Вибір мови програмування, практика і монетизація, пошук ментора або спільноти за інтересами, а також інші поради від Єгора Буркіна, які допоможуть початківцям розробникам.
При вході в світ програмування новачкові може здатися, що освоїти всі його аспекти занадто громіздко. Існує величезна кількість областей технологій, мов програмування та фреймворків для освоєння, і це може здатися неймовірно великим обсягом знань. Проте, на думку Єгора Буркіна, завдяки правильному підходу до справи можна зробити програмування доступним новачкові.
При цілеспрямованості і наполегливості кожен бажаючий може стати професіоналом в цій сфері. Важливо пам'ятати, що це процес, і він в кінцевому підсумку призведе до результату. Як то кажуть, «Рим був побудований не за один день». Те ж саме справедливо і для вивчення програмування: це вимагає часу і сил, але при правильному підході і наявних ресурсах ви зможете досягти поставлених цілей.
Єгор Буркін, досвідчений розробник з 10-річним досвідом і творець своєї компанії Python Solutions, також відчував себе невпевнено, коли починав свою кар'єру в програмуванні. Тепер, озираючись назад, він розуміє, що структура навчальних програм, курсів і відео насправді досить зрозуміла, проста і добре структурована. Але для початківців програмістів це не так. Кількість інформації лякає і це часто стає проблемою. До процесу оволодіння навичками та вдосконалення компетенцій пройшло більш гладко, рекомендуємо скористатися практичними рекомендаціями від Єгора Буркіна.
Вибір мови програмування
Коли ви починаєте вивчати програмування, одним з найважливіших ваших рішень є вибір мови. Іноді складно дізнатися, яку мову вибрати, але важливо вибрати той, який здається вам інтуїтивно правильним (і ідеально відповідає вашим цілям розвитку, додає Єгор Буркін):
«Приблизно визначте, що вам більше подобається. Я б рекомендував навіть не занурюватися в глибокий аналіз, а покладатися на інтуїцію. Але при цьому прив'язуються до вирішуваних завдань. Отже, якщо вас цікавить проектування або створення візуальних інтерфейсів, то front-end розробка напевно вам підійде. Напевно, найбільш підходящою мовою програмування для вас є JavaScript, оскільки він вважається найкращим вибором для створення інтерактивних веб-сторінок. З іншого боку, якщо вас більше цікавить робота з даними і алгоритмами, то обраним вами шляхом може стати backend-розробка, і тут Python може виявитися в числі фаворитів. Але є альтернативи, тому варто більше заглиблюватися в ці питання».
Визначивши, яка мова вам потенційно ближчий, початківець розробник повинен орієнтуватися саме на нього. Вивчення відразу декількох мов — точно не найкращий вибір. На думку Єгора Буркіна, новачкам потрібно зосередитися на чомусь одному і не розпорошуватися. Якщо ви можете зосередитися на одній мові, Тоді шанси на успіх будуть вище, ніж при спробі вивчити відразу дві, а то і 3 мови.
Єгор Буркін «Постановка мети — другий крок до успіху після вибору мови програмування»
Вибравши мову, поставте завдання (мету), на яку потрібно зосередитися. Це допоможе вам залишатися мотивованим під час процесу навчання. Хороша мета для початківців розробників — поставити перед собою таке завдання, як створення повноцінного проекту. Навіщо це взагалі потрібно? — запитаєте ви. Відповідь проста: Якщо у вас є конкретне завдання, над яким ви плануєте працювати, ви зможете ефективніше вивчити мову програмування або інші технології. Ви підлаштуєте своє навчання під свою мету.
«Наприклад, можна поставити собі за мету створити сайт, — пояснює Єгор Буркін. „Це допоможе вам оптимізувати процес навчання та освоїти необхідні технології для розробки вашого сайту. Чим складніше ваш проект (мета), тим більше ви зможете отримати від нього користі в ході навчання. І знання в ідеалі будуть більш послідовними і систематичними.
В якості завдання можна вибрати щось інше.
Припустимо, робота з даними. Прикладом вашого проекту може бути побудова невеликої нейронної мережі, яка служить для виконання алгоритмів розрахунку. Кінцевим продуктом також може бути мобільний додаток або щось інше. Взагалі, мета — це проект, для якого ви будете вивчати обраний раніше мову програмування. Це теж свого роду фокус. Якщо ви хочете зробити мобільний додаток, то занурюватися в нейронні мережі поки не варто, і навпаки, зазначає Єгор Буркін.
Структурування інформації та слідування обраному шляху
У сучасну інформаційну епоху дуже важливо мати структурований план навчання. Маючи таку кількість інформації, може бути важко визначити, що і як вчитися. Ось чому вам потрібно йти заздалегідь зробленим шляхом, а не стрибати між курсами чи різними уроками.
Новачкові в сфері розробки практично завжди складно зрозуміти, скільки інформації дається (на курсі, на відеоуроці, від наставника і т. Д.). Також практично завжди незрозуміло, що саме потрібно зробити. Але використання структурованого підходу до навчання дозволяє досягти максимальної ефективності. Це забезпечить більш глибоке розуміння і краще застосування отриманих знань.
Якщо ви тільки починаєте вивчати технології, може бути важко визначити, з чого почати. Для цього дотримуйтеся наступних трьох правил від Єгора Буркіна:
- Не бійтеся витрачати час на вивчення актуальних матеріалів і визначайте оптимальний порядок вивчення різних технологій (так звані дорожні карти).
- Для отримання максимальної користі від навчання прислухайтеся до порад тих, хто вже працює в цій галузі.
- Отримавши уявлення про доступні варіанти, складіть свій список матеріалів, які вам потрібно вивчити. Це допоможе вам організувати свій навчальний процес і не пропустити важливі теми.
Маючи мало часу, витраченого на планування наперед і пошук потрібних ресурсів, ви можете розпочати найкращий старт у світі технологій. Як правило, таке навчання на 100% виправдано, адже в майбутньому ви не витрачаєте час і сили, а ефективніше вчитеся програмуванню. Більш того, при відсутності плану дій і структурованої навчальної програми набагато простіше втратити початкову мотивацію і зовсім не досягти бажаного. Ось чому відріжте все зайве і підготовка структури навчання для себе — правильний підхід до навчання, переконаний Єгор Буркін.
Єгор Буркін: «Не потрапляйте в пастку накопичення знань, не застосувавши їх»
Для початківця програміста може стати справжньою спокусою захотіти йти все далі і далі в навчальні матеріали, відчуваючи, що він ще не готовий приступити до написання потрібного коду. Може трапитися так, що ви заглибитеся в теорію, накопичите велику кількість знань, але не перейдете до практичного застосування. Це може привести до великої втрати часу, І цього слід уникати. Тобто з самого початку навчання намагайтеся застосовувати отримані знання на практиці, вважає Буркін. Необхідно уникати так званого Tutorial hell, коли ви тільки робите те, що вивчаєте, але нічого не робите з освоєними матеріалами.
На перших порах вкрай важливо писати багато коду в програмуванні. Чому? Тому що процес написання коду допомагає закріпити базові поняття і розвиває навички.
«Тут доречно навести приклад з вивченням іноземної мови, — пояснює Єгор Буркін. — Можна вчитися всі часи і правила, читати підручники, але найбільший прогрес дає використання мови на практиці, тобто говоріння і письма. Аналогічно і з кодом. Написання його є більш ефективним способом навчання, ніж просто читання теорії. Тільки в процесі кодування ви можете по-справжньому зрозуміти концепції та застосувати їх на практиці».
Якщо ви хочете вивчити мову програмування, почніть його використовувати. Не турбуйтеся про те, наскільки оптимальним і правильним є ваш код, коли ви тільки починаєте. Ваш код може бути недосконалим, але це не має значення. Головне, змусити його працювати. Як тільки у вас все вийде, тоді можна приступати до поліпшення його якості.
