глибина забезпечує зручне зберігання посуду (не видно гори брудних тарілок та іншого начиння), зменшує розбризкування і допомагає економити воду, хоча це спірне твердження. Цікаво, якщо посудомийні машини дуже популярні в Європі, то за кордоном вони не так поширені, підкреслює Левченко.

Практично обов'язковим супутником кухонних мийок в США є подрібнювач сміття (розпорядник). Це корисний інструмент для економії часу і дбайливого поводження з харчовими відходами, зниження негативного впливу на навколишнє середовище і спрощення прибирання після їжі. В результаті можна почистити картоплю або зрізати шкірку яблук прямо в раковині. Слив не буде засмічуватися, адже на прилад включається окрема кнопка, яка подрібнює ножами побутові відходи і відправляє їх в каналізацію. Досить Зручна функція, яку іноді демонструють в голлівудських фільмах і серіалах.

Інша кухонна техніка на американських кухнях різноманітна, включаючи мікрохвильові печі, духовки та кавоварки. Американці славляться своєю любов'ю до великої побутової техніки. Це стосується плит, варильних панелей і мікрохвильових печей. Цікаво, що мікрохвильові печі іноді доповнюються функцією вентиляції. Таке поєднання, як зазначає Єгор Левченко, дозволяє американцям розміщувати мікрохвильові печі над варильною поверхнею, де в Україні найчастіше розташовуються окремі кухонні витяжки. Велика техніка коштує дорожче, вимагає відповідних комунікацій, але жителів США це не лякає.

 

Ремонт та оздоблення будинків: вітається мінімалізм, – Єгор Левченко

При ремонті стін американці рідко обтяжують себе тим, щоб зробити їх поверхню максимально гладкою. Це характерно для ремонту в нашій країні, де шпалери популярні. У США шпалери не використовуються — там використовується декоративна штукатурка або фарбування. При цьому нерівності є нормою, а не ознакою поганого ремонту. Те ж саме стосується і стель. В цілому, Як зазначає Єгор Левченко, такий мінімалістичний і практичний підхід не варто вважати якоюсь недбалістю. Навпаки, в результаті власники можуть заощадити кошти на будівництві та ремонті.

Двері також є прикладом мінімалістичної філософії в дизайні інтер'єру. Це найчастіше дерев'яні конструкції, які фарбують в білий колір (зрідка в якісь інші — поєднують з іншими елементами дизайну). Замки на них не завжди дуже надійні, але рівень безпеки від цього не страждає. Як нагадує Єгор Левченко, недоторканність житла в США в багатьох штатах навіть дозволяє без попередження знімати непрошених гостей. 

З не самих практичних елементів дизайну американських будинків варто виділити традиційні жалюзі. Вони дійсно вважаються не дуже зручними, так як збирають пил і ускладнюють прибирання. Незважаючи на це, вони залишаються популярним вибором для багатьох американців. Продовжуючи тему вікон, варто відзначити, що тут вони практично завжди не навісні, а розсувні, причому стулки рухаються не зліва направо (або навпаки), а зверху вниз. Такі віконні конструкції часто навіть називають американськими, і більшість українців знайомі з ними з місцевого кінематографа.

 

Любов до кондиціонерів обов'язкова умова

Сучасні американці стали настільки залежними від кондиціонерів, що вважають їх невід'ємною частиною свого життя. Цей прилад настільки популярний, що часто без нього не обходиться жодна кімната в будинку. Навіть якщо вікна відкриті, часто вважають за краще використовувати кондиціонер, тобто вентиляцію — вентиляцію, а комфортна (досить холодна) температура все одно повинна бути.

«Наприклад, в Майамі, у Флориді, де я зараз живу, прийнято встановлювати велику різницю між кімнатною і вуличною температурою, — розповідає Єгор Левченко. „Іноді вона навіть перевищує 20 градусів за Цельсієм. «Так, коли влітку в Україні +35 градусів, користувачі зазвичай встановлюють 25 на номер і їм дуже комфортно. У Флориді не рідкість температура вище +40 градусів, а в будинках ставлять близько 20 градусів. Через цих великих відмінностей емігранти часто страждають від простудних захворювань в літній період. Але у американців з цим проблем немає, тому вони не хочуть нічого змінювати. Ці великі коливання між мікрокліматом в пташнику і температурою на вулиці їх повністю влаштовують.

Зрозуміло, що у Флориді і багатьох інших теплих штатах кондиціонери використовуються для охолодження і для підігріву повітря в залежності від погоди. У Флориді системи кондиціонування замінюють централізоване опалення, якого тут немає. У більш холодних штатах ситуація інша.

Загалом у США системи опалення здебільшого децентралізовані, наголошує Єгор Левченко. У багатоквартирних будинках часто для забезпечення опалення часто використовуються такі електроприлади, як фанкойли і кондиціонери, в той час як газові газові обігрівачі поширені в заміських котеджах. У деяких багатоквартирних будинках є власні котельні.

