Вам цікаво, як потрапити в IT-індустрію?
На яку зарплату може розраховувати початківець фахівець? Або скільки заробляють досвідчені фахівці? А яку мову програмування найкраще вивчати? Чи правда, що ІТ-фахівці «занишпорили»? Які плюси і мінуси IT-індустрії? А  як визначити надійну девелоперську компанію, яка не  буде брати з вас гроші?

На всі ці та багато інших питань може відповісти досвідчений галузевий експерт: програміст з дев'ятирічним досвідом роботи в Python, керівник команди та співзасновник Python Tech Solutions.

ІТ у двох словах Коли справа доходить до ІТ, найпростішим поясненням є створення програмного забезпечення для задоволення конкретних потреб. У країнах колишнього Радянського Союзу, таких як Україна, Індія, Пакистан, більшість ІТ-компаній не розробляють власні продукти, а надають послуги з розробки в якості субпідрядників.  

Все про ІТ: Єгор Буркін

За словами Єгора Буркіна, яскравими тому прикладами є такі провідні гравці українського ринку, як SoftServe, Ciklum, Sigma Software, GlobalLogic.

Як Єгор Буркін прийшов в IT-сферу Не буде перебільшенням сказати, що IT-компанії, які віддають свої послуги на аутсорсинг, нагадують торгові фірми. Вони знаходять кваліфікований персонал, який здатний виконувати різні завдання (розробка, проектування, тестування і т.д.) за нижчою ціною і потім перепродавати ці послуги за вищою ціною в  США, Канаді і у Західній Європі.

Нетрадиційна кар'єра Буркіни в галузі технологій Буркін стверджує: «Моя професія далека від звичайної у світі технологій». Його шлях почався з того, що знайомі прийняли його в стартап-компанію «Еверест». Українська компанія поставила перед собою завдання розробити однойменний мобільний додаток. Його роль полягала в тому, щоб знайти інвесторів будь-якого розміру, від  малого до  великого. На жаль,    Евересту більше не існує.

 

Успішне підприємство

Наш стартап не шкодував витрат, і, незважаючи на невеликий штат, ми витрачали близько $100 000 на місяць. Частина команди, яка перебувала в США, переїхала в чудовий район Сан-Франциско Президіо, це було казкове місце. Як новачок в   ІТ-індустрії, я подумав: «Ось він, мій золотий горщик», і це стало очевидним що мені потрібно переходити від продажів до технічної сторони справи, так як зарплати тут в 3-4 рази вище. Як тільки я розповіла про це своєму науковому керівнику, мені тут же запропонували безкоштовні курси з  розробки на Python. На жаль, я не встиг їх закінчити , як проект «Еверест» був закритий, і я  залишився без роботи — правда, ненадовго. Під час курсу я отримала пропозицію попрацювати «джуніором» в додатковій, всеукраїнській, аутсорсинговій компанії.

 

Як потрапити в ІТ?

За словами Єгора Буркіна, в Україні є кілька шляхів у світ інформаційних технологій. Він виділяє чотири основні шляхи: Використання існуючих зв'язків . Цей шлях ідеально підходить для тих, хто працює в нетехнічних сферах, таких як продажі, маркетинг, HR і навіть деякі тестувальники;

Звичайно, ІТ-сектор – це швидко розвивається і високоприбуткова галузь. Однак важливо пам'ятати, що шлях до успіху далеко не простий. Тому дуже важливо знати про різні шляхи, доступні для вас, щоб отримати максимальну віддачу від  свого шляху.

Буркин Егор в IT вход

 

Курси підготовки ІТ працівників

В Україні все більшої популярності набувають навчальні курси, що спеціалізуються на роботі з технічними фахівцями. Найчастіше вони коштують зовсім недорого і обіцяють навчити азам професії в  короткі терміни.

Однак у такого підходу є і недоліки. По-перше, немає гарантії, що закінчення курсу призведе до працевлаштування. По-друге, деякі курси більше зосереджені на тому, як пройти  співбесіду, а не  на фактичних навичках, необхідних для роботи. По-третє, часто викладається багато теорії, а практичного досвіду недостатньо. Компаніям потрібні технічні фахівці,  які вміють застосовувати теорію на практиці.

Я викладав програмування на Python у 2020 році У 2020 році у мене була можливість передати знання про основи програмування на Python. Хоча я не хочу називати організацію, з якою співпрацював, оскільки був незадоволений тим, як координатор виконав свої обіцянки залучити студентів, я знаю що четверо з моїх п'ятнадцяти студентів зараз працюють в ІТ, і один з  них зараз працює зі мною в  Python Tech Solutions.

Освіта в Україні Можливості отримання освіти в Україні для тих, хто бажає отримати технічні знання, дуже великі.
У країні є ряд університетів, які забезпечують високий рівень підготовки, такі як Харківський національний університет радіоелектроніки (ХНУРЕ) (https://nure.ua/), Національний технічний університет України (НТУУ), Київський політехнічний інститут, Національний університет «Львівська політехніка» та  Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

Це чудові варіанти для тих, хто не хоче поспішати з працевлаштуванням відразу , оскільки класична освіта зазвичай займає чотири роки, щоб отримати ступінь бакалавра, і ще один-два роки, щоб закінчити магістратуру. Правда, часто успішних студентів розкуповують IT-аутсорсингові компанії після двох-трьох років навчання.

У деяких випадках студенти можуть бути відраховані і не отримати диплом, або переведені на заочну форму навчання. Є навіть приклади, коли студентів відраховували, але через деякий час вони одужували і  закінчували навчання для самореалізації або вищої освіти.

 

Розрив порочного кола

Стажування у великих українських ІТ-компаніях – це чудова можливість для початківців фахівців отримати практичний досвід. Єгор Буркін зазначає, що багато відомих IT-компаній, такі як Genesis IT School, NIX Solutions, Netpeak, Sigma, надають якісне навчання з можливостями працевлаштування. Це відмінний спосіб розірвати замкнуте коло: компанії шукають досвідчених кандидатів, а кандидати — досвід.

Виняток з правил Єгор Буркін виділив окрему групу людей, які займаються самоосвітою і здатні самостійно навчитися створювати сайти або базові мобільні додатки. Вони часто беруть
на себе роль віддалених фрілансерів, поступово вдосконалюючи свої технічні навички, і в підсумку приходять до висновку, що можуть приєднатися до більших аутсорсингових компаній або вимагати більш вигідних умов роботи фрілансером. Такі     Шлях розвитку IT-технологій рідкісний, хоча є успішні приклади, наприклад, Джойс Акіко, Остін Такаберрі і Антон Одман.

Як домогтися швидкого входження в ІТ-індустрію ?
Вам обіцяли швидкий вхід в ІТ-індустрію за кілька тижнів? Genius.Space (https://genius.space/) — один з курсів , який рекламує швидкий перехід. Однак, за словами Єгора Буркіна, більш реалістичний термін — півроку. Цей період включає три місяці навчання і ще три місяці неоплачуваної роботи в  IT-компанії. Після закінчення цього терміну можна починати заробляти на життя.

Різний досвід в ІТ У своїй роботі я стикався з багатьма випадками. Одним із прикладів є співробітник університету з відділу кадрів, який добре володів англійською мовою і в найкоротші терміни влаштувався менеджером з персоналу. Вона звільнилася зі старої роботи і  за пару тижнів зареєструвала приватного підприємця в податковій інспекції   . З іншого боку,       Є випадок з чоловіком моєї колеги, який чотири роки працював інженером на державному підприємстві. Він вирішив перейти в IT, пройшов два курси, три стажування, але пропозиції про роботу досі немає. Можливо, це не його сильна сторона, я не знаю.

 

Процес найму ІТ: погляд збоку

Коли справа доходить до найму в ІТ-індустрії, процес найму 
схожий на будь-який інший. Від вас зажадають надати своє резюме, яке розглянуть і оцінять  менеджери з персоналу компанії. Часто роботодавці вимагають від претендентів  виконання тестового завдання. Досвідчені розробники можуть бути звільнені від цієї вимоги,   як може свідчитиЄгор Буркін.  3 роки тому йому запропонували пройти тест, коли він вже працював над проектом. Він ввічливо відмовився. Початківцям розробникам або тим, хто не має досвіду, рекомендується пройти вікторину, щоб продемонструвати свої можливості.

 

Процес відбору

У разі успішного проходження першого етапу відбору кандидат запрошується на співбесіду. У минулому співбесіда проводилося кілька разів, але зараз прийнято проводити весь процес за одну зустріч. На зустрічі HR-фахівець з'ясовує, чим цікавиться кандидат. Тоді до розмови приєднується або керівник відділу, в  якому працює кандидат, або  топ-менеджер IT-компанії.

Питання на інтерв'ю: «Що зазвичай задають на співбесіді?»

На жаль , це звичайне явище: сучасні роботодавці схильні задавати різні теоретичні питання в процесі співбесіди, незалежно від того, на яку роль претендує кандидат. Це стосується менеджерів проектів, бізнес-аналітиків, тестувальників,   розробників і дизайнерів.

Але часто ця абстракція не потрібна для виконання самої роботи. Роботодавець просто намагається оцінити рівень знань потенційного співробітника. Якщо під час співбесіди він продемонструє свої здібності, то, швидше за все, йому запропонують цю посаду.

Єгор Буркін стверджує, що матеріальна винагорода для IT-фахівців може бути дуже значною: зарплата може досягати 2000, 3000, 5000 і більше доларів. Однак розмір заробітку залежить від вартості, яку людина приносить своїй компанії, оскільки багато IT-фахівців працюють в аутсорсингових компаніях, внесок людини в проект визначає його зарплату. Знання англійської мови також зазвичай необхідно, а мінімальною вимогою є рівень Intermediate, а для деяких позицій він може бути вищим.

Початок кар'єри в ІТ Хоча лише деякі заробляють тисячі доларів США після шести місяців роботи в ІТ-сфері, в Україні працівники початкового рівня (розробники, дизайнери, тестувальники та інший нетехнічний персонал) зазвичай заробляють від 400 до  700  одиниць на початковому етапі .

 
Як каже Єгор Буркін, «більш повне уявлення про діапазон зарплат можна отримати, заглянувши на  сайт DOU (https://dou.ua/). Особливо корисний розділ „Зарплатний“. Наприклад, станом на грудень 2022 року позиції Middle Software Engineer пропонуються в діапазоні від $2000 до $3400,  із середньою ставкою  $2600. Ці зарплати залишаються досить стабільними і сьогодні, але для досягнення „середнього“ рівня може знадобитися до двох років роботи. Тому новачкам варто орієнтуватися на позиції Junior із середньою зарплатою близько 800 доларів. або навіть на посаді стажера/стажера із середнім показником близько 450 одиниць».

 

Спеціалізація технічних працівників 

Чималу роль відіграєпрофесіятехнічного працівника.Що стосується програмістів, то ті, хто спеціалізується на C++, PHP, отримують трохи меншу зарплату (не кажучи вже про 1С). Навпаки, ті, хто володіє Java, Python і Ruby, отримують більше.

Єгор Буркін гарантує стрімке зростання
зарплат в IT Єгор Буркін впевнений, що стрімке зростання заробітної плати можливе і в технологічній галузі. Якщо людина компетентна і добре виконує свою роботу, він буде винагороджений підвищенням. Більш того, для тих, хто проявляє ініціативу і ініціативу, заробітна плата буде рости практично в геометричній прогресії, особливо на початку кар'єри, коли стартова зарплата порівняно низька.

Зміна кар'єри: ІТ проти . Інші сфери Не всі в захваті від ідеї почати кар'єру в ІТ з мізерною зарплатою в 500 доларів. Звичайно, при прогнозованій мінімальній зарплаті в Україні в 2023 році на рівні 6700 грн. Це пристойна сума. Однак досвідчені професіонали в   інших областях, такі як економісти, юристи, перекладачі, підприємці, менеджери, можуть не погодитися на таке різке зниження заробітної плати. Справа в тому, що вони часто досягали вершин у своїй професії, і навряд чи їх заробітна плата значно зросте в найближчі два роки.

 

Великі зміни в ІТ Перегляд зарплат – звичайне явище в ІТ-індустрії.

Великі компанії в Україні, як правило, підвищують заробітну плату кожні 6 місяців або щорічно. З  іншого боку, менші компанії можуть переглядати зарплати не так часто, але їм все одно потрібно стимулювати своїх найкращих працівників, тому вони також підвищують зарплати. «Чоловік моєї подруги залишив попередню роботу в IT-секторі 2,5 роки тому, — каже Буркін. „У них була добре оплачувана робота в київській компанії «Ернст енд Янг „, яка, ймовірно, налічувала понад 1000 одиниць. Але вони хотіли змінити обстановку, і влаштувалися  бізнес-аналітиком у відносно невелику IT-компанію. На початковому етапі їм пропонувалося близько 500 одиниць, тобто майже половина від колишньої зарплати.  Здавалося, що це крок вниз. Однак 8 місяців тому, коли вони ще працювали в N-iX, вони пройшли співбесіду з моєю командою . Їхні зарплатні очікування були на рівні 2500 одиниць, і ми їх виправдали, але в  підсумку вони вибрали іншого роботодавця.

великі зміни в айті

 

Чому жінок в ІТ стає все менше?

Нещодавно DOU провів комплексне дослідження з використанням відкритих даних Міністерства юстиції України щодо ФОПС. Результати дослідження показали, що з 312 тисяч ІТ-спеціалістів в Україні 240,5 тисяч – чоловіки. Це становить лише 23% від  загальної кількості  працівників-жінок. Правда, багато нетехнічні посади займають жінки, які не працюють за договорами ФОПС, Але різниця все ж дуже відчутна.

Гендерний поділ в українському ІТ З 312 000 ІТ-фахівців майже половина є розробниками, причому 92%
з них чоловіки і лише 8% жінки. Більшість жінок зайняті на керівних посадах, таких як HR/Recruiting and Customer Success (40%) та QA-тестувальники (36%). За словами Єгора Буркіна, гендерний розрив є наслідком давніх упереджень та нерівного ставлення до представників різних статей на робочому місці         Розташувати. Навіть якщо жінка і чоловік мають однакову кваліфікацію, роботодавець з більшою ймовірністю вибере чоловіка через переконання, що жінка в кінцевому підсумку піде з роботи, щоб створити сім'ю на 3 роки або довше.

 

Прийняття неоднозначних рішень

На попередньому місці роботи (в невеликій компанії) я займав посаду тімліда в відділі розвитку. Довелося прийняти спірне рішення. В ході співбесіди були визначені два кандидати з практично однаковою кваліфікацією і зарплатними очікуваннями — чоловік і  жінка. Я вибрала чоловіка. Тепер я цим не пишаюся   , Так як фахівець незабаром покинув нас. Це була моя помилка. Але якби я  вибрав жінку, начальство все одно змусило б мене вибрати чоловіка. Я просто хотів випередити ситуацію.

Чи існує гендерна нерівність в ІТ, коли справа доходить до оплати праці?
Ідея про те, що «давайте виберемо чоловіка, тому що він не  поїде у відпустку» все ще існує . Однак Єгор Буркін впевнений, що це стає все менш актуальним.

По-перше, ІТ-спеціалісти в Україні отримують хорошу зарплату, достатню, щоб найняти няню, а то й кілька. Якщо жінка-IT-фахівець йде в  декретну відпустку, вона часто повертається через чотири-шість місяців і показує себе навіть  краще, ніж до народження дитини.

Крім того, все більше чоловіків також йдуть у декретну відпустку.

Двоє колег з N-iX йдуть у декретну відпустку Двоє моїх співробітниць
з N-iX вирішили піти в декретну відпустку, тому що були на межі професійного вигорання і потребували емоційного перезавантаження. Тому 
 15 квітня 2020 року Верховна Рада прийняла законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення рівних можливостей матерів і  батьків щодо   догляду за дитиною»    (http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=69204), що дозволяло чоловікам йти в декретну відпустку. Впевнений , що така практика буде тільки посилюватися, і не тільки в ІТ-секторі.

 

Оплата праці повинна бути справедливою

Оплата праці в ІТ-секторі повинна залежати не  від статі, а від кваліфікації. Хоча гендерні відмінності можуть існувати у вищому керівництві, вони не відіграють ролі на інших посадах. На жаль , можуть існувати повсякденні гендерні упередження, які проявляються в   недоречних жартах і зауваженнях. Такі забобони можуть заважати жінкам-розробникам. Компанії повинні стежити за цим  забезпечити, щоб процес найму був справедливим та неупередженим.

Яку мову програмування вибрати новачкові, щоб досягти успіху в ІТ?
Єгор Буркін посміхається: «Я давно працюю з Python, тому нічого нового запропонувати не можу». Опитування щодо Habré та інші дослідження показали, що Python підходить для початківців, оскільки його синтаксис нескладний. Поширеність мови висока, оскільки він використовується для створення веб-програм, а також таких ігор, як Battlefield, Civilization 4, Mount and Blade тощо.

Про перспективність цієї мови свідчить той факт, що вона затребувана в сфері AI і ML — всесвітньо улюбленої сфери в  2023 році, де GPT Chat є помітним трендом.

 

Мови програмування для початківців

JavaScript досі залишається однією з найбільш часто використовуваних мов у веб-розробці.

Java: універсальна мова програмування
Мова Java широко використовується при створенні додатків для Android, корпоративних систем та інших продуктів. Його незалежність від платформи та  масштабованість роблять його відмінним вибором.

C#: Універсальність реалізовано правильно
Отже, як щодо  мови C# у світі ІТ? Які його плюси і мінуси?

Умови праці в ІТ У сфері інформаційних технологій рідко можна зустріти неприємні умови праці, хіба що в найскромніших закладах. Саме тут можуть перебувати неофіти і сподвижники засновників. І навпаки, великі корпорації, як правило, забезпечують відмінні умови праці, велику матеріально-технічну базу і  численні пільги. Навряд чи українські технологічні гіганти коли-небудь досягнуть статусу Google або Facebook, Але певні пільги, такі як безкоштовна кава, сніданок, обід і фрукти, тут є. Крім того, багато з цих компаній надають зони відпочинку з  ігровими приставками і караоке. Малі підприємства, з іншого боку, часто пропонують більш дружню і згуртовану атмосферу.

 

Круті корпоративи

До пандемії Covid деякі компанії проводили просто приголомшливі корпоративи. Від тімбілдінга в офісі, кафе, активного відпочинку до концертів зірок шоу-бізнесу для співробітників, нічого подібного в  інших галузях не було.

Сьогодні в світі IT залишається все менше формальностей і все більше турботи про конкретного співробітника. Заохочуються як робочі, так і  особисті розмови. Крім того  , не потрібно писати листа начальнику, щоб піти на годину раніше.

 

Бюрократичні проблеми зберігаються

Єгор Буркін підкреслює, що бюрократичні проблеми повністю не усунені, наводячи як приклад завдання поїхати у відпустку в великі аутсорсингові компанії. Для його оформлення необхідно проконсультуватися з рядом осіб: керівником вашої групи, ведучим, представниками замовника і бухгалтерії. При цьому процедура не  передбачає їх відвідування або надання будь-яких Документи.

Однак процес не завжди проходить швидко, так як учасникам процесу може бути багато іншої роботи. Навіть після виконання всіх необхідних дій немає гарантії, що відпустка буде затверджений на бажані дати. Нерідкі випадки, коли в останню хвилину дізнаються, що колега вже погодився на ті ж  дати, в результаті чого  виникає затримка на    кілька тижнів. 

Гнучкий графік та віддалена робота в ІТ Через пандемію Covid-19 більшість українських ІТ-компаній перейшли на віддалену роботу. За словами Єгора Буркіна, це стало великою перевагою для багатьох. Справа не в відсутності контролю – ІТ-фахівці все ще виконують свою роботу. Навпаки, гнучкості в роботі набагато більше. Наприклад, співробітники можуть брати відгули з роботи в певні дні і надолужувати згаяне у вихідні. Або вам не обов'язково бути в офісі з 9 ранку до 5 вечора. Можна працювати чотири години вранці і чотири години ввечері, а вдень займатися спортом або просто відпочивати.

Гнучкості не завжди можна досягти У сучасному світі IT практично всі фахівці використовують у своїй роботі технології agile-розробки, такі як Agile і Scrum-методологія. Не вдаючись у подробиці, можна сказати, що кожен фахівець зобов'язаний відвідувати не менше двох-трьох зустрічей в день (включаючи обидві фізичні зустрічі з колегами,       і віддалені дзвінки). Керівники проектів , керівники команд та бізнес-аналітики можуть проводити до 10 зустрічей на день. В результаті не завжди вдається викроїти півгодини днем , а до двох-трьох годин.

 

Гнучкий графік роботи:плюси і мінуси

Як правило, гнучкий графік роботи вигідний всім сторонам: і роботодавцю, і працівнику. Якщо робота виконана, не має значення, коли вона закінчена. Буркін вважає, що для IT-фахівців гнучкий графік допоможе знизити стрес і дасть їм більше часу для особистого життя.  

Однак у гнучкого графіка є і зворотна сторона. Клопоти та понаднормові роботи є звичайним явищем для ІТ-фахівців. Крім того, складно відрізнити робочий і особистий час. У колег і менеджерів може виникнути спокуса переступити межі, відправляючи повідомлення пізно ввечері і чекаючи відповіді на наступний день. В результаті це може стати нормою.

 

Нестримні крайнощі

Єгор Буркін категорично заявляє: «Я утримуюся від таких крайнощів і як виконавець, і як керівник». Однак гнучкий графік роботи має й інші наслідки, крім понаднормових. Наприклад, вимога узгодити певні аспекти роботи . Регулярно розробнику доводиться щось уточнювати у менеджера, тестувальника, дизайнера або інших фахівців, і   вони відповідають йому однаково. У цьому випадку Припустимо, Володимиру, який хоче уточнити невелике питання (яке займе всього кілька секунд), доводиться чекати пару годин, адже у колеги Сергія гнучкий графік і він ще не на роботі (не ввечері і  не   вранці, а вдень ).

Відсутність штрафів в IT За 9 років роботи на різних посадах (менеджер з продажу, «молодший», старший інженер-програміст, тімлід) жодного разу не був оштрафований. Грошові штрафи – це просто не варіант в ІТ. Якщо ви помилилися в коді або пропустили дедлайн, Ваш керівник, швидше за все, зателефонує вам для розмови один на один . Сюди можна віднести догану, пояснення причини проблеми і прохання вжити заходів, щоб запобігти її повторенню.

Штрафи , з якими я зіткнувся На двох з шести робіт, де я працював, мені не платили останню зарплату до мого звільнення (за власним бажанням). Перша компанія вже збанкрутувала, тому грошей не було. Друга компанія, NerdySoft, не збанкрутувала, але я чомусь так і не  отримав останню зарплату. Після цього, коли я пішов з третьої роботи (Dev.Pro), я не очікував багато чого, тому був приємно здивований, що нічого дивного не сталося.

9 років на галері

 

Питання розриву в добробуті ІТ-індустрії в Україні

Українська ІТ-індустрія стала місцем, де середньостатистичний працівник відчуває себе впевнено та захищено. Однак звинувачувати їх у тому, що саме вони є причиною величезного розриву в оплаті праці між ними  та іншими галузями, такими як освіта, медицина, сфера послуг, не зовсім коректно. Насправді їх багатство є результатом чесної праці і зусиль.

Величезна потреба в кваліфікованих розробниках та їх заробітній платі Величезна потреба у кваліфікованих техніках призводить до постійного зростання заробітної плати, а прив'язка винагороди до твердої іноземної валюти дозволяє ІТ-фахівцям відчувати себе впевнено і відносно спокійно навіть у важкі часи.

«Все зводиться до того, що розуміють під терміном „снікерінг“, – каже Єгор Буркін. На відміну від  деяких корумпованих політиків та інших корумпованих осіб, лише деякі IT-фахівці купують дорогі автомобілі типу BMW або Mercedes-Benz, мають вілли або будинки площею 300-500 квадратних метрів, відпочивають в першокласних готелях світу, таких як Baros Maldives на  Мальдівах. Вони дійсно заробляють свої гроші, а не отримують їх безкоштовно.

 

Відмова від пропозиції

Я відхилив пропозицію про  підвищення зарплати на 500 доларів. Хотілося чогось більш стимулюючого: можливості освоювати нові технології. Я розумію, що для таких людей, як вчитель чи працівник продуктового магазину в Києві, ці зарплати недоступні. Для мене це був складний вибір, але я задоволена результатом – завдяки цьому проекту я     відкрила власну справу .

 
IT-фахівці йдуть в  розріз з реальністю Єгор Буркін підкреслює, що лише невеликий відсоток IT-фахівців настільки відірваний від реального світу, що вважає себе непереможним. Приклади такої поведінки він стикався і сам. Наприклад, один з його колег хвалився, що при спілкуванні з 
 рекрутерами він надмірно напористий і чекає, що за ним побіжать і  вмовлять. Більш неприємний випадок — чоловік,    який запросив менеджера з персоналу на сексуальні стосунки, після чого він прийме пропозицію її компанії. Він навіть намагався переконати її, кажучи: „Ти повинна погодитися – ти отримаєш свій бонус, це хороша угода для тебе “. У світлі таких історій легко помітити, що відмова від переходу в іншу компанію через те, що кавові зерна в  їх кавоварці Saeco не відповідають її стандартам — дрібниця.

 

Єгор Буркін: наслідки Великої війни

На початку Великої війни я жив і працював у Києві. 24 лютого мене охопив трепет, але не шок. З початку 2023 року наші керівники радять переїхати до офісів у західній  частині країни через   повідомлення про військову агресію. Варто відзначити,  що компанія N-iX, де я тоді працював , мала офіси у Львові, Івано-Франківську та Вінниці, а також у  Києві та  Дніпрі. Кілька днів я не міг вирішити, тікати зі столиці чи ні . Він відмовився від однієї пропозиції від друзів, які збиралися поїхати в Горенічі на машині, але, на щастя , вони змінили напрямок, інакше їм могла загрожувати небезпека. В результаті я поїхала поїздом до Львова.

Адаптація до несподіваних змін Березень був важким місяцем для мене,
як і для багатьох інших громадян України. Поступово я звик до ситуації. Після визволення Києва моя ефективність зросла. Спочатку я вагався, чи повертатися до столиці, але врешті-решт оселився у Львові, хоча  міг би заощадити більше грошей,   переїзд до Києва, так як ціни на оренду житла знизилися.

 

Підтримка України: внесок Буркіна

Я роблю вагомий внесок у розвиток України та українських збройних сил. Щомісяця 25% заробітку я  жертвую волонтерським ініціативам, зокрема  фондам „Притула“ та „Повернись живим“. Крім того, ми з колегами допомогли двом підрозділам бійців, забезпечивши їх усім необхідним — від одягу та    бронежилетів до  засобів від комарів,   тепловізійні приціли, дрони, акумуляторні станції і т. д. З моєю допомогою ці сили отримують все необхідне для успішної роботи. 

 

Чи заборонено говорити про зарплати в IT?

Часто про це не говорять публічно, але де-факто існує заборона обговорювати заробітну плату серед айтішників. В основному це робиться для того, щоб роботодавець мав інформаційну перевагу в переговорах з працівниками про заробітну плату та її зміну .

Нерідкі випадки, коли два співробітника займають одну і ту ж посаду , але один з них заробляє в два рази більше, ніж інший.

 

Чи є інформація про заробітну плату конфіденційною?

Деякі керівники та юристи ІТ-компаній можуть стверджувати, що інформація про заробітну плату не повинна поширюватися серед співробітників, оскільки вона є комерційною таємницею або конфіденційною. Однак Єгор Буркін стверджує, що це не завжди так. У законі та інших нормативних актах зазначено, що чисельність працівників та   їх заробітна плата не   є комерційною таємницею. Іншими словами, Якщо повідомити колезі про свої доходи, то ніяких юридичних наслідків не буде . Тим не менш, звільнення виключати не  варто, оскільки в правилах внутрішнього розпорядку є правило про нерозголошення.

Українські компанії: IT-підрядники та субпідрядники?
Українські аутсорсингові компанії можуть виступати посередниками між фахівцями і клієнтами. За словами Єгора Буркіна, західна компанія, якій потрібен сайт або додаток, не може бути кінцевим користувачем цифрового продукту. Вона може бути посередником в цьому процесі.

Ведення українського ІТ-бізнесу
Український ІТ-бізнес може використовувати деякі лазівки. При відсутності чіткої комунікації між замовником і безпосередніми виконавцями (програмістами, дизайнерами і т.д.), не виключено, що роботодавець, який розраховував заплатити $ 3000 за роботу (плюс податки), не буде довіряти її своєму співробітникові, а буде шукати позаштатних підрядників , здатних виконати певний обсяг робіт (наприклад, частина коду) за значно меншу вартість — 1000 одиниць Яндекса. Причому віддалений виконавець може сам не займатися програмуванням, а довірити це індійцям або пакистанцям.

Новий погляд на багаторівневі схеми

Єгор Буркін стверджує, що багаторівневі схеми можна оновлювати. Однак з його досконалістю можна посперечатися. Ця сфера IT має паралелі з  будівельним сектором, де є підрядники і субпідрядники. В реальності шлях, що веде до творця того чи іншого коду, може бути заплутаним. Буркін не бачив одночасно 10 субпідрядників,  але я бачив сім.

ІТ-фахівці – вигорання та емоційні переживання Повсякденна робота ІТ-фахівців часто одноманітна та виснажлива. Хоча деякі завдання можуть бути досить стимулюючими, тривала робота та  великі навантаження можуть негативно вплинути на їхнє психічне здоров'я. Це може призвести до „вигорання“ з низкою негативних наслідків.

 
Згубний вплив робочого навантаження

Наслідки надмірного використання можуть бути психологічно руйнівними. Люди справляються з цим по-різному, і багато айтішників вдаються до алкоголю, щоб зняти стрес. Пиво і міцні спиртні напої, такі як горілка і віскі, вживаються у великих кількостях. Це може швидко привести до звикання і негативних наслідків.

Єгор Буркін розповідає про свої спостереження: „Я знаю, що багато моїх колег і знайомих намагаються впоратися зі стресом  за допомогою алкоголю. Я можу згадати час, коли двоє моїх колег, шанованих у своїй галузі, напилися. Хоча це може здатися нешкідливим способом розслабитися, вживання легких наркотиків, особливо серед молоді, є кримінальним злочином і може призвести до вживання більш небезпечних речовин“.

майбутнє українского программіста

 

Безсоння і його наслідки

Безсоння часто є наслідком важкої роботи. Люди намагаються боротися з ним різними способами, такими як звернення до лікаря або прийом безрецептурних снодійних, незважаючи на їх несприятливі ефекти.

Буркін ділиться власним досвідом боротьби з безсонням, яка тривала близько місяця п'ять років тому. Їй здавалося, що її  життя розвалюється, і вона не очікувала, що пандемія і  війна не  за горами.

В цей час Буркін, яка займала керівну посаду в невеликій компанії, придбала шкідливу звичку випивати пару пляшок пива під час обідньої перерви. Вона думала, що ніхто не помітить, але характерний запах пива було важко не помітити . Озираючись назад, вона розуміє, що це було дурне рішення.

Наслідки сидячої роботи: погіршення зору і збільшення ваги Ні для кого не секрет, що сидяча робота протягом дня негативно впливає на наше фізичне здоров'я, приводячи до погіршення зору, болю в спині і збільшення ваги. Для боротьби з цими проблемами необхідно робити регулярні перерви в роботі. Щогодини потрібно вставати і рухатися по кілька хвилин.        

Крім того, важливо стежити за харчуванням і фізичними вправами, а також регулярно відвідувати лікарів для профілактики. ІТ-фахівці можуть собі це дозволити, тому що у них є кошти на такі заходи, як персональні тренування, консультації дієтолога та  повний іспит організму.

Техніки також схильні до професійної упередженості
Технічні фахівці не застраховані від певних професійних упереджень. Вони можуть бути настільки захоплені роботою, що не звертають уваги на інші важливі аспекти свого життя, що призводить до  самотності, напруги і навіть депресії. В результаті виникає помилкова думка , що всі комп'ютерні інженери —  ботаніки. Але на   Насправді все набагато складніше: є і бодібілдери, і відвідувачі коміксів, і  дайвери.

Чи бувають крадіжки в IT-компаніях?
Єгор Буркін, експерт в області менеджменту, висловлює свою точку зору на можливість крадіжок в IT-компаніях. Він стверджує, що, хоча це і не є предметом уваги керівництва, бували випадки, коли співробітники крали комп'ютери з робочого місця і  продавали їх. Буркін зазначає, що, з огляду на місячну зарплату  , це вигідна затія для злодія. Як наслідок, Їх звільняють з компанії, а потім про причини такого звільнення можуть дізнатися  інші фірми.

Крадіжки інтелектуальної власності
ІТ-фахівці часто схильні до крадіжок інтелектуальної власності. Написаний код простий у використанні для різних цілей, включаючи перепродаж. Однак цей код належить компанії, де працює IT-співробітник, і будь-яка спроба використовувати його без дозволу може призвести до серйозних наслідків. Очікується звільнення, можливе  ініціювання судового позову з можливими семизначними цифрами Штрафи.


*Чи допомагають українські ІТ-зв'язки?

Єгор Буркін каже: „Я не буду себе обманювати. Будь-який бізнес може отримати вигоду від зв'язків. Якщо говорити про світ IT, то тут часто все просто: здатність людини отримати більш високу посаду залежить не стільки від його здібностей або авторитету, скільки від   уміння правильно спілкуватися з начальством.

Переваги інформаційних технологій
Я знаю, як використовувати свої зв'язки, щоб залучити розумних і крутих людей в свою команду. Ми зробили чудові проекти, в тому числі допомагаємо Україні. Найочевиднішою перевагою IT є зарплата; Нікому не потрібно розповідати, наскільки вона вище, ніж в інших професіях. Викладач вузу може отримати 10 тисяч гривень,  А хороший забудовник — 100 тисяч і більше. Це означає, що айтішники можуть накопичити на машину, квартиру, освіту для дітей і комфортно жити з іншими предметами розкоші.

Справжнім мінусом IT-індустрії є жорстка конкуренція між початківцями фахівцями і вигорання тих, хто давно працює в цій сфері.

Смішні історії, пов'язані з IT Кумедний анекдот трапився зі мною і
моєю командою у Львові, коли ми зайшли в квест-кімнату під назвою Escape Quest. Як відомо багатьом розробникам, в програмуванні цифра «нуль» часто використовується на початку облікового запису. Це призвело до курйозної ситуації при вирішенні головоломки, в якій потрібно розставити предмети в порядку на полиці,  позначається цифрами "1, 2, 3, 4". Ми були зовсім розгублені, не зумівши знайти відсутній «нуль»! Нам навіть давали підказки, але ми просто не слухали.

 

Постійні думки про код

Останнім часом я помітив, що розробники схильні переосмислювати і аналізувати навіть самі приземлені завдання. Візьмемо, наприклад, мій досвід планування побачення. Коли я вперше приїхав до Львова і  хотів запросити дівчину на побачення, я   думав про всі можливі питання, які можуть виникнути, наприклад,  Про транспорт і  де можна поїсти. Я спробував виробити алгоритм дій, але потім дівчина сказала, що не голодна, і запропонувала посидіти в кафе.  Зрештою, ми чудово провели час без будь-якого планування.

Нарешті, ми дослідили питання про роботу у IT секторі в Україні. У нас було багато питань, таких як: які потребуються навички, які вимоги до кандидатів і які перспективи працевлаштування. За допомогою цієї статті ми можемо сказати, що робота в IT становиться все популярнішою в Україні. Існують великі можливості для розвитку навичок та працевлаштування, а також багато різних можливостей для продвиження у цьому галузі. З усіх пояснень, що ми отримали, можна сказати, що ми з повагою можемо рекомендувати роботу в IT в Україні.