При вивченні нових технологій, особливо якщо ви ще новачок, важливо спочатку домогтися функціональності свого коду, а потім зосередитися на його оптимізації. Маленькі перемоги і досягнення відіграють важливу роль на ранніх етапах навчання, переконаний Буркін. Тому, якщо ваш код працює, це вже успіх. Далі можна поліпшити його і зробити більш оптимізованим.
Заручіться підтримкою
Щоб залишатися мотивованим і рухатися вперед у навчанні кодуванню, дуже важливо мати підтримку. Не залишайтеся наодинці з навчальним матеріалом і всіма переслідуваними цілями. Наявність навчального співтовариства (просто форум, чат і т.д.) або досвідченої людини, якому можна задати питання, значно полегшить процес навчання. Люди швидше і ефективніше вчаться, спілкуючись і співпрацюючи один з одним, переконаний Єгор Буркін.
Як цього досягти? Ось робочий алгоритм, який дозволить заручитися підтримкою початківців розробників:
- Будьте в курсі подій у вашій сфері. Для успішного розвитку вкрай важливо бути в курсі останніх досягнень галузі. Один із способів досягти цього — оточити себе інформацією про поточні події та тенденції. Існує безліч чат-спільнот, присвячених різним технологіям і областям. Наприклад, в Telegram та інших месенджерах є спільноти, присвячений веб-розробці. Людей може бути сотні, тисячі, а то й десятки тисяч. Чому б не скористатися такими ресурсами і не почати спілкування з однодумцями?
- Почніть спілкуватися з іншими новачками в цих чатах і спільнотах. Для початківців розробників важливо звернутися за допомогою до інших і запропонувати свою допомогу у відповідь. Це допомагає в швидкості навчання і більш глибокому засвоєнні матеріалу. Співпраця з іншими є більш ефективним та інтерактивним способом навчання.
- В ідеалі слід знайти ментора з досвідом програмування. Це може бути ефективним методом для прискорення навчання. Дуже важливо якомога швидше почати застосовувати свої знання на практиці. Наставництво — відмінний спосіб для новачків поліпшити свої навички, впевнений Єгор Буркін. Досвідчений фахівець дозволить уникнути багатьох помилок, прокачати свої знання і допоможе набагато швидше дорости до хорошого розробника.
Окремо варто згадати про сучасні технології, які можуть допомогти з вивченням програмування. Якщо так вийшло, що ви не знайшли ментора або наставника, то цю роль може взяти на себе штучний інтелект. В якості помічника початківця розробника може виступати чат GPT4. Його можна використовувати самими різними способами. Як в якості модуля всередині популярної у розробників програми VScode, так і безпосередньо — тобто на сайті openai.com. Існують різні варіанти як AI допомагає початківцям. Наприклад, ви можете попросити чат допомогти в написанні або пошукати помилки у вашому вже готовому коді. GPT здатний запропонувати більш прості варіанти коду для тих же функцій, що також буде корисним практичним навчанням. Після останніх оновлень GPT4 стало можливим не тільки листування з ШІ, але і голосовим зв'язком.
Останній варіант взаємодії, наприклад, дозволяє з'ясувати, як краще спроектувати архітектуру майбутнього додатка (продукту) для конкретних цілей, оптимізувати як структуру програми в цілому, і знайти способи полегшити код, щоб він працював оптимально.
Монетизуйте свої знання якомога швидше
Інвестування свого часу та ресурсів у вивчення нових навичок програмування може здатися складним і трудомістким завданням. Іноді вам може здаватися, що ви дізнаєтеся багато нової інформації і отримуєте практичні навички написання коду, але ніякої фінансової вигоди не отримуєте. Такий підхід, впевнений Єгор Буркін, може призвести до втрати мотивації і сумнівів у своїх здібностях (або користі навчання в цілому).
Щоб цього не сталося, після отримання початкових знань важливо діяти, тобто намагатися заробляти гроші. Як варіант, можна почати займатися невеликими фріланс-проектами і поступово застосовувати свої навички на практиці. Також можна дізнатися у знайомих, чи потрібна їм допомога (наприклад, у створенні сайту, його поліпшенні, розробці мобільного додатку) і т.д. На цьому етапі не варто занадто переживати з приводу суми заробітку, Так як акцент повинен бути зроблений на отримання досвіду і розвиток.
Відчутною перевагою навчання кодуванню є можливість монетизувати свої знання та навички.
Це може стати потужним стимулом для подальшого вивчення і поглиблення в цю сферу. Однак не слід забувати, що час має важливе значення. Якщо ви вчитеся, але не шукаєте активних способів монетизації своїх навичок, ви можете витратити дорогоцінний час.
Одна справа стежити за розвитком технологій і бути в курсі останніх новин в обраній сфері, коли ви вже працевлаштований фахівець, а інша — бути новачком, який тільки вчиться і зовсім не заробляє. На думку Єгора Буркіна, якщо у вас є хоч якийсь дохід від програмування, це допоможе вам стати більш затребуваним на ринку праці і підвищити свою цінність як фахівця. Реальний досвід роботи також є безцінним активом, який сприяє подальшому кар'єрному зростанню.
Отже, коли у вас є практика, вона дає робочий код, то наступний крок — заробити на цьому робочому коді. Суми на старті кар'єри дійсно не так важливі. Просто спробуйте монетизувати свої знання, це допоможе зберегти високу мотивацію до навчання і поліпшити загальні перспективи на ринку праці.
Єгор Буркін: «Перший напрямок програмування не є визначальним»
Важливо усвідомлювати, що на початковому етапі не завжди має значення, який саме напрямок ви вибрали. Припустимо, ви вирішили вивчити JavaScript, а потім почали шкодувати, що це не Python, про який всі говорять. Не варто зациклюватися і переживати з приводу обраного початкового напрямку. Для наочності Єгор Буркін наводить аналогію з випускниками шкіл, які стоять перед дилемою майбутнього:
«Насправді не має особливого значення, який напрямок ви оберете на початку шляху. В кінці навчання студенти мають можливість вибрати кілька варіантів свого майбутнього: отримати вищу або середню спеціальність, а то і зовсім відразу влаштуватися на роботу. Багато студентів вагаються вибирати між інженерією, дизайном чи іншими галузями. Але варто пам'ятати, що після первинного вибору завжди є можливість змінити свій вектор навчання і кар'єри. Учні не повинні думати, що дороги до інших пунктів призначення закриті.
Аналогічним чином, коли ви починаєте програмувати, ви можете вибирати з самих різних областей, від веб-розробки до розробки ігор і так далі. Головне, почати практикуватися і не дуже переживати з приводу вибору напрямку. Отримавши певний досвід в програмуванні, ви зможете задуматися про те, як заробити гроші, що потрібно або можна змінити. Завжди можна вивчити другу або третю мову, якщо був успішний досвід освоєння першого. Буває так, що новачок розуміє чітке уявлення про те, який напрямок вам підходить вже в процесі навчання. Не турбуйтеся про це. Якщо ви початківець фронтенд-розробник і раптом відчуваєте, що робота з даними вам ближча, не хвилюйтеся. Завжди можна перекваліфікуватися на фахівця з Python.
Аналогічно, якщо ви працюєте над алгоритмами або мобільними додатками, І вас тягне до розробки інтерфейсів, ви просто змінюєте профіль діяльності в майбутньому. Починати щось нове може лякати, але якщо у вас вже є базові знання, то старт буде набагато легше. Процес перенавчання в 99% випадків простіше, ніж первинне навчання, переконаний Єгор Буркін. Тому спочатку вибирайте те, що викликає інтерес, пам'ятайте, що головне — почати.
Дотримуйтесь порад, які тут пропонуються і у вас все вийде!