Цікавим винятком є система центрального парового опалення в Нью-Йорку, яка працює з 1882 року і є найбільшою системою паропостачання в світі. Приблизно 80% житлових будинків в Нью-Йорку зберігають тепло завдяки цій системі парового опалення.

 

Планування житла: більше простору і розраховуючи тільки спальні

Американці насолоджуються розкішшю просторих житлових приміщень, де кімнати часто виконують кілька функцій одночасно. Жителі США віддають перевагу великим відкритим просторам, внаслідок чого у них часто багато прохідних кімнат, а поділ на численні невеликі кімнати характерно тільки для спалень.

Саме спальні необхідно зробити ізольованими. До речі, в будинках і квартирах тут враховується саме кількість спалень, в той час як холи та інші кімнати не враховуються. Так, якщо в Україні є дво- або трикімнатні квартири, то в США є квартири з двома, трьома і більше спальнями. При цьому загальна кількість кімнат може бути набагато більше (про це стане відомо вже при прямому огляді об'єкта нерухомості).

Одним з очевидних способів відрізнити спальню від залу, крім розмірів і відсутності прохідних зон, є ще й те, що в спальних кімнатах зазвичай відсутнє освітлення стелі, зазначає Єгор Левченко. Поруч з узголів'ям ліжка по обидва боки розташовуються настінні або настільні лампи. До речі, користуватися ними досить зручно, а світла від них цілком вистачить на будь-які завдання, в тому числі і на читання або, Наприклад, рукоділля. Плюс до всього, додаткові настільні або настінні світильники забезпечують більш інтимну атмосферу, ніж класична люстра.

 

Відмінності ванних кімнат і туалетів 

В американських будинках туалетів майже завжди стільки ж, скільки спалень, що забезпечує максимальний комфорт мешканцям. Крім того, часто передбачений додатковий туалет для гостей, підкреслює Єгор Левченко. Такий підхід тільки починає впроваджуватися в Україні, тому таунхауси і багатокімнатні квартири іноді мають як мінімум два санвузли (а то і більше).

Туалети в США зазвичай поступаються українським по висоті, а ось рівень води в них, навпаки, вище. Вважається, що таким чином вони довше залишаються чистими, тобто такий підхід сприяє зростанню гігієни.

Ванні кімнати часто мають як душову кабіну, так і окрему ванну. При цьому кран для набору води в останньому всього один, а душова насадка найчастіше не передбачена. Передбачається, як пояснює Єгор Левченко, що користувач миється в душі, а у ванній просто розслабляється після важкого робочого дня. Крім того, в США зазвичай немає можливості регулювати напір води, Причому в більшості випадків можна регулювати температуру води. До цієї особливості потрібно звикнути.

 

Ще кілька побутових особливостей американського житла за словами Єгора Левченко

    1. Шафи найчастіше відсутні в Америці — є або окрема кімната (гардероб), або вбудовані системи зберігання з дверцятами-гармошками (емігрантам, особливо дітям, потрібно звикнути до них: тут досить легко затиснути пальці).

    2. У квартирах багатоквартирних будинків, як правило, відсутні пральні машини. Замість цього жителям часто доводиться йти в пральні, де потрібно оплатити послуги і чекати своєї черги, поки пральний блок звільниться. Для сімей такий варіант, м'яко кажучи, не дуже зручний, зазначає Левченко.

    3. У приватних будинках зазвичай є пральна машина, яка розташовується в підвалі або іншому підсобному приміщенні. Також зазвичай є окрема сушарка, тобто традиційне підвішування білизни для сушіння практикується вкрай рідко. Сушарки зручні тим, що забезпечують практично сухий одяг на виході, продукти не мнуться і часто м'якше на дотик. Але вважається, що часта сушка таким способом прискорює знос речей.

    4. Американці, незважаючи на те, що часто ходять по квартирах і будинках у вуличному взутті, люблять килими і килими. Така підлога м'який і начебто сприяє комфорту, а з ним ще спокійніше, тобто гуляти по квартирі не чути, а значить, домочадці не прокидаються, якщо комусь рано на роботу. Але у такого рішення є і недоліки. Тут накопичуються алергени і пил, А процес чищення килимів дуже трудомісткий, підкреслює Єгор Левченко. Правда, завжди можна звернутися в спеціалізовані клінінгові компанії.

    5. У приміщеннях багато розеток, що стало сьогодні нормою для українського житла, але якщо згадати радянський ремонт, то часто відчувався дефіцит електричних розеток, а трійники і подовжувачі були потрібні. У США з цим проблем зазвичай не виникає.

 

 

Побутові дрібниці і нюанси — не найголовніше при переїзді. Але на практиці саме різні дрібні моменти можуть вплинути на швидкість адаптації в новій країні і на те, як відвідувач відчуває себе комфортно далеко від історичної батьківщини. На думку Єгора Левченко, якщо спочатку ознайомитися зі специфічними особливостями американського житла, то звикнути до США буде дещо легше. А якщо на одну проблему або складність менше, Тоді це вже добре. Хіба це не